Lhasa Apso yerlere uzanan düz, sık ve gösterişli bir kürke sahiptir. Bu uzun tüylü küçük köpek Eski Ingiliz Koyun Köpeği’nin küçük bir versiyonunu andırır. Altın sarısı, krem ve bal rengi en yaygın renkleridir.

Yine de kürkü duman grisi, koyu gri ve siyah, beyaz ve kahverenginin karışımı olabilir: Tüyleri ipeksi değil düz, sert ve sıktır. Tüyler gözlerinin üzerini kapatır. Koyu renk sakal ve bıyığı vardır. Burun kısmı orta uzunlukta ve kare değildir. Küçük koyu renkli ve içer gömülü gözleri ve tüylü kulakları vardır. Boynunda gür bir yelesi ve sırtta kıvrık taşınan kuyruğunda yine uzun tüyler bulunur.


Karakteri 

Arkadaş canlısı ve kendine güvenen sağlam yapılı bir köpektir. Zeki ve yaşam doludur. Yabancılara karşı mesafelidir. Lhasa Apso sahibine karşı oldukça kibardır; ancak çocukların sert tavırlarını tölere etmez. Bazıları oldukça inatçı bazılarının ise eğitimleri kolaydır. Bu ırk doğru davranışa motive edilen olumlu bir eğitime iyi yanıt verir. Dominant bir sahibe gereksinimi vardır. Yabancıya içerde çok daha büyük bir köpek varmış hissi uyandıran güçlü havlamasıyla iyi bir bekçi köpeğidir. Irk gürültücü çocuklar ve yabancılar arasında biraz huzursuz olabilir. Evdeki tek köpek değilse kavga etme eğilimindedir. İşitme duyuları çok güçlüdür. Lhasa Apso dişileri iyi annedirler. Yalnız kalmaktan hoşlanmazlar ve kızdırılır ve korkutulursa saldırganlaşabilirler.

Yaşam Ortamı 

Bu köpekler apartman yaşamına uygundur. Ev içinde oldukça hareketlidir.

Egzersiz İhtiyacı

Yürüyüşe bayılsa da serbest koşu imkanı tanınırsa daha zinde sağlıklı olacaktır. Lhasa Apso fazla egzersiz talep etmez.

Bakımı 

Omurgası boyunca uzanan tüyleri vücudunun iki yanına dökülür. Kürk tam uzunluğa ulaştığında alt kürkün düğümlenmesini engellemek için günlük tarama şarttır. Bazı köpek sahipleri bakımı kolaylaştırmak için tüyleri kısa tutarlar. Gerektiğinde kuru şampuanlama yapılabilir. Düğümler ve tüylerin arasına takılan yabancı cisimlere dikkat edilmelidir. Kulaklar ve gözler düzenli temizlenmelidir.

Kökeni 

Tibet, Lhasa Apso’nun evidir. Irk adını kutsal şehir Lhasa ‘dan almıştır. En az iki bin yıldır ırk Tibet’te kutsal adamlar ve asiller tarafından üretilmiştir. Tapınak ve manastırlarda bekçi köpeği olarak kullanılmıştır. Kutsal olarak da kabul edilmiş ve sahibi öldüğünde ruhunun Lhasa Apso’nun vücuduna geçtiğine inanılmıştır. Sahiplerine iyi şans getirdiğine inanılsa da bir Lhasa Apso satın almak neredeyse imkansızdı. Bu ırk ve Tibet Terrier’i Dalai Lama’nın dünya ziyaretleri sırasında yabancı diplomatlara hediye olarak verilmesi ile dünyaya yayılma imkanı bulmuştur. Irk Ingiltere’ye 1920’lerde Amerika’ya ise 1930’larda tanıtılmıştır.

Karakter Özellikleri
Başka köpeklerle geçinme ****
Başka petlerle geçinme ****
Çocuklarla anlaşma ***
Yabancılara davranış **
İtaat seviyesi ***
Eğitilebilirlik **
Koruma özelliği **
Egzersiz ihtiyacı *
Oyunculuk ***
Boyut ve Ağırlık
Irk boyutu Küçük
Yükseklik Erkekde 25 – 28 cm
Yükseklik Dişide Dişiler biraz daha kısadır
Kilo Erkekde 5,9 – 6,8 Kg
Kilo Dişide 5,9 – 6,8 Kg
Tüy Özellikleri
Tüy Uzunluğu Uzun tüylü
Tüy Yapısı Çift tabakalı, Düz, Sert, Sık.
Fırçalanma İhtiyacı Her gün fırçalamak gerekir
Traş ve Banyo Gerektiğinde kuru şampuanlama yapılabilir, Düğümler ve tüylerin arasına takılan yabancı cisimlere dikkat edilmeli, Kulaklar ve gözler düzenli temizlenmelidir.
Tüy Dökümü Az tüy döker
Taşıdığı Renkler Altın sarısı, Krem, Bal rengi, Duman Grisi, Koyu Gri