Soğuk havalar başladığı zaman, köpeğinizin sağlığı biraz destek ister. Zayıf bir bağışıklık sistemi olan köpekler, büyük köpekler ve yavru köpekler soğuk mevsimde enfeksiyonlara karşı daha eğilimli.

En önemli 7 sağlık ipucunu özetledik.

1. Köpek fırçasını alın: Tımarlama zamanı

Köpeklerin tüyleri bütün bir yıl boyunca elbette bakım gerektiriyor. Ancak günler kısalırken çoğu köpek kürk değiştirmeye başlar. Bu süreç hormonel olarak kontrol edilir ve gün ışığı azalırsa ve sıcaklıklar soğuk olduğunda başlar. Bu nedenle fırçalama her zamankinden daha önemli: Kan dolaşımını destekliyor, dökülmüş tüyleri kaldırıyor, keçeleşmeyi önlüyor ve yaz kürkünden kış kürküne geçişi hızlandırıyor.

2. Pati bakımı :Pati merhemleri soğuk ve ıslak havadan korur

Köpeklerin patileri esnektir, ancak evdeki kuru hava ve dışarıdaki ıslak-soğuk havanın değişmesi nedeni ile çatlayabilir. Bu nedenle kış öncesi bakıma alınmaları gerekiyor – pati merhemleri esnek ve yumuşak kalmasını sağlıyor. En geç ilk kar düştüğünde patilerin arasındaki tüyler kısalmalıdır ki kar kümeleri pati arasında oluşmasın.

3. Sıcak giydirin:Hassas köpekler için kıyafetler

Köpeklerin kurt soyundan geldiği doğrudur ve kurt köpeklerin kiyafet giymedigi de doğrudur. Fakat tarih boyunca, pek çok köpek ırkı yetiştirilmiştir ve bir kurdun tüy yapısı ile kıyaslanamaz hale gelmiştir. Tüy yapısı az olan ve vücut yağı fazla olmayan köpekler daha çabuk üsür. Yaşlı köpekler ve yavru köpekler ıslak havalarda ve soğuk havalarda özellikle daha hassa olurlar. Kısa bacaklı köpekler soğugu özellikle güçlü hissederler. Fonksiyonel ve sicak tutan köpek kıyafetleriyle hassas köpekleri etkili bir şekilde korunabilir.

4 .Mama kontrol :Kaliteli köpek maması

Birçok köpek kışın daha yüksek bir enerji ihtiyacına sahiptir.

Bu nedenle, yüksek kaliteli protein ve dengeli besin kombinasyonu ile iyi bir köpek maması almanız önemlidir. Bağışıklığı zayıf olan köpeklerde, vitamin takviyeleri veya somon yağı karıştırmak yararlı olabilir.

5.Tipik soğuk hava hastalıkları

Dışarıda soğuk hava başladığında, enfeksiyon riski artar – bu köpekler için de geçerlidir. Özellikle öksürük ve bronşit gibi solunum yollarının enfeksiyonları, böbrek hastalıkları,göz hastalıkları ve sistit gibi nefropati enfeksiyonları sonbahar ve kış aylarında görülür.

Eklem sorunları olan köpeklerde soguk hava daha kötü belirtilerle karşılaşabilirler. Köpek sahipleri bu nedenle semptomlara dikkat etmeli ve şüpheleniliyorsa veteriner hekimi ziyaret etmelidir.

6. Dikkat: sonbahar ve kış tehlikeleri

Karanlıkta köpeğinizle yürüyüşe çıkarsanız – sabahın erken saatlerinde, akşamlar veya sis gibi durumlarda – sizden ve evcil hayvanınızın daha görünür olduğundan emin olmalısınız. Reflektörler, led li tasmalar yardımcı olur.

Gece don oluştuğunda, araba kapısını açmak için birçok yerde antifriz ve buz çözücü kullanılır. Dikkatli olun: etilen glikol içeren antifriz oldukça toksiktir. Tadı köpekleri için oldukça caziptir bu nedenle dikkatli olmakta fayda var.

7.Hadi çıkalım:Temiz hava ve hareket

Soğuk mevsimde evde oturmak insanlara ne kadar cazip gelse bile köpeğinizin fiziksel ve zihinsel sağlıgı için egzersiz ve temiz hava önemlidir.

Soğuk olduğunda, köpekler yerde uzun süre yatmamalıdır. Bu hızlı bir şekilde sistit veya bronşit oluşturabilir. Kış aylarında ısınmak için hareket edemeyecegi için arabada uzun süre bırakılmamalıdır.