Sokakta yaşayan dostlarımız ile ilgili neleri doğru neleri yanlış biliyoruz? Bunun için onları ortak olduğumuz yaşama ne denli katıyoruz? Bu konuyu doğru öğrenmek adına sokak hayvanları hakkında bilinmesi gerekenler listemiz size yardımcı olacaktır.

1- Sokak hayvanları mikropludur ve sizin için ölümcül hastalıklar taşır.

Mikrop ile ilgili konuşacaksak her gün elimize aldığımız telefon, kalem veya TV kumandası da mikropludur. Steril ve dünyadan izole bir laboratuvarda yaşamadığınız sürece mikroptan kaçınmak neredeyse imkansızdır. Her gün mikroplara, elimizde tuttuğumuz para, otobüste tutunduğumuz askı ve metroda tutunduğunuz yürüyen merdiven kolu ve benzeri yerler ile maruz kalırız… Bunun gibi birçok şey bir sokak hayvanından 10 kat daha mikropludur. O yüzden onları sevmekten ve dokunmaktan çekinmek anlamsızdır.

2- Sokak köpekleri insanlara saldırır.

Hiç bir köpek kendilerine saldırılmadığı sürece yada benzer şekillerde şiddete maruz kalmadıkça insanlara saldırmaz (özel bekçi köpekleri haricinde). İnsanlardan gördükleri zulüm neticesinde birçoğu zaten sinmiştir ve elinizi bile havaya kaldırmanız korkmaları için yeterlidir. İnsan köpeğe iyi davranırsa köpek o insanın en büyük dostu olur. Sokak köpeği sadece kendisine kötü davranana ve korktuğuna tepki verir.

3- Sokakta yaşayan hayvanlar kendi yiyeceklerini bulabilir.

Varsa bulur, yoksa bulamazlar bu onlar için sadece şanstır. Kapalı çöpleri açamaz, sıkı bağlanmış çöp torbalarını çözemezler, kırık cam, keskin konserve gibi atıklarla da kendilerine zarar verirler. İnsanlar bir şekilde açığa yemek bırakılmazsa aç kalır, zayıflar ve hastalanırlar. Aynı insanlar gibi onlar da “canlı”dırlar. Bu bağlamda sokak hayvanlarının söz konusu yiyecek olduğunda bizim kadar dışa bağlı olduklarını aklımızdan çıkarmamalıyız. Sokak köpekleri avlanamazlar ve yaşamak için insana muhtaçtırlar.

4- Sokak köpekleri araba, motor, bisiklet ne görse saldırıyorlar.

Köpek dostlarımızın aslında arabalara, motorlara ve bisikletlere saldırmadığını, dönen tekerleklerin onlarda içgüdüsel olarak bir tepki yarattığını anlamamız gerekiyor. Eğer evde beslenen bir köpek gördüyseniz onların da pencerenin önünden geçen arabaya tıpatıp aynı tepkiyi vereceğini görürsünüz. Önemli olan bisiklet ya da motosiklette iseniz ve sürerken siz onları tekmelerseniz bu canlar saldırganlaşmaya başlar. Her insan suçlu değildir ama tüm hayvanlar masumdur.

5- Bir köpek kaşınıyorsa mutlaka uyuzdur yada pirelidir.

Her kaşınan köpek uyuz yada pireli değildir, şöyle düşünün her kaşınan insan da Uyuz değildir. Hayvanda aşırı tüysüzlük, zayıflık ve vücutta kızarıklaşmış yaralar şeklinde kendisini gösterir. Bazen tüyleri dökülmüş köpekler görürseniz endişelenmeyin. Sokak hayvanları zaman zaman mevsim değişikliklerinde tüylerini dökerek bir tüy yenileme dönemi yaşarlar. Bu her yıl yaşadıkları doğal bir durumdur.

6- Barınaklar sokak hayvanları için en güvenli ve düzgün yerlerdir.

Sokak hayvanının yeri adından da belli olduğu gibi sokaklardır. Mutlu olduğu, rahat ettiği, güvende hissettiği alan kendisine iyi davranacağını ümit ettiği insanların yanıdır. Barınaklar hapishanedir. İyi, güzel, işini doğru yapan insanların çalıştığı barınaklar olsa bile çoğu ölüm kampıdır. 1 metrekare alanda aç, susuz, sevgisiz acı içinde yaşamalarını tamamlarlar.

7- Sokak hayvanları kuru ekmek ile beslenebilir.

Sadece kuru ekmek ile hiç bir canlı yaşayamaz. Ekmeği yemek artıkları, kuru mama, yoğurt vb ürünlerle papara yaparak verirsek hem daha doyurucu hemde besleyici olur. Ekmek maya içeren bir besindir ve düzenli tüketilmesi halinde 2-3 sene gibi bir zamanda sokak hayvanlarında cilt ve deri problemleri başlar. Et katkılı yemek artıklarını sokak hayvanlarına verin.

8- Sokak hayvanlarının hiç bir faydası yok

Yaşayan her canlının bir amacı vardır. Yeterli bilgi ve sevgiyle sokak hayvanları da eğitilebilir. Özellikle koruma iç güdüsüne sahip köpekler bir çok hırsızlık, tekin olmayan insanlar, kaçırılma olayları gibi birçok olayda faydalı olmuşlardır. Ayrıca kedilerde, böcek, haşere, sürüngen gibi hayvanların artmasını engeller.

9- Sokak hayvanlarının duyguları yoktur.

O kadar yoğun ve içten duyguları vardır ki. Depresyona girip intihar eden bile vardır. Köpekler yüzlerinden, kediler seslerinden duygusal durumlarını belli ederler. Sevildiklerini anlar, sevilmediklerini anlar, aile bağı kurar, yavrularını ve onu besleyen insanları ayırt edebilir ve severler. Aynı insanlar gibi kendi içlerinde kavga da edebilirler.

10- Kedi ve köpekler birbirine düşmandır

Tüm hayvanlar toksa ve şiddet görmüyorlarsa birbirlerine müdahale etmezler. Düzgün şartlar ile bir arada yaşayabilirler. Doğal yaşam alanında sürekli sürüngen yemek zorunda kalan köpekler evrimleşirken yitirdiği avcılık güdülerini hatırlar ve kedileri de sürüngen gibi görüp saldırabilirler.

11- Sokak hayvanları ortalığı pisletirler

Sokakta yaşayan hayvanlar çatalla yemek yemez. Bağlı torbaları patileriyle açmaları mümkün değildir. Şayet çöp torbalarının ağzını sımsıkı bağlamazsanız onlar da parçalamak zorunda kalmaz ve böylece tüm çöpler sokaklara dağılmaz. Bunlardan şikayetçiyseniz ve sokak hayvanlarının yegane beslenme kaynağı olan çöp torbalarının geldiği halden memnun değilseniz basitçe kapınızın önüne bir kap mama koyabilirsiniz.