Sıcaklık arttıkça bu böceklerin, kenelerin, neden olduğu hastalıklarla başlıyor. Küçük veya büyük herhangi bir kene köpeğinizde çeşitli sorunlara neden olabileceğinden onlara karşı karşı sorumluyuz.

Sıcak bir yerde yaşıyorsanız ve bir köpeğiniz varsa, keneleri zaten biliyorsunuz biliyorsunuz. Dünya çapında yaklaşık 850 tür keneler vardır. Bunlardan nasıl zarar görmeyeceğiniz ve yıl boyunca önleyici eylemler gerçekleştirebileceğiniz konusunda size tavsiyelerde bulunabilriz. Bununla birlikte, birçok evcil hayvan sahibi, bu küçük böceklerin ne kadar tehlikeli olduğunu ve basit bir kenenin birçok hastalığı nasıl iletebileceğini bilmiyor.

Hiç köpeklerde kene kaynaklı hastalıkları duydunuz mu?

Kene, hayvanın cildine yapışır ve konağın kanından ziyafet çeker. Bununla birlikte, enfekte olmuş keneler hastalıkları ev arkadaşlarına yani size yayabilir. Köpek kene kaynaklı hastalıkların teşhisi kan analizine dayanmaktadır. Her yıl binlerce köpek kene kaynaklı hastalık teşhis edilir. Birçok kene kaynaklı hastalık olmasına rağmen, yedi tipi diğerlerinden daha yaygın olarak kabul edilir.

Kene nasıl görünüyor ve canlı döngüleri nasıl?


Yaz zamanı kan emen keneler için en iyi zamandır ve evcil hayvanlarınız bu araknidlerin bağlanması ve beslenmesi için en iyi hedefleridir. Keneleri ve taşıdıkları olası hastalıkları önlemek için; bu canlıların nasıl geliştiğini anlamanız gerekiyor. Çoğu sert keneler (çoğu zaman köpeklerde bulunur) gelişimlerini tamamlamak için üç farklı konak gerektirir. Bu gelişme sırasında keneler yaşamın dört aşamasından geçer. Bu aşamalar yumurta, larva (veya tohum kene), su perisi ve erişkindir.

Dişi kene 4000-6500 yumurta bırakır ve sonra ölür. Yumurtalar 36-57 günde larva olur (bu sadece iki ay demektir!). Beslenmemiş larvalar bir ev sahibi bulmak için tarar ve yemeksiz 540 gün yaşayabilir, ortalama 1 bucuk yıl!. Bir hayvan bulduklarında larvalar yaklaşık 5 gün boyunca bağlanır ve beslenir.

Keneler zıplayamaz, bu nedenle ev sahiplerine atlamalarının yollarını bulmaları gerekir. Kendilerini küçük kemirgenler veya kuşlar gibi geçen hayvanlara kolayca kavrayabilecekleri yüksekliğe yükseltmek için çim filizi ve diğer bitki örtülerini kullanacaklar.

Sıcak kanlı bir memelinin yaydığı artan karbondioksit seviyeleri gibi yaklaşık biyokimyasal sinyaller, geçen konakçılara keneleri uyarır. Bu prosedüre “araştırma” denir ve keneler bu davranışları ilk kan yemeklerinde ilk konakçılarını bulmak için kullanır. Birkaç gün boyunca kanla doldurulduktan sonra, Larva keneleri tekrar toprağa düşer, burada erir (dış derilerini döker) ve sekiz ayaklı periler haline gelirler. Su perisi daha sonra ikinci bir konağa yapışmayı bekler.

Yetişkin keneler daha sonra, köpek gibi beslenip üreyebildikleri, yani üreme ile sonuçlanan üçüncü, hatta daha büyük bir ev sahibi için avlanırlar. Eğer keneler yaygın olan sıcak bir bölgede yaşıyorsanız veya evcil hayvanınızı keneler ile bilinen bir yere götürecekseniz (ör. Ağaçlık alanlar ve açık, çimenli alanlar), kenelerin bu yaz evcil hayvanınızdan bir yemek yapmasını önlemek için spot-on (Advantix) veya bir sprey (Frontline) veya bir hap (Bravecto “üç aya kadar koruma”).


