Köpeğimle otobüse binebilir miyim?

Otobüsle Yolculuk eden köpek dostlarımız için yeni bir dönem başlıyor. Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre aşı karneli kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanlar, yolcunun kucağında veya oturduğu koltuğun önünde otobüslerde seyahat edebilecek. Daha önceden bu duruma izin verilmiyordu.

Önceden sadece bagajda izin veriliyordu

Önceki yönetmelikte, özel kafeslerinde kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanların bagaj taşımaya mahsus bölümlerde taşınmasına izin veriliyor ve bir çok istenmeyen üzücü durum yaşanabiliyordu.

Resmi Gazete’de yayımlandı

Ulaştırma Bakanlığı’nın, Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde değişiklik yapan yeni yönetmeliği, 10 Ocak tarihli Resmi Gazete’de yayımlandı.

Hatta gerekli hallerde, yolcu alınmaksızın evcil hayvanların taşıtın içinde taşınabileceği özel sefer de düzenlenebilecek. Bu kurala uymayan yetki belgesi sahiplerine, 2 uyarı cezası verilecek.

Biz hayvanseverleri sevindirecek olan çok önemli bir kararla birlikte otobüsle yolculuklarda dostlarımızda bizimle birlikte seyahat ediyor. Ulaştırma Bakanlığı’nın, Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde değişiklik yapan yeni yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Değişiklikle, evcil hayvanların taşıt içinde (otobüsler) taşınmasının önü açıldı.