Piyasada çok çeşit köpek maması var. Bazı firmalar birden fazla markayı piyasaya sunuyor.

Bunun nedenleri; ekonomik, orta ve üst sınıf olmaları. Üst sınıf köpek mamaları oldukça pahallı olmakla birlikte ekonomik köpek mamaları da ucuzdur. Ancak  ekonomik köpek mamaları %50 %60 oranında pirinç, mısır, buğday gibi köpek dostlarımıza zararlı tahıllardan oluşuyor, ayrıca %20  ila %30 gibi bir kısmı da kalitesiz et ürünlerinden oluşuyor.

Önerilmeyen köpek mamaları sayfasına buradan gidebilirsiniz.

Önerilmeyen mamaların markalarını yayımladığımız ve yukarıdaki linkten ulaşabileceğiniz yazımızda tüm mamaları ayrı ayrı yazmadık. Ama sitemizde bir çok köpek mamasının da ayrıntılı incelemesi mevcut.

Önerilen köpek mamalarını liste halinde koymak istiyoruz. Öncelikle neden önerdiğimizi açıklayalım;

Bu markaları neden öneriyorum?

 1. Meyve, sebze ve botanik gıdalar ile desteklenmektedirler. Ette bulunmayan ve köpekler için gerekli vitamin, mineral ve besin takviyelerini meyve, sebze ve botanik gıdalar ile tamamlıyorlar.
 2. %50 ve üzeri oranında kaliteli et içeriğine sahipler. %50 ve üzeri et oranı çoğu pahalı Canin, Hill’s ve Proplan gibi markalarda bile bulunmamaktadır.
 3. İçeriklerinde herhangi bir kalitesiz fiyatını hak etmeyen ya da maliyeti kısmak için konulan bir ham madde bulunmamaktadır.
 4. Tahılsız ya da tahıl oranı düşük ve glisemik indeksi düşük, zararsız tahıllar bulunmaktadır. Biliyorsunuz ki mısır ve pirinç gibi tahılların glisemik indeksi yüksek. Bu da obeziteye davet, açlık hissinin bitmemesine ve diş sağlığına bir tehlike demektir.
 5. Karbonhidrat oranı düşük, glozamin ve chondroitin oranı yüksektir. Karbonhidrat oranının fazla olması köpeklerin kilo almasına neden olur. Glukozamin ve chondroitin ise kalça çıkığı, osteoropoz gibi hastalıkları engeller.
 6. Koruyucu madde, kimyasal madde ve katkı maddesi, yapay tatlandırıcı, renklendirici, GDO içermiyorlar.

Ayrıca önereceğimiz köpek mamalarının her birinin kendine has farklı avantajları var.

Önerilen Köpek Maması Markaları

 1. Orijen Köpek Mamaları (%80-%90 oranında et içermektedir.)
 2. Acana Köpek Mamaları  ( düşük tahıllı ve tahılsız olarak iki çeşidi vardır. Düşük tahıllı mamaları %20 oranında glisemik indeksi düşük yulaf içermektedir.)
 3. Naturea Köpek Maması Tahılsız Köpek Mamaları
 4. Brit Care Köpek Maması  Tahılsız Köpek Mamaları
 5. N&D Köpek Mamaları ( düşük tahıllı ve tahılsız olarak iki çeşidi vardır. Düşük tahıllı mamaları %20 oranında glisemik indeksi düşük buğday içermektedir.)
 6. Wildfield Köpek Maması Tahılsız Köpek Mamaları
 7. Naturea Köpek Maması
 8. Petcurean Go Köpek Maması

Yanlış bir fikre kapılıp tahılsız her mamanın iyi olduğunu düşünmeyin. Bazı markalar, bilinçli evcil hayvan sahiplerinin tahılsız mamaya döndüğünü görünce, üretimlerini bu öne çevirdi. Tahılsız köpek maması adı  altında %50 – %60 oranında patates ve %10 – %20 oranında et içeriğine sahip mamalar tahılsız köpek maması adı altında satılıyor. Ne  yazık ki ülkemizde bu markalar dışında bulunmamakta ancak umarım önümüzdeki dönemlerde daha da kabarık bir listeyle karşınıza çıkarız.

2 YORUMLAR