Tablo 1: Köpeklerde ve kedilerde yaygın olarak bulunan keneler

Kene
Yaygın Adı
Kene ile İlişkili Hastalıklar
Amblyomma americanumLone star tickEhrlichiosis, tularemia, Rocky Mountain spotted fever, tick paralysis
Anblyomma maculatumGulf Coast tickHepatozoonosis
Dermacentor variabilisAmerican dog tickEhrlichiosis, tularemia, Rocky Mountain spotted fever, cytauxzoonosis, tick paralysis
Dermacentor andersoniRocky Mountain wood tickRocky Mountain spotted fever, tularemia, cytauxzoonosis, tick paralysis
Ixodes scapularisEastern black-legged tick (deer tick)Lyme disease, anaplasmosis, tick paralysis
Ixodes pacificusWestern black-legged tickLyme disease, anaplasmosis
Rhipicephalus sanguineusBrown dog tickEhrlichiosis, Rocky Mountain spotted fever, babesiosis, anaplasmosis, hepatozoonosis, haemobartonellosis
Human hands in blue gloves remove the tick with the hook of the dog.

Kenelerin anatomik özellikleri nelerdir?
Tüm kenelerin olgunlaşmamış aşamada üç çift bacak ve yetişkin olarak dört çift bacağı vardır. Sürünüyorlar ama kanatları olmadığı için uçamıyorlar. Keneler, ‘Haller’in organı’ adı verilen duyusal bir algılayıcıya sahiptir. Bu yapı koku, ısı ve nemi algılar. Keneler besin kaynaklarını bu şekilde bulurlar. Uzun çimlere tırmanıyorlar ve bir hayvanın yakın olduğunu hissettiklerinde sürünüyorlar.

Keneler ne yer?
Bir kene diyeti kan ve sadece kandan oluşur. Kene sadece kanı emer.

Vector-borne kaynaklı hastalık hakkında bilgisiz kalmayın
Lyme hastalığına ek olarak, keneler ehrlichiosis, anaplazmoz, Babesia, Rocky Mountain benekli ateşi ve diğerlerini de taşır. Evcil hayvan sahiplerinin bir kene hastalığına sahip olup olmadığını söylemelerinin bir yolu yoktur ve köpeğinize bulaşmak için sadece bir kene ısırığı gerekir. Ayrıca, bazı kenelerin, birden fazla enfeksiyona veya koenfeksiyona yol açabilen bu hastalıklardan birden fazlasını taşıdığı bilinmektedir. Bununla birlikte, vektör kaynaklı tüm hastalıklar arasında yaygın olan, semptomların belirsiz ve tanınması zor olabileceğidir. Çoğu evcil hayvan sahibi, köpeklerinin çok geç olana kadar zayıflatıcı bir kene hastalığından muzdarip olduğunu bilmez. İnsanlar ve diğer köpek olmayan aile üyeleri de köpeklerle aynı kene kaynaklı hastalıklarla enfekte olabilir. Bu türler arası hastalıklar zoonotik olarak bilinir. Bu nedenle, kenelerin bulunduğu bir bölgede yaşıyorsanız veya köpeğinizde bir kene bulduysanız, kendinizi ve ailenizi de kontrol ettiğinizden emin olmalısınız.

Keneler hangi hastalıkları iletir ve bu alanda hangileri daha sık görülür? Keneler iletebilir veya neden olabilir:

 • Anaplasmosis
 • Babesiosis (Piroplazmoz)
 • Ehrlichiosis
 • Cytauxzoonosis ehrlichiosis
 • Köpekler ve Kedilerde Hemobartonelloz Hepatozoonosis
 • Lyme hastalığı
 • Kayalık Dağlar benekli humması
 • Kene Felci
 • Köpek ve Kedilerde Tularemi

Eehrlichiosis
Bu kene kaynaklı hastalık küresel olarak mevcuttur ve en yaygın olanlardan biridir. Enfekte bir kahverengi köpek kene ısırmasından kaynaklanır. Hastalığın belirtileri ateş, iştah azalması ve kilo kaybı, depresyon, burun akıntısı veya sulu gözler, solunum sıkıntısı, sık kanlı burunlar ve genişlemiş lenf düğümleri veya uzuvları içerir. Semptomlar enfeksiyondan da gecikebilir. Organizmayı tamamen temizlemek için antibiyotikler genellikle dört haftaya kadar verilir. Ehrlichiosis için aşı yoktur. Ehrlichiosis tropikal ve alt tropikal bölgelerde görülür. Afrika, Orta Doğu, doğu Asya, Güney Doğu Asya, Güney Amerika, Karayipler ve ABD’de (güney eyaletleri ve Hawaii), kene vektörü, ortak kahverengi köpek kene (Rhipicephalus sanguineus) aralığının çoğunda görülür. . Hastalığın kuzey Avustralya’da olduğundan şüpheleniliyor, ancak doğrulanmadı. Köpek ve bazı vahşi Canidae türleri hassastır. İnsanlar enfekte olabilir, ancak sadece bir kene ısırığı ile. Hastalık doğrudan köpeklerden insanlara yayılamaz.

Anaplasmosis
“Köpek ateşi” bu enfeksiyonun semptomları ehrlichiosis’e benzer ve eklemlerde ağrı, ateş, kusma, ishal ve olası sinir sistemi bozukluklarını içerir. Keneler, köpek anaplazmozunu ileten bakterileri taşır. Hem köpekler hem de kediler bu durum için risk altındadır. Evcil hayvanlar genellikle enfeksiyondan birkaç hafta sonra hastalık belirtileri göstermeye başlar. Enfeksiyonun şiddetine bağlı olarak, oral antibiyotikler tedavi için bir aya kadar verilir.

Babesiosis (Piroplazmoz)
Köpek kene ve kahverengi kene bu hastalığı yayar. Anemi, enfeksiyonun en yaygın belirtisidir. Babesiosis tüm dünyada bulunur. Tek hücreli hayvan benzeri küçük organizmalar olan protozoa, köpeklere ve kedilere babesiosis teşhisi konduğunda suçlanacak. Keneler, protozoon organizmayı hayvanlara iletir ve kendini kırmızı kan hücrelerinde kurarak anemiye neden olur.

Köpeklerde babesiosis belirtileri tipik olarak şiddetlidir, soluk diş etleri, depresyon, koyu renkli idrar, ateş ve şişmiş lenf düğümleri dahil. Ağır vakalarda, köpek aniden çökebilir ve şoka girebilir. Şu anda, babesiosis’den korunmak için bir aşı mevcut değildir.

Kene Felci
Kene felci, kenelerin salgıladığı bir toksinden kaynaklanır. Toksin memelilerde sinir sistemini etkiler. Etkilenen köpekler zayıf ve gevşek olurken, kediler durumla ilgili çok fazla sorun yaşamıyor gibi görünüyor. İşaretler, bir hayvanın kenelerle ilk ısırılmasından yaklaşık bir hafta sonra başlar. Tipik olarak arka bacaklarda zayıflık ile başlar, sonunda dört uzvun hepsini içerir, ardından nefes alma ve yutma güçlüğü gelir. Durum ilerledikçe ölüm meydana gelebilir. Durumun ciddiyetine bağlı olarak, destekleyici tedavi (örn. Solunum yardımı) gerekebilir. Yani, evet, bir kene köpeğinizi felç edebilir!

Köpeğimi Kenelerden Nasıl Korurum?

Peki, köpeğinizin keneler almasını nasıl önleyebilirsiniz:

 • Köpeğinizi yüksek oranda istila alanlarına götürmekten kaçının.
 • Bir spot (Advantix) veya bir sprey (Frontline) veya bir hap (Bravecto “üç aya kadar koruma”) uygulayarak köpeğinizi koruyun.
 • Dış mekanlardan geldikten sonra daima köpeğinizi kontrol edin.

Köpeğinizin kene kaynaklı hastalıklardan nasıl korursunuz?

Sadece bir yol var oda köpeğinizi kenelerden korumak. Deneyimlerimize göre, köpeğiniz sıcak bir bölgede yaşıyorsa ve bir kene olsa bile, kene kaynaklı hastalık alma şansı yüksektir.


Köpeğimde Kene buldum ne yapmalıyım?

Kene hastalıkları için kontrol etmeli miyim? Evet, keneleri ortadan kaldırmak ve köpeğinizi test etmek için herhangi bir önlem almanızı şiddetle tavsiye ederiz. Erken tanı ve tedavi en iyi prognozu taşır.


Kene istilası
Bir dişi kene 4000-6500 yumurta bırakabileceğinden, eviniz aniden her yerde kenelerle dolu bir bayan olabilir. Onları duvarda ve hatta çatıda yürürken görebilirsiniz. Bu durumda, lütfen herhangi bir haşere kontrol servis sağlayıcısından bir randevu ayarlayın ve talimatlar için Evcil Hayvan Bağlantısı’nı arayın. Evcil hayvanınızın sağlığı ciddi şekilde tehlikeye girebilir.