Köpek sahipleri, evcil hayvanlarının havlamasından, ısırmasından, huysuzlanmasından şikayet eder.

Haklı bir şikayet olabilir. Fakat köpek dostlarımız daha yavruyken en ufak olayda bağıran, hırçın bir cins alıp evi ve bizi korusun diye hırçın yetiştiren, en ufak huysuzluklarında köpek maması veren bizleriz.

Pek çok pitbull cinsi gibi baskın ırk köpek sahibi, sokağın ortasında bile hayvanı sinirlendiriyor. Sonra da bu köpek çok huysuz, herkesi ısırıyor, herkese havlıyor diye sokaklara atıyor, barınaklara bırakıyor.

Eğer yavru köpeklerde ısırma nasıl engellenir, köpeğim nasıl sakin kalır diye merak ediyorsanız öncelikle onlara sakin davranmalısınız.

Köpek dostunuza vurmak, aşırı tepkiler vermek köpeğinizin psikolojisini bozar.

Nasıl Davranmalıyım?

Köpek dostlarımızın yavruyken ısırmalarının farklı nedenleri vardır. Yavrular tıpkı biz insanlar gibi süt dişlerini dökerler ve yeni diş çıkarırlar. Böyle zamanlarda da dişleri çok kaşınır. Onun için köpek dostumuza bir diş kaşıma oyuncağı almalısınız. Bu oyuncağı ısırarak eşyalara ya size zarar verme ihtimali azalmaktadır. Oyuncak köpek kemikleri ya da sütten yapılan kemiklerden alabilirsiniz. Bunlar, tüm evcil hayvan mağazalarında bulabileceğiniz ucuz ürünlerdir. Eğer köpek hırçınsa da ısırmaya kalktığında ona kızmalısınız. Kızdığınız zaman ısırmaktan vazgeçiyorsa ona ödül maması vermelisiniz.

Yavru köpeklerde ısırma nasıl engellenir diye düşünürken unutmamalısınız ki siz bu yavruyu yeni aldınız ve her şey sizin davranışlarınıza bağlı. Yavruyu aldığınız andan itibaren nazik davranmalısınız. Yavru köpeklerin sesleri ince olur ve havlamaları pek çok kişinin hoşuna gider. Unutmamak gerekir ki siz onları havlatırsanız bu artık huy olmaya başlar. Kesinlikle küçük olsa bile havlamasına izin vermemelisiniz. Köpek eğitimleri süreklidir ve tüm hayatlarını kapsar. Size geldiği andan itibaren eğitimi aslında başlar. Sizler de bunu düşünerek davranmalısınız.

Nasıl Engellerim

Eğer yavru köpeklerde ısırma nasıl engellenir, bana geleli çok oldu ve ısırma huyu başladı diye düşünüyorsanız da sorun yok. Köpekler sahiplerini çok sever ve her zaman onları mutlu etmeye çalışırlar. Köpeğiniz bir şeyi ısırdığı zaman ona kızın ve bir köşede oturma cezası verin. Yarım saat boyunca da bekleyin. Yarım saatin sonunda göz göze gelebilir, affedebilirsiniz.