Pitbull denildiği zaman endişeli bakışlar görülmesinin sebeplerinden biri, her köpek saldırısını “Pitbull vahşeti” olarak lanse eden medyadır.

Korku ve önyargı öyle bir boyuta ulaştı ki; haklarında sayısız şehir efsanesi türedi. En yaygınlarından biri laboratuvar köpekleri olduğu yönündeydi. Yada beyinlerinin sıkışıp sahiplerine saldırıyor olması. Peki bu köpekler saldırgan mı? yada katil mi? Yazıyı okuduktan sonra karar verin.

1. Pitbullar 19. Yüzyıl’da İngiltere’nin Staffordshire bölgesinde Bulldog ve çeşitli terrierlerin çiftleştirilmesiyle elde edildi.

2. Daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne getirilen bu cins, Amerikalı yetiştiriciler tarafından geliştirilerek, günümüzdeki şeklini aldı.

3. Pitbullar, aslan dövüş köpeği olarak üretilseler de; insanlarla arasının oldukça iyi olması ve ilginç özellikleriyle farklı alanlarda adından söz ettirmeye başladı.

4. Köpek Psikolojisi Uzmanı Prof. Dr. Tamer Dodurka, Pitbull cinsi köpeklerin, çocukların yaptığı can acıtıcı hareketlere en iyi tahammül eden ve çocuklar ile arası en iyi olan ırklardan olduğunu bildirdi.

5. Amerikan PitBull Terrier’lerin ırk standartlarını belirleyen UKC, bu köpeklerin yabancılara karşı sıcak davranışları sebebiyle koruma köpeği olamayacağını savunmaktadır.

6. Korumada çok başarılı olamasalar da, kesinlikle başarılı oldukları başka alanlar mevcut. Beyin felci hastalığına sahip Antony Merchante ve klavuz köpeği Stevie!

7. Köpeklere fısıldayan adam Cesar Millan ve Köpeği Daddy! Aynı zamanda Daddy sakin ve dengeli yapısı sayesinde agrasyon, davranış bozukluğu olan bir çok köpeğin rehabilitasyon süreçlerinde etkin rol oynamıştır.

8- Beklenmedik özellikleriyle şaşırtan bu sevimli dostlarımız, güçlü ve atletik yapıları sebebiyle aynı zamanda mükemmel birer sporcudurlar.

9- Ünlü UFC sporcusu Andrei Arlovski ve spor arkadaşı Maximus!

10- Görünen o ki, bu sevimli dostlarımızın haksız bir ünü söz konusu…

Kanlı pitbull yasasına hayır. Paylaş herkes bilgilensin…