Biz insanlar gibi köpek dostlarımızda dişsiz doğarlar ve ilk zamanlarda duyamaz, göremez yada koku alamazlar. 

9- 12 gün olana kadar köpek yavruları gözlerini açamazlar yada duyamazlar. 3 haftalık olana kadar da koku alamazlar. Bu dönemde yavrular annelerinden ayrılmamalıdırlar. Yavru dostlarımızın doğumdan sonraki 1 2 hafta süt dişleri çıkar, bu dişler zamanla düşer ve yerini kalıcı dişleri alır. Köpek dostlarımızda toplam 42 diş bulunur ve 7 aylık süreçte tüm dişler kalıcı olanları ile değişmiş olur.

  • Uyku: Bebeklerden farkı olmayan yavrular aynı uyku düzenine sahiptirler. Günde yaklaşık 14 saat uyurlar.
  • Yaşam şekli: Yavru köpekler hayatlarının %90’ını uyuyarak, kalan %10’unu da anne sütü emerek geçirirler.
  • Koklamak: Yavru köpeklerin istediği her şeyi koklamasına izin verin bu gelişimi için önemlidir. 3 haftalık olduklarından itibaren mükemmel olan koku duyuları uyanmaya başlar ve köpekler insanlardan yaklaşık 1000 kat daha iyi koku alırlar.
  • Beslenme: 0-3 ay arası günde 5 öğün, 3-6 ay arası günde 4 öğün, 6-9 ay arası günde 3  öğün ve 9 aydan sonra ise günde 2 öğün yeterli olacaktır. 1 yaşına kadar köpeğinize bol bol kaliteli gıda verin herhangi bir kilo probleminiz olmaz ve büyümesi için gereklidir.
  • Yürüyüş: Köpek yavrularının en kötü özelliği çok çabuk büyürler ve bu nedenle vücut büyüklüklerine alışmaları zaman alırlar ve son derece sakar olabilirler. Unutmayın yorgun köpek mutlu ve sağlıklı köpektir.
  • Sosyal beceriler: Köpek yavruları doğdukları anda, anne karnında hep diğer yavrularla bir aradadır. Bu nedenle, etraflarının sevgiyle çevrili olmasına alışırlar ve yalnız kaldıklarında kendilerini yalnız ve mutsuz hissederler. Köpeğiniz yavruyken onunla mümkün olduğunca çok vakit geçirdiğinizden emin olun ve başka hayvanlarla da sosyalleşmesini sağlayın.
  • Çiğnemek: Tıpkı bebekler gibi, yavru köpeklerinde dişleri kaşınır. Yeni çıkan dişlerini denemek içinde ne bulsalar çiğnerler. Köpek yavrularına birşey çiğnememeyi öğretmek yerine neleri çiğnemeleri gerektiğini göstermek ( oyuncakları) daha doğru olacaktır.
  • Ben büyüdüm: Köpek dostumuz her ne kadar öyle davranmıyor olsada 1 yaşından sonra yetişkin sayılır. Köpeğin 1 yaşı ortalama olarak insanalrın 14-16 yaşına denk gelir.

Köpek dostlarınızı yavruda yetişkinde olsa asla ihmal etmeyin, sizin vereceğiniz sevgi ve ilgi onlar için çok önemli