Hem İnternet’te hem de toplumda pitbullarla ilgili büyük bilgisizlik hakim. Aslında bu bilgisizliği pitbullar ile sınırlandırmak ta yanlış. Genel olarak köpekler hakkında bilgimiz yok.

Günümüzde, ülkemizde de oldukça popüler halde olan ve güç gösterisi yapmanın bir yolu haline gelen pitbullar, başta ABD olmak üzere bir çok ülkede de aynı kıvamda bilgisizlikle ele alınan bir konu halinde ve bir çok insan, “beslersem Pitbull sahibine saldırır mi” diye merak etmekte.

Öncelikle nedir Pitbull;

Öncelikle sadece tek çeşit Pitbull vardır, bunlarda Amerikan Pitbull Teriyer’dir (American Pitbull Terrier). Kısa olarak adını yazarsak, cinsin baş harfleri olan APBT ortaya çıkar. Gamedog olarak ta anılırlar.

Bu cins hakkında ayrıntılı bilgi almak için tıklayınız…

En büyük sorun, Pitbull’arın dövüştürülmesi ve bilgisizce yavrulatmaya devam edilmesidir.

Neden bu köpekler dövüştürülür?

Aslında bir çok farklı köpek cinsi ne yazık ki dövüştürülüp üstünden para kazanılır. Dövüştürülen köpekler genelde baskın ırklardan seçilir.

Acı eşikleri çok yüksektir; Pitbull eskilerde dadı köpek olarak bilinirdi ve çocuklara karşı son derece sabırlıydı, bunu en büyük sebebi; Açı eşiklerinin çok yüksek olması ve çocuklar onlar ile oynarken ne kadar kulağını çekse başka bir cinse yaptığında canını acıtacağı bir hareket yapsa dahi acı hissetmemesi ve provake olmamasıdır. Bu özellikleri ne yazık ki onları en iyi dövüşçülerden birisi yapar.

İnatçı ve sabittirler; İyi köpek beden dili okuyamayan insanlar tarafından kontrol edilemeyen bir cinstir. Bu yüzden ilk köpek olarak önerilmez. İnadı tutan Pitbull’un dikkati çok zor başka yöne çevrilir. Bu özellikleri de dövüştürülmesi için sebeplerden biridir.

Pitbull’ar Saldırganmıdır?

Aslında bu özellikleri ile çoğu insan için heyecan ve bazen vahşeti akla getirmektedir. Fakat bu düşünceler insanlar için pek geçerli değildir. Daha çok diğer köpekler ve hayvanlara karşıdır. Bu da eğer saldırganlık yönünde eğitim verilmezse pek görülmez. Yine bilinenin aksine iyi karakterli, komik, aşırı derecede sadık ve tam bir aile köpeğidir. Hem yetişkinler, hem de çocuklarla arası çok iyidir.

UKC (United Kennel Club, Irk Standartları Belirleme Kurumu)’ye göre Pitbull’ar insana karşı aşırı sevecen oldukları için koruma köpeği olmak için uygun değildirler.

Aslında bu soru yanlıştır ve “Köpek sahibine saldırır mı?” diye sorulmalıdır çünkü; Pitbull’ar diğer köpekler nasıl davranırsa o şekilde davranır. Canavar değildir. Daha agresif değildir.

Bütün köpekler, sahipleri ya da profesyonel davranış bilimcileri tarafından, aktif, agresif ya da dost canlısı olarak nitelendirilmiş olursa olsun, ısırabilme yetisine sahiptirler ve bir gün ısırabilirler.

Köpekler sahiplerini neden ısırırlar, daha fazla bilgi almak için tıklayınız…

Agresif bir şekilde savaşmak için yetiştirilen bir köpeğin insanlara ve özellikle de çocuklara karşı nasıl nazik davranabileceğini sorabilirsiniz.

Cevap aslında üretilmesinde.

Kötü üreme ve kötü sahipler, köpeğin ırkı nedeniyle ulusal haber yapan olaylara yol açtı. Bunlar güçlü, zeki köpekler olup ne yazık ki kötü insanlara çok sık bir araya gelirler.

Aşağıda vereceğimiz bilgiler,  bildirilen ısırılma olaylarının tahmin edilen Pit Bulların diğer türlerinin sayısına kıyasla, tehlikeli olarak kabul edilenlerin daha da altında olduğunu görmekteyiz.

Amerikada “American Temperment Test Society” tarafından yapılan testler sonucunda test edilen en iyi huylu köpekler arasında pitbull yer alır.

Açıklama: sapmasını azaltmak için, en az 400 veya daha fazla köpeğin test edildiği cinsler gösterilmektedir.

Neden Chows’la ilgili saldırıların medyada pitbull kadar yayınlanmıyor?
Çünkü şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde ikamet eden sadece 240,000 kayıtlı Chow Chows var.

Ve açıkçası, geniş başlı, geniş ağızlı Pit Bull, komik bir peluşa benzeyen Chow’dan daha inandırıcı bir canavar.

Amerikan Veteriner Hekimliği Derneği’ne göre, “kontrollü çalışmalar bu cins grubunu tehlikesiz olduğu tanımlanmıştır”

Amerikan Temperance Testing Society (ATTS), her yıl binlerce köpek – safkan ve kırma karışık ırklar yetiştiriyor.

Köpekler saldırganlık, agresyon ve tehdit edici ve tehditkar olmayan insanlar arasında ayrım yapma yetenekleri için test yapılmıştır

Mayıs 2011’e kadar 30.000’den fazla köpek -% 83’ü testten geçmiştir.

Pitbullar ise ortalamanın üzerinde bir yetenek gösterip ortalaması % 86’dır

Pitbullar, ATTS tarafından yapılan araştırmada Godlen cinsinden sonra en toleranslı köpek seçilmiştir.

Sonuç olarak; iyi sahiplerle mükemmel bir aile köpeği, kötü sahiplerle saldırgan bir köpektir Pitbull’ar aynı tüm köpek ırklarında olduğu gibi.