Bu aralar sıkça Pitbull hakkında yapılan haberleri görüyoruz. Kötü Sahiplerin baktığı, bir sürü yanlışla büyütülen köpekler olduğu ortada ama haberlerde gördüklerimiz Pitbull mu?

Gerçek Pitbull nedir? Özellikle Türkiye’de bir çok farklı cins Pitbull olarak adlandırılıyor. Bu cins hakkında bilgisi olmayan insanlar ortalığı biraz karıştırıyor.

Öncelikle sadece tek çeşit Pitbull vardır, bunlarda Amerikan Pitbull Teriyer’dir (American Pitbull Terrier). Kısa olarak adını yazarsak, cinsin baş harfleri olan APBT ortaya çıkar. Gamedog olarak ta anılırlar.

Basit bir resim ile üzerinden geçelim;

Bu hayvanlar sanıldığı gibi kısa bacak koca kafa değildir. Evet kafaları büyüktür ama bir bully yada staff kadar değil. Daha ince ve atletik bir yapısı vardır. Çok hızlı koşabilir, çok yükseğe zıplayabilir ve kilosuna göre çok ağır kilolar çekebilirler. Haberlere geçmeden önce size gerçek Pitbulların olduğu bir resim galerisi paylaşalım.

Medyada Çıkan Haberlere Bakalım;

Arkada gördüğümüz köpek Pitbull değil, aslında yasaklı olmayan bir ırk olan Amerikan Bully’e ait.

Hem videoda hemde kullanılan görselde yer alan köpek yine Pitbull değil, yasaklı olmayan bir ırk Amerikan Stafforshire Teriyer (amstaff yada staff).

Görselde yer alan köpek yasaklı olmayan bir cins olan Amerikan Bully, Videoda ki köpek ise Amerikan Stafforshire Teriyer (amstaff yada staff).

Görselde yer alan köpek yasaklı olmayan bir cins olan Amerikan Bully.

Yani kısaca bu haberleri yapanların Pitbull hakkında sadece kulaktan dolma bilgileri var. Tam olarak Pitbull görseler, Pitbull olduğunu anlamazlar.

Köpek bakmak hangi ırk olursa olsun büyük sorumluluktur, ve bu sorumluluğu alamayacak kişilere verilmemelidir.

Haberlerde saldırıya uğrayan insanlar sonuna kadar haklılar ve köpek sahiplerinin gerekli cezayı alması için mağdurların ellerinden ne gerekiyorsa yapmaları gerekiyor. Ne yazık ki esas sorun psikopat, yetersiz ve dengesiz insanların köpek bakmalarıdır.

Her köpek saldırabilir, hangi ırk olursa olsun kötü yetiştirilirse saldırgan olur. Bu Yorkshire içinde böyledir, kangal içinde böyledir, pitbull içinde böyledir. Tüm ırklar için merdiven altı köpek üretimi engellenip belli yaş altı ve sorumluluk alamayacak kişilere sahiplendirme yapılmamalıdır.

Tek ırka savaş açmak yerine tüm ırklar için belirli bir sertifikasyon yada yeterlilik belgesi ile sahiplenme üzerine yasalar gelse eminim çok daha yararlı ve işlevsel olur.