Pit Bull’ların dünyadaki en kötü huylu diye yanlış anlaşılan köpek ırklarından biri olduğu aşikardır. Pit Bullar ile tanışırken karşılaştığım bazı efsaneleri sizin için derledim.

MİT: Pit Bull’ların kilitlenen çeneleri vardır.

Gerçek: Pit Bull, çenelerini “kilitlemelerine” izin veren özel bir fiziksel mekanizmaya veya enzime sahip değildir. Bir Pit Bull kafatasını başka bir köpek ırkının kafatasıyla karşılaştırırsanız, her iki kafatasının da aynı özellikleri ve genel kemik yapısını paylaştığını çıplak gözle görebilirsiniz. Bununla birlikte, Pit Bull ırkının bir kişilik özelliği kararlılıktır. Pit Bull ne yaparsa yapsın, bunu büyük bir coşkuyla ve inatla yapar. Bir şeyi ısırdıklarında ve serbest bırakmamaya kararlı olduklarında kilitlenmiş çeneleri varmış gibi gözükürler. Pitbull deyince akla inat ve kararlılık gelir unutmayalım.

MİT: Pit Bull’ların hepsinin sağlıksız bir pisikolojisi vardır.

Gerçek: Bu, birkaç kötü insanın eylemlerine dayanarak tüm bir cinsi kınamaya eğilimli bir laftır. Gerçek şu ki, her köpek cinsine göre, kendi yaşadığı çevreye göre değerlendirilmelidir. Sonuç olarak, gerçekten kötü köpekler yoktur, sadece kötü insanlar vardır. Troublemakers adlı makalesinde Malcolm Gladwell, Pit Bull klişelerinin bize hem insanların hem de köpeklerin ırksal profillemesinin yanlışlığı hakkında ne öğretebileceğini tartışıyor.

MİT: Diğer köpeklere karşı saldırgan olan Pit Bull insanlara karşı saldırgan olacaktır.

Gerçek: Köpek saldırganlığı ve insan saldırganlığı iki farklı özelliktir ve karıştırılmamalıdır. Pit Bull, insanlara saldırmak için kötü bir şekilde yetiştirilmediği veya kasıtlı olarak eğitilmediği sürece, genellikle insanları severler. Aslında, sahip olabileceğiniz en sevgi dolu, sadık, arkadaş canlısı ve adanmış arkadaşlardan biridir.

MİT: Bir yetiştiriciden Pit Bull satın almak yerine, barınaktan bilinmeyen bir geçmişi ve yetiştiricisi olan Pit Bull’u sahiplenmek tehlikelidir.

Gerçek: Unutmayın, her köpek bir bireydir ve mevcut kişiliği ve davranışına göre değerlendirilmelidir. Kesinlikle genetiğinden ve geçmişinden etkilenebilir, ancak binlerce Pit Bull ile tanıştıktan sonra, korkunç derecede istismara uğrayan, ihmal edilen ve / veya savaşmaya zorlanan pek çok Pit Bull olduğunu kesin olarak iddia edebilirim. Hala insanları her şeyden çok seviyor ve aile hayatına aşıklar. Barınaktan bir canı kurtarırken bunları dikkate almalısınız ve nasıl psikolojisi bozulan bir insan hemen düzelmiyorsa, köpek dostumuza da zaman tanımalıyız. Benim tanık olduğum kurtarılan Pit Bullar sahibine çok daha derin bir bağ ile bağlanıyor.

MİT: Yetişkin Pit Bull yerine yavrusunu sahiplenmek daha iyidir.

Gerçek: Yavruların sevimli olduğu bir gerçek! Ama yavru köpeklerle ilgili olan şey, onların büyümesidir. Ve olgunlaştıkça, kişilikleri gelişir ve bu, Pit Bull’unuzun insanlara karşı baskın mı yoksa itaatkar mı olduğunu ya da bazılarına, hiçbirine veya tüm köpeklere karşı saldırgan olup olmadığını gerçekten öğreneceksiniz demektir. Köpek tahammülsüzlüğü ve köpek saldırganlığı, bazı köpeklerde tamamen olgunlaşana kadar gelişmeyen özelliklerdir. Köpekler genelde 2 yaşından sonra bu huyları göstermeye başlar. 2 yaşına kadar köpekleri bebek diye düşünebiliriz. Evlat edindiğiniz ve tüm diğer köpeklerle dost olan sevimli küçük köpek yavrusu, hayatının ilerleyen dönemlerinde diğer köpeklerden, hatta birlikte büyüdüğü ve tüm hayatı boyunca birlikte yaşadığı köpeklerden bile hiç hoşlanmayabilir. Hem yetiştirme (çevre) hem de doğa (genetik) bir köpeğin olgun kişiliğini belirlemede rol oynar. Bu, Pit Bull yavrularının evlat edinilmemesi gerektiği anlamına gelmez, ancak köpeğinizin nihayetinde ne kadar büyük olacağını ve insanlar ve diğer hayvanlar etrafında nasıl davranacağını bilmek istiyorsanız, yetişkin evlat edinmeyi düşünebilirsiniz.

Köpeklerinizi sevin ve saygı duyun, unutmayın onların en yakın dostu sizsiniz ve sizin ilginiz olmazsa kendilerini çok yalnız hissederler. Mutlu köpek iyi köpektir.