Öncelikle biz bu köpeği ne kadar tanıyoruz. Ne yazık ki sosyal medyada yer alan paylaşımlar, medyanın yaptığı haberler bize hiç bilgimiz olmadığını gösteriyor.

Pitbull cinsi köpekler sanıldığının aksine koca kafa kısa bacak köpekler değildir. Hatta ince, uzun bacaklı son derece atletik ve sanıldığı kadar kocaman kafalı değildir.

Medyada gördüğümüz yanlışlar ile ilgili hazırladığımız yazıyı okumak için tıklayınız…

Öncelikle nedir gerçek American Pitbull Terrirer;

Genelde daha iri olan American Staffordshire Terrier yada American Bully cinsi köpekler Pitbull adı altında paylaşılıyor. Görüntü olarak daha iri, daha kaslı, daha güçlü ve tehditkar gözükürler. İşin komik yanı bu iki cinste yasaklı ırklardan değildir.

1- Pitbull’un çenesi 1 ton basar.

Köpeklerin çenesi kaç kg sıkıştırma uygular bir bakalım.
Pitbull: 235 lbs
Rottweiler: 328 lbs
Kangal: 350 lbs
Alman çoban köpeği: 238 lbs
Doberman: 228 lbs
Labrador: 125 lbs
Köpekbalığı: 330 lbs
Aslan: 700 lbs
Sırtlan: 1000 lbs
Timsah: 2500 lbs 

İnsan: 170 lbs insanın ortalama çene gücünü de verelim, kafamızda daha rahat canlandıralım.
1lbs= 0.45kg eder. Yani pitbull 105.75kg, insan ise 76.5kg baskı uygulayabilir. Bir insanın 2 katı kuvvete bile sahip değildir.

Diğer köpeklerle de kıyaslarsak, Pitbulun ortalama bir çene kuvvetine sahip olduğunu görürüz.

2- Pitbull’arın genetiği ile oynanmış Laboratuvar köpeğidir.

Öncelikle dünya üzerinde genetiği ile oynanmış yada laboratuvarda üretilmiş herhangi bir köpek cinsi yoktur. Teknolojimiz bu kadar karmaşık bir canlının genleri ile oynamaya henüz izin vermiyor.

Seçmeli Damızlık, Soyun Devamı

Köpek yeni bulduğu hayatta kalma yolu ile bazı haklarından vazgeçmiş oldu. Artık besin aramasına gerek yoktu, iyi bir bekçi olur yada avlanırken insana ardım ederse karnını doyurabiliyordu. Bunun karşılığında eş seçme özgürlüğünü elinden bırakmış oldu ve insanlar onun yerine kiminle ve ne zaman çiftleşmesi gerekiğine karar veriyordu. Böylece köpeklerin neslinin kontrolü insanlara geçmiş oldu.

Farklı Köpek Cinslerinin doğması

Daha iyi bekçilik yapanlar, daha iyi avlananlar, daha iyi koşanlar, insanın ihtiyacı neyse ona göre özellikleri olanlar birbirleri ile eleştirilmeye başlandı. Ve köpek artık evriminin içindeydi. Bilindik kurt tipi yavaş yavaş kayboldu. Köpekler daha sevimli, daha itaatkar hale geldi. İhtiyaca göre farklı farklı çiftleştirmeler sonucunda kendi içinde de ayrılmaya başladı. Daha hızlı koşanlar, daha ufak yada büyük olanlar, vb şekilde türler oluşmaya başladı.

Köpek cinslerinin nasıl doğduğunu anlattığımız yazımızı okumak için tıklayınız.

3- En çok saldıran ve agresif olan köpek cinsi Pitbull’dur.

Amerika’da en fazla ısırmaya neden olan köpeklerin listesinde ilk 5’e bile girmez.

1- Cocker Spaniel
2- Alman Çoban Köpeği
3- Akita
4- Collie’ler
5 -Toy Irklar

Amerikada “American Temperment Test Society” tarafından yapılan testler sonucunda test edilen en iyi huylu köpekler arasında pitbull yer alır.

Açıklama: sapmasını azaltmak için, en az 400 veya daha fazla köpeğin test edildiği cinsler gösterilmektedir.

Ayrıca UKC (United Kennel Club, Irk Standartları Belirleme Kurumu)’ye göre Pitbull’ar insana karşı aşırı sevecen oldukları için koruma köpeği olmak için uygun değildirler.

4-Pitbull’lar dövüştürülmek için üretilmiştir.

Amerikan Pitbul Teriyeri bir teriyerdir. Ahır hayvancılığının gelişmesi ile çiftliklere musallat olan haşereleri ve hayvanları etkisiz hale getirmek için oluşturulmuş bir köpek ırkıdır. Boğa güreşleri ve bekçilik için bu ırk daha dayanıklı ve güçlü hale getirilmiştir. Ayı, boğa, kurt gibi hayvanların suratına ve hayalarına saldırma, ısırma ve bırakmama üstüne geliştirilmiştirler.

Acı eşikleri çok yüksektir, bu yüzden dadı köpek olarak ta bilinirler. Diğer köpekler gibi, kulağı çekilip suratına asılınca canı acımadığı için kolay kolay tahrik olup saldırmazlar ve bu özellikleri onlara bebek bakıcısı adını takmıştır.

Hep dediğimiz gibi, kötü olan insandır, köpeğin bir suçu yoktur. Olumsuzlukların yaşanmaması için biran önce devletin yeni ve işlevsel yasalar çıkartması gerekir. Köpek bakmak büyük bir sorumluluktur ve herkes bu sorumluluğu alacak bilgi, birikime sahip değildir, maddi manevi hazırlığı yoktur. Cinsi ne olursa olsun köpek sahipleri denetimden geçirilmelidir. Bu işlem yapılırsa istenmeyen hiç bir olay yaşanmaz.

Köpek sahibi olmadan önce bilinmesi gerekenler ile ilgili hazırladığımız yazıyı mutlaka okuyun. Tıklayarak ilgili yazıya gidebilirsiniz.

Son olarak satın almayın sahiplenin, dışarıda bizlere muhtaç çok fazla can var. Hayvanların üzerinden kazanç sağlayanların ekmeğine yağ sürmeyin.