Çoğu evcil hayvan sahibi bana Proplan adlı markayı neden önermediğimi sormakta ve ayrıca beni diğer markaların mamalarını sattığım için reklam yaptığımı iddia etmektedir. Bu sorun çok fazla büyüdüğü için bu durum hakkında genel bir yazı yazmak istedim. Öncelikle bu durumdan herhangi bir maddi çıkarımım olmadığını ve ProPlan adlı markayı neden önermediğimi açıklayacağım.

Arkadaşlar, ben köpek mamalarını incelemeye 7 sene önce yeni bir dost edindiğim zaman başlamıştım. Her markayı deniyordum. Köpeğim hangisini severse onu alıyordum ancak mamanın arkasına bakıp da içeriğini okumak hiç aklıma gelmiyordu. Ta ki tahılsız mamalarla tanışana kadar.

Aldığım mamaların içeriğine baktığımda büyük bir şokla karşılaşmıştım. Kalitesiz yan ürünler, et içeriğinin az olması, mısır, pirinç, buğdayla dolu olması ve kimyasal maddeler gibi pek çok olumsuz nokta vardı kullandığım mamada. Daha sonra internetten, yabancı, bilimsel kaynak ve makalelerden, köpek beslenme uzmanlarından köpek beslenmesi hakkında pek çok bilgi edindim. Bu edindiğim bilgileri de burada sizlerle paylaşmak istedim. Benim bu konu hakkında hiçbir şeyden en ufak bir çıkarım bulunmamaktadır. Blog’umda bulunan adsense reklamları dışında.

Kendimi açıkladığıma göre neden ProPlan adlı mamayı önermediğim kısmına geçebiliriz. Öncelikle Purina firmasını ele alalım. Purina firması geçmişi hiç de parlak olmayan bir firma. Hangi firmanın geçmişine bakarsanız bakın mutlaka bir vukuatı vardır. Çünkü gıda ürünleri bozulmaya daha yatkın ürünlerdir. Pek çok mama firması FDA tarafından teste tabii tutulur. Eğer test örneklerinde aksi bir durumla karşılaşılırsa o mama hemen toplatılır. Ancak Purina firmasına baktığımızda Google’dan küçük bir araştırma yapacak olursanız eğer kaç bin köpeğin ölümüne sebep olduğunu, bu firmanın aleyhine oluşturulan grupları da görebilirsiniz.


    ProPlan markasını önermememizin birinci sebebi firmanın pek de güvenilir bir firma olmamasıdır. Bu markayı önermememizin ikinci nedeni ise kalitesiz içeriğe sahil olmasıdır. Aldığınız paketlerin arkasındaki içerik kısmını bir okuyun, bize hak vereceğinize eminim. Buna örnek göstermek için ProPlan’ın bir mamasının içeriğini aşağıda inceleyeceğim.

ProPlan Puppy Sensitive Medium Dog 

Rastgele seçtiğim bir ProPlan maması, içeriğine baktığımızda: Chicken (16%), Wheat, Dehydrated poultry protein, Animal fat, Gluten, Maize, Rice (7%), Soya meal, Digest, Dried beet pulp, Dried chicory root (1%, source of prebiotics), Minerals, Dried egg, Fish oil, Dried colostrum (0.1%).

Gördüğünüz gibi mamada %16 oranında tavuk bulunuyor. Pirinç dışında diğer oranlar yazılmamış ancak çoktan, aza doğru gittiği için bir tahmin yürütebiliriz. Mamada tavuktan sonra en çok buğday bulunuyor. Daha sonra da dehidre edilmiş kanatlı proteini bulunuyor.

Kanatlı proteini nedir?

Kanatlı proteini, kanatlıların iç organlarından, tüyünden ve kemiğinden kısacası en kalitesiz kısımlardan yapılan bir üründür. Sindirilebilirlik oranı son derece az olan bu ürün, protein kalitesi açısından ise oldukça düşüktür. Sadece maliyeti azaltmak açısından konulan bu ürün köpekler için sağlıksız bir üründür. Pek çok köpeğin bu hammaddeye alerjisi vardır ve bu yüzden çoğu kişi tavuk köpeğimde alerji yapıyor demekte ancak yanılmaktadır.

Hayvansal Yağ nedir?

Köpek mamalarında içerikte hayvansal yağ olarak yazılan yağ çeşidi kalitesiz ve nelerden oluştuğu bilinmeyen yağ türü demektir. Köpek mamalarında yağ hayvanların dokularının render işleminden geçmesiyle üretilmektedir. Kuru mamanın içeriğindeki yağ türünün hayvansal yağ olarak geçmesi herhangi bir hayvandan yani kedi, köpek gibi hayvanlardan bile elde edilebileceği anlamına gelmektedir. Bu yüzden hayvansal yağın ne olduğu belirtilmeyen köpek mamalarından uzak durulmasını tavsiye ediyoruz.

Gluten nedir?

Gluten, tahıllardan elde edilen bir protein grubudur. Pek çok insanın bu protein grubuna alerjisi olduğu gibi pek çok köpeğin de bu tahıl grubuna alerjisi vardır. Gluten köpekler için son derece kalitesiz, gereksiz bir protein grubudur. Düşük maliyetli, köpek mamasını doldurmak için kullanılan ürünlerden biridir. Günümüzde glutensiz ürünler oldukça revaçtadır. Köpeğinize mama seçimi yaparken gluten içermeyen mamaları seçmenizi tavsiye ediyoruz.

Mısır ve Pirinç

Mısır ve pirinç glisemik indeksi yüksek ve köpek beslenmesinde bir yeri olmayan tahıllardır. Glisemik indeksi yüksek mamalar kan şekerini aniden arttırdığı için insülinin devreye girmesine neden olmakta ve doymuşluk hissine engel olmaktadır. Obezite riskine yol açmaktadır. Mamayı doldurmak için kullanılan maliyeti ucuz tahıllardır. Köpek maması seçerken tahıl içermeyen ya da glisemik indeksi düşük, az tahıl içeren köpek maması seçmenizi bu yüzden tavsiye ediyoruz.

Soya ürünleri

Soyanın zararlarını araştırarak ne kadar tehlikeli olduğunu görebilirsiniz. Soya da köpek beslenmesinde oldukça gereksiz ve sağlıksız bir üründür. Sindirimi de köpekler için oldukça düşüktür. Maliyeti düşürmek ve mamayı doldurmak için kullanılan hammaddelerden birisidir.

Digest

Digest, hayvansal yan ürünlerin kimyasal yollarla dehidrize edilip sıvı haline getirilmesine denir. Sıvı hale getirilip mama tanelerine tat ve koku vermesi için dış katmanlarına püskürtülür. Kimyasal yollarla elde edilen, köpekler için zararlı bir ürünüdür. Genellikle içerikte animal digest olarak yazar.

Gördüğünüz gibi ne kadar sağlıksız, kalitesiz, yan ürünlerden oluşan, ucuz maliyetine karşın yüksek fiyatı olan mamayı neden önermediğimiz apaçık ortada. Eğer herhangi bir şüpheniz varsa benimle iletişime geçmekten lütfen çekinmeyin. Yazacağınız yorumları da en kısa zamanda cevaplamaya çalışacağım. Umarım kendim ve Proplan markasını neden önermediğimiz hakkında yeterince açıklayıcı olabilmişimdir.