Dikkatkopekvar.org yazarları, yeni aile evcil hayvanınız olarak sağlıklı, arkadaş canlısı safkan bir köpek yavrusu nasıl seçileceğiniz hakkında sıkça sorulan soruları cevaplamaya çalışıyor.

Köpek yavrusu almaya karar verdiniz ve ailenizin mizacına, enerji seviyesine ve kişiliğine uygun olan mükemmel cinsi bulmak için araştırma yaptınız. Fakat sağlıklı, iyi beslenmiş köpek yavrusu almak için en iyi yetiştiriciyi nasıl bulursunuz? Dikkatkopekvar.org sizin için bazı soruların cevaplarını bu yazımızda size sunuyor.


S: Gazetede, internette, facebookta vb yerlerde köpek yavruları için reklamlar var ve elbette evcil hayvan dükkanlarında da bu sevimli köpek yavruları var. Safkan köpek yavrusu almak için en iyi yer neresi?

C: Yetiştiriciler, internette, gazetelerde ve kendi web sitelerinde reklamlar da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde kendilerini duyururlar. İyi araştırmanızı yapmazsanız çok fazla sorun yaşarsınız. Sakın 3 aylık olmayan yavruları almayın ve cins istiyorsanız scr çok önemlidir, mutlaka belgelerinizi isteyin.

S: Evcil hayvan dükkanlarındaki köpeklerin genellikle köpek merdiven altı üretimden geldiğini duydum. Bunlar nedir ve kötü mü?

C: Evcil hayvan mağazalarındaki yavruların çoğu lisanslı ticari yetiştiricilerden gelmektedir.Kayıtlı bu yetiştiriciler, bakım, kayıt tutma ve diğer şeyler için düzenli denetlenir. Bugün 30’dan fazla köpek sicili var. Ancak AKC, kâr amacı gütmeyen tek kayıt ve yetiştiricilerimizi denetleyen ve yavruların insancıl koşullarda yetiştirilmesini zorunlu kılan tek yerdir. Fakat bizim ülkemizde ne yazık ki çok fazla merdiven altı üretim ve sonucunda çok fazla mağdur olan canımız bulunur. Merdiven altı terimi, genellikle uygun bakım yapabilmek için çok fazla köpek olan, pis koşullara sahip, hayvanların eziyet çektiği ve hastalık yuvası olan yerleri tanımlar.

S: Safkan köpeklerin sağlık sorunu olur mu? İlgilendiğim ırkların sağlık sorunları hakkında nereden bilgi edinebilirim?

C: Safkan köpeklerin çoğu mutlu ve sağlıklı evcil hayvanlardır. Potansiyel köpek sahipleri için harika bir kaynak olan dikkatkopekvar.org adlı web sitemiz var.

Yetiştiricilerin genetik hastalıklardan kaçınmak için ne yaptığını ve uygun sağlık taramaları yapıp yapmadıklarını araştırın, belgeleri varsa isteyin. Yetiştiricinin, üreme gerçekleşmeden önce uygun sağlık taramaları yaptığını gösteren sertifikaları mutlaka isteyin. Dengeli bir beslenme programı, genetik test, soyağacı araştırmaları ve mizaç analizi gibi önceden yapılması gerekenlerin tam bir listesini çıkartın.

S: Birisinin iyi bir yetiştirici olup olmadığını belirlemek için hangi soruları sormalıyım?

C: İlk soru “Evinizi veya köpek kulübenizi ziyaret edebilir miyim?” Olmalıdır. Sorumlu yetiştiriciler, köpek kulübeleri ve köpekleriyle gurur duyuyorlar. SCR için hangi sertifikalara sahip olduklarını sorun. Üreme öncesi test için sağlık sertifikalarına sahip olup olmadıklarını sorun. Daha sonra, yetiştiricinin alıcıya yeni köpek yavrusu için nasıl bakım yapmayı planladıkları hakkında birçok soru sormanız gerekmektedir

S: İstediğim yavrunun anne ve babasını görmeli miyim?

C: Mümkünse bu çok önemlidir.. Ancak yetiştiricilerin çoğunun evlerinde sadece anneler vardır. Genellikle damızlık köpekler başka bir yerde yaşarlar. Ancak yetiştiricinin evinde olabilecek anne ve diğer akrabaları ziyaret etmek, soyun büyüklüğü ve mizaç hakkında iyi bir fikir verecektir. Ayrıca köpek için iletişim bilgilerini de isteyebilirsiniz. Ancak mesafeler uygun değilse scr sizin aklınızda ki tüm soruları cevaplayacaktır.

S: Bir köpek yavrusu eve getirmenin en iyi yaşı nedir?

C: İdeal zaman 3 ayını annesi ile süt emerek geçirmiş olmasıdır. Yetiştiriciler genellikle yavruları daha hızlı ellerinden çıkartmak isterler, çünkü bebekken çabuk hastalanır ve beslemek artı bir masraftır.

S: Köpek yavrularının insanların içinde yetişilmesi önemli midir?

C: Sosyalleşme, herhangi bir köpekle, mümkün olduğu kadar çok insanı görmek ve mümkün olduğunca çok duruma maruz bırakmak için köpeğinizle çok fazla ilgilenmeniz ve ona vakit ayırmanız gerekir.

S: Sevdiğim bir yavru buldum. Sağlıklı olduklarından nasıl emin olurum?

C: Üretim yapılan yere bakın. Güzel, temiz, iyi işletilen bir ev veya tesis olduğundan emin olun. Yavruların parlak gözleri olmalı. Çok meraklı olmalılar. Onlar size doğru koşmalı. Burun akıntısı veya akan gözler görmemelisiniz. Sağlam bir dışkıya sahip olmalı ve ishal olmamalıdır. Uyuşuk, ilgisiz bir köpek yavrusu istemezsiniz.

S: En iyi kişiliğe sahip köpek yavrusu nasıl seçerim?

C: Sorumlu yetiştirici, sizin için en iyi köpek yavrusunu seçecektir. Yavru köpeklerle ortalama 3 ay geçirdiler ve her yavru köpeğin kişiliklerini biliyorlar. Hangilerinin cesur ve atik, hangilerinin utangaç olduğunu biliyorlar. Damızlık, cesur, atak köpek yavrusu, üç çocuklu bir aile ile utangaç köpek yavrusu karşısında çok daha iyi bir performans sergileyeceklerini biliyor olurlar.

Hayatınıza bir köpek almak tahmin ettiğinizden çok daha büyük bir sorumluluktur. Yeni dostunuzu hiç büyümeyen bir bebek gibi, hep size muhtaç ve ilginizin mutlaka eksilmeden üzerinde olması gereken bir arkadaş olarak düşünmelisiniz. O artık ailenizin bir parçası olacak ve siz ondan vazgeçerseniz çok büyük acılar yaşayacak, bu vebali almayın ve köpek sahibi olmaya karar vermeden önce iyi düşünün. Köpek sahibi olmak ne demek, neler yapmanız lazım, köpek sahibi olmaya hazır mısınız? sizin için derlediğimiz yazıya gitmek için tıklayınız…