Pitbull beslemek yasak mıdır? Pitbull beslemenin cezası nedir? Pitbull cinsi köpek beslemek yasak mı?

Hepimizin korkulu rüyası pitbull yasakları. Ne yazık ki denetim olmadan üretim yapılması ve cinsin ucuzlaması ve herkesin elinde pitbull besliyorum demek için aldığı köpekler neticesinde yasaklar asla son bulmuyor.

Yasa ne diyor?

Pitbull besleyene 7 bin 802 lira ceza

Başta pitbull olmak üzere tehlike arz eden 4 köpek ırkını dolaylı veya doğrudan bulunduranlara, 7 bin 802 lira para cezası uygulandığı bildirildi.

ÜRETİMİ, BAKIMI, SATIŞI, REKLAMI YASAK

Doğa Koruma ve Milli Parklar Adana Bölge Müdürlüğü; pitbull terrier, japanese tosa, dogo argentino, fila crasilerio ve bu ırkların melezlerinin ülkeye girişinin, üretilmesinin, sahiplenilmesinin, satışının, reklamının yapılmasının, takas edilmesinin, sergilenmesinin ve bulundurulmasının yasak olduğunu hatırlattı.

7 BİN 802 TL PARA CEZASI

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında yasaklandığı kaydedilen bu ırkları beslediği tespit edilenlerin, ilgili yasa gereği hayvan başına 7 bin 802 lira para cezasıyla cezalandırılacağı ve hayvanlara el konacağı vurgulandı.

Acı olan hem bu cinsin tanınmaması hemde hakkında edinilen yanlış bilgiler

Örnek olarak basında devamlı “pitbull vahşeti” adı altında haberler duyuyoruz ama pitbull diye sundukları köpeklerin çoğu pitbull değil. İlgili makalemizi okumak için lütfen tıklayınız.

Çenesi 1 ton basar, yaşlanınca beyni kafa tasına sığmaz sahibine saldırır, laboratuvar köpeğidir gibi aslı astarı olmayan bir çok yanlış bilgide mevcut. Bu konu ile ilgili bir çok yazı yazdık, ilgili yazıya gitmek için tıklayınız…

İnsanlar, hatta köpek sahiplerinin büyük bir çoğunluğu bu köpeği tanımıyor. Gerçek bir pitbull gördükleri zaman pitbull olduğunu anlamıyor. Pitbullar ve özellikleri ile ilgili yazdığımız yazıya gitmek için tıkalyınız…

Pitbullara saldırgan deniyor ama aslı öyle değil. Her köpek siz nasıl yetiştirirseniz o şekilde büyür ve davranışları şekillenir. Pitbullara saldırgan demeden önce lütfen ilgili yazımızı okuyunuz, tıklayarak gidebilirsiniz.

Son olarak bu ırk hakkında bir kaç yanlış bilgiyi düzelttiğimiz yazımıza gitmek için tıklayınız..

Bu yasaklar, kontrolsüz üretim ve bu ırkların istismar edilmesine sebep oluyor. Irkları yok etmeye çalışmak yerine kontrol altına alınması hem daha işe yarar bir çözüm olup hem de sürdürülebilir olacaktır.