İki cinside çoğu zamandır aynı olarak algılayanlar oldu.Haksız da değiller aslında.Çünkü iki tür arasında farklılıktan çok benzerlikler var.Zaten iki türünde kanı aynı benzerlikte burdan kaynaklanıyor.

 

Amerikan Staffordshire Terrier (1936-1972 yılları arasında Staffordshire Terrier olarak bilinmekteydi) Amerikan Pitbull Terrierin Amerikan Köpek Klubü (AKC) kayıtlı versiyonudur. Birleşik Köpek Klubü (UKC) 1898, Amerikan Köpek Yetiştiricileri Birliği (ADBA) 1909′da Pitbull’ları resmen tanıyıp kayıt etmesine rağmen o dönemlerde iki organizasyon da köpek showları (yarışmaları) düzenlememekteydi. AKC, show düzenleyen tek organizasyondu ve bazı Pit Bull sahipleri köpeklerinin bu showlara katılmasını sağlamak için 1930′larda kendi kulüplerini kurdu. Başarılı da oldular ve AKC 1936′da Stafforshire Terrier adıyla köpeklerini resmen kabul eti. İsim değişikliği istenmişti çünkü ”pit” (dövüşün yapıldığı alan) ismi hale dövüş geçmişlerini çağırıştırıyordu.

Bu, Amerikan Pitbull Terrier ve Amerikan Staffordshire Terrier aynı köpek; fakat sadece isimleri farklı anlamına mı geliyor? Hem evet hem de hayır. Irk, AKC tarafından kabul edildiğinde herkesin köpeklerini kayıt ettirmek için acele ettiği söylenemez. Bazıları Staffordshire Terrier ismini kabul etmek istemezken köpeklerinin showlara katılmasını isteyen kişiler AKC’ye kayıt yaptırmaya başladı. Köpeklerini AKC’ye kayıt ettirmiş üreticiler aynı organizasyon altında toplanabilmek için köpeklerini birbirlerininkiyle çiftleştirmeye başladılar. Standartlarına mümkün olduğunca yakın üretilen ve eğitilen Amerikan Staffordshire Terriere bazen şaka yolu ”Simokin Giymiş Pitbull” da denir.

İki ırk arasında farklılıktan çok benzerlik vardır.

Kısaca 60 yıldır devam eden seçici üretim bazı değişikliklere neden olduğundan Pitbull ve Amerikan Staffordshire Terrier artık aynı köpek değildir. Amerikan Staffordshire Terrier Pitbull ‘a göre boyut olarak daha standardize edilmiştir. İstenmeyen renklerden olduklarından nadiren tamamen beyaz, kızıl kahve (ciğer rengi) ya da “siyah ve ten” rengi olabilir. Irk standardına göre Amerikan Staffordshire Terrieri burnu sadece siyah ve gözleri koyu renkli olmasına rağmen Amerikan Pitbull Terrierin göz ve burun rengi her renk olabilir.

Yine de ne Amerikan Pitbull Terrier ne de Amerikan Staffordshire Terrier çok ekstrem standartlara bağlı tutulmamaktadır. İki ırktan da bazı örnekler daha kısa bacaklı, hacimli ve büyük kafalarıyla orijinal bulldog atalarına daha yakın olabilir. Diğerleri ise daha uzun bacakları ve daha rafine ince yapıları ile terriervari görünüme sahip olabilir.

Pitbull ve Amerikan Staffordshire Terrier ne zaman aynı köpektir? Aynı köpek hem AKC hem de UKC’ye kayıt ettirildiğinde. AKC ırkı tanıdığında bazı Pitbull sahipleri UKC’deki kayıtlarını koruyarak aynı zamanda köpeklerini Staffordshire Terrier olarak da kayıt ettirmişti. Bu böyle uzun nesiller boyu devam etti. Hala daha AKC’ye Amerikan Staffordshire Terrier, UKC’ye ise Amerikan Pitbull Terrier olarak kayıt edilen köpekler bulunmaktadır. Bu nedenle iyi üretilmiş bir köpeğin Amerikan Pitbull Terrier mi yoksa Amerikan Staffordshire Terrier mi olduğunu anlamak neredeyse imkansızdır. UKC ve AKC standartları farklılıktan çok benzerlik göstermektedir.