Hangi Köpek Irkları Tüy Dökmez

Hepimiz köpek dostlarımızı çok severiz ama tüy dökme problemi bazen bizi çilden  çıkartır. Doğası gereği köpekler tüy dökmektedir vebBu yüzden eve köpek alan dostlarımız tüy konusundan şikayetçi olurlar. Yazımızın devamında  tüy dökmeyen köpekler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ayrıca köpeklerin tüy dökme sorununun önüne geçilebilinir. İlgili yazı için tıklayınız…

Köpekler Neden Tüy Döker?

Köpek dostlarımız eski, yıpranmış ve zarar görmüş tüylerini, yeni ve sağlıklı tüylerle değiştirir ayrıca mevsime,  hava şartlarına göre koşullara uyum sağlamak içinde tüy dökerler.  Mevsimsel tüy değişikliği, köpek dosrunuzun türüne bağlı olarak, yılda bir kere veya iki keredir. Çift mantolu (double coat ) köpek dostlarımızda, özellikle ilkbahar ve sonbahar döneminde tüy dökümü diğer köpeklere göre daha fazla olur. Bu son derece normaldir.

Tüy Dökmeyen Köpekler

Köpek dostlarınızın ırklarına göre tüy dökme durumları da değişiklik gösterir. Bazı köpek ırkları genetiği gereği çok yoğun miktarda tüy dökmesi yaşar, bazı köpek ırkları da tüyleri kısadır ve az dökülür, hatta bazı köpek ırkları nerdeyse hiç tüy dökmez. Tüy sorununu yaşamak istemiyorsanız ya da tüylere karşı bir alerjiniz var ise tüy dökmeyen köpek sahiplenebilirsiniz. Yazının devamında vereceğimiz listede olan tüy dökmeyen köpekler, apartmanda ve evde yaşamaya uygundur.

1- Yorkshire Terrier

Evde köpek besleyenlerin en çok tercih ettiği ırklardan birisidir Yorkshire Terrier, bu köpek dostlarımız oldukça uysal ve sadıktırlar.

Yorkshire’lar hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız…

2- Papillion

Listemizin ikinci sırasında Papillion yer alıyor. Oldukça temiz ve kokusuz olan bu köpek dostunuz  tüy dökme konusunda da avantaj sağlamaktadır.

Papillion’lar hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız…

3- Basenji

Kısa tüyleri ve sevimli tavırları ile Basenji en yakın dostunuz ve evinizi kirletmeyen koruyucunuz olarak kalacaktır.

Basenji’ler hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız…

4- Shih-Tzu

Kibirli ve soylu bir havası vardır. Cesur ve dikkatlidir. Naziktir ve çocuklara karşı özenlidir. Shih-Tzu apartman yaşamı için ideal bir köpektir. Ev içinde yeteri kadar hareketli olduğundan bahçesiz bir evde bakılması problem yaratmaz. Bu ırk ısıya karşı hassastır.

Shih-Tzu’lar hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayınız…


Bu rehberi köpek sahibi dostlarınız ile paylaşmayı unutmayın.