Yeterli zamanı harcadığınızda ve rutin haline getirdiğinizde, yavru köpeğiniz için tuvalet eğitimi basit bir süreç olacaktır.

Öncelikle, rutininizi köpeğinizin ihtiyaçları çevresinde inşa etmelisiniz. Köpeğiniz yavru olduğu için, bu ihtiyaçlar öngörülebilirdir. Yavru köpekler uyanır uyanmaz çiş yapmaya ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle köpeğinizi gecikmeden bahçeye çıkarabilmeniz için, yanında olmanız gerekmektedir.

Köpeğinizin yemeğini yemesi, onun sindirim sistemini çalıştıracaktır. Köpeğiniz normalde yemek yedikten 15 dakika sonra çişini, yarım saat sonra ise dışkısını yapar (bu durum her köpeğe göre değişiklik gösterebilir).

Yavru köpekler idrar torbalarını kontrol konusunda oldukça zayıflardır. Bu yüzden saat başı ya da saatte iki kez çiş yapma gereksinimi duyarlar. Ayrıca heyecanlandıklarında istem dışı çişlerini yapabilirler. Köpeğiniz aktifse, oyun oynamayı ya da keşfetmeyi seviyorsa, onu düzenli olarak dışarı çıkarın.

Yavru köpeğinizin yemek yediği, uyuduğu, çişini ve dışkısını yaptığı zamanları not etmeniz sizin için faydalı olabilir. Köpeğiniz çişini ya da dışkısını yaparken işaret sözcükleri kullanın. Her bir eylem için farklı kelime kullanırsanız, sonrasında köpeğinize hatırlatabilirsiniz.

Köpeğinize bahçede her zaman eşlik edin. Bu sayede başarılı eylemler sonucunda ona ödül verebilirsiniz! Neyse ki, köpekler alışkanlık edinebilen canlılardır. Köpeğinize bahçenin tuvalet alanı olduğunu ne kadar erken öğretirseniz, yaygın olan güçlüklerin çoğundan kurtulursunuz.

Ne yazık ki “tuvalet eğitimi”nin kolay gerçekleşmemesinin çok sayıda nedeni vardır. Aşağıda saydığımız hataları yapmadığınızdan emin olmalısınız:

 • Aşırı besleme.
 • Uygun olmayan bir beslenme programı uygulamak ya da çeşitli besinler vermek.
 • Düzenli aralıklarla beslememek.
 • Yanlış zamanlarda beslemek (bu durum gece dışkılamasına neden olabilir).
 • Köpeğinizin evin içerisinde yaptığı tuvalet kazaları yüzünden ona ceza vermek (bu durum köpeğinizin sizin önünüzde tuvaletini yapmaktan korkmasına neden olabilir—dışarıda bile).
 • Tuzlu yiyecekler vermek (bu durum daha çok su içmesine neden olur).
 • Amonyak içeren temizlik ürünleri kullanmak (kokusu idrara benzemektedir).
 • Köpeğinizin dışarı çıkmaya ihtiyacı olduğunu söylemesini beklemek; bu hiç gerçekçi bir beklenti değildir. Onu düzenli aralıklarla dışarıya çıkarmak daha iyidir.
 • Köpeğinizin dışarıya istediği gibi çıkabilmesi için arka kapıyı açık bırakmak (köpeğiniz bahçenin tuvalet alanından ziyade macera dolu bir oyun alanı olduğunu düşünecektir. Ayrıca köpeğinizin kışın da dışarıya dilediğince çıkmak isteyecek ancak kapalı bir kapıyla karşılacaktır).
 • Köpeğinizi uzun süre yalnız başına bırakmak (bu durum onu içeriye girmeye zorlayacaktır).
 • Tuvaletini yaparken, onu öven kelimeler kullanmak.
 • Halı ve kilimlere erişmesine izin vermek.
 • Tuvalet eğitimi konusunda işi sıkı tutmamak, evin içinde bahçeden daha fazla çişle karşılaşmanızla sonuçlanacaktır.
 • Köpeğinizi bahçede yalnız bırakmak dışarıda tuvaletini yaptığında, onu ödüllendirememenize neden olacaktır. Takdirinizi göstermek için orada olmazsanız, tuvalet için dışarıya çıkmanın daha iyi olduğunu ona nasıl öğretebilirsiniz?
 • Köpeğiniz onu kutladığınızda, heyecanlanmasına bağlı olarak çiş kaçırabilir (eğer bu durumu siz de yaşıyorsanız, onu kutlamadan önce bahçeye çıkarın ve köpeğinizin daha az heyecanlanması için kutlamanızı uygun bir ses tonuyla yapın).
 • Köpeğiniz küçükken, geceleri tuvalet alışkanlıklarının yolunda gitmesini beklemek adil değildir.
 • Bir kutu ya da sandık içerisinde uyumasını sağlamak eğitimde size yardımcı olabilir. Ancak gece tuvalet ihtiyacını gidermesi için kutuyu bahçede bırakmalısınız.

Köpeğiniz tuvaletini yürüyüşe çıkarıldığında yapmayı nasıl öğrenebilir?

Çoğu köpek sahibinin muzdarip olduğu bir konu vardır. Köpeklerini yürüyüşe çıkardıklarında köpekleri tuvaletini yapmaz. Ancak eve döndüklerinde köpekleri tuvalet ihtiyacını gidermeye koyulur. Bunun nedeni köpeğin sadece evde (umuyoruz ki bahçede) tuvaletini yapmayı öğrenmiş olmasıdır. Alışkanlık kazanabilen canlılar olduklarından, eve dönene kadar tuvaletlerini tutmaya çalışırlar.

Bu alışkanlığı kırmak için, bir sabah oldukça erken uyanın ve köpeğinizi sabah çişini yapmadan önce yürüyüşe çıkarın. Köpeğiniz eve dönme ümidini kesip tuvaletini yapana kadar eve dönmeyin. Buna rağmen başarısız olursanız, eve döner dönmez köpeğinizi bahçeye çıkarın. Aksi halde tuvalet ihtiyacını evin içerisinde yapması konusunda risk almış olursunuz.