İnsanlar terleyerek vücut ısılarını dengelerler fakat köpek dostlarımızın ter bezleri yoktur ve havalar ne kadar sıcak olursa olsun terlemezler.

Köpek dostlarımızın aşırı sıcaklarda vücut ısılarını dengelemek için dillerini dışarı çıkarırlar ve hızlı nefes almaya başlarlar. Fakat havanın sıcaklığı vücut ısılarını indirmeye engel olur. Sıcağa karşı oldukça duyarlı köpeklerin, onları koruyan insanlar tarafından rahatlatılması, su ihtiyaçlarının karşılanması gerekir.

Aşırı sıcak köpeklerin susuz kalmasına, kalp krizi geçirmesine, baygınlık yaşamasına neden olabilir.

Köpekleri sıcaktan korumak için yapılması gerekenler şu şekilde sıralanabilir:

Tüylerin bakımı
Köpeklerin tüyleri onların güneş ışınlarından korunmasını sağlar. Tüyler güneş ışınlarının doğrudan derilerine nüfuz etmesini önlediği gibi tüyler arasındaki hava tabakası da serinlemelerini sağlar. Bu nedenle sıcak havalarda köpekleri traş etmek ya da giydirmek doğru bir davranış değildir. Tüyler arasındaki hava tabakasının görevini yerine getirebilmesi için, köpeklerin yaz aylarında sık sık fırçalanması gerekir.

Su ihtiyaçları artar
Bir köpeğin yaz sıcağında susuz kalması ise onun hayati risk altında olduğu anlamına gelir. Çünkü su tüm canlılarda olduğu gibi köpekler için de hayati bir önem taşır. Eğer köpeğinizi yaz sıcağında evde yalnız bırakacaksanız, birkaç saat için birkaç kabı su ile doldurmalısınız. Köpeğinizin sıcaklarda günlük tükettiği besinin 2 buçuk katı kadar su tüketmesi gerekir.

Nelere dikkat edeceksiniz?
Köpekler aşırı sıcaktan etkilenerek kalp krizi geçirebilir, hızlı nefes aldıkları için solunumları durabilir, baygınlık geçirebilirler.

Bunların yaşanmaması ve köpeğinizin sağlıklı kalması için aşağıdakilere mutlaka dikkat edin:

 1. Egzersiz günün en sıcak saatlerinde yapmak köpeğinizi yorar. Gezinti ve spor için sabahın erken saatlerini ve akşam saatlerini tercih edin.
 2. Köpekleri arabada bırakmak ölümcül risk taşır. Köpekler sıcak havada camları kapalı bir arabada birkaç dakika içinde fenalaşabilir. Çoğu zaman aşırı sıcaklarda camları açık bırakmak da çözüm değildir.
 3. Köpeğinizi klimalı ortamlarda korumalısınız. Klimanın yönünü köpeğe çevirmek üşümesine solunum yolu enfeksiyonları ve alerjik problemlere neden olabilir.
 4. Gün ortasında plaj gezintisi yapacaksınız eğer köpeğiniz traş edilmişse güneş yanıklarının önüne geçmek için köpeğinize mutlaka kıyafet giydirin. Köpeğiniz suyu sevmiyorsa günün en sıcak saatlerinde plaja gitmeyin.
 5. Köpeğiniz duşu seviyorsa yaz sıcaklarında her gün serinlemesi için ona sadece su ile banyo yaptırabilirsiniz. Ancak kulak enfeksiyonlarından korunması için kulaklarını iyice kurulamalısınız. Suyun çok soğuk ya da çok sıcak olmamasına özen gösterin.
  Sıcak havada yaptığınız gezintilerde köpeğinizin susayabileceğini unutmayın. Yanınızda köpeğiniz için seyahat suluğu taşıyabilirsiniz.
 6. Sokakta yaşayan canlıları da düşünerek kapınızın önüne bir kap su koymayı ihmal etmeyin.
 7. Köpeklere boğaz enfeksiyonlarına karşı kesinlikle buzlu su vermeyin.

Sıcaktan etkilenmiş bir köpek nasıl görünür?
Köpekler sıcak hava çarpması nedeniyle bazı belirtiler gösterebilir.

 • Hızlı nefes alıp verme
 • Morarmış dil veya renksiz diş etleri
 • Güçsüzlük, halsizlik gibi depresyon belirtileri
 • Kusma ve ishal
 • Koma ve baygınlık
 • Salya
 • Şok

Eğer köpeğinizde ya da sokakta yaşayan canlılarda bu belirtileri gözlüyorsanız, oda içinde köpeğinizin üzerine doğrudan gelmeyecek bir hava akımı yapmak, nemli bezle baş bölgesini nemlendirmek vücut ısısının düşmesine yardımcı olur. İlk müdahaleden sonra köpeğinizi veteriner hekim kontrolüne götürmenizde fayda var. Veteriner kontrolünde köpeğinize serum tedavisi, oksijen desteği yapılabilir ve köpeğinizin kısa sürede normal hayatına dönmesi sağlanabilir.

Sıcaklarda köpeğinizin serinlemesi ve bunalmaması için evin havalandırılmasını sağlamalı, temiz su ihtiyacını eksiksiz karşılamalı, ev yemeklerinden ziyade yaş ve kuru köpek mamaları ile beslenmesini sağlamalısınız.

Sıcak havalarda çevrenizdeki canlıların kuru mama ve su ihtiyaçlarını karşılayarak, onları barınma olanakları sağlayarak sıcak havaları daha konforlu ve sağlıklı atlatmalarını sağlayabilirsiniz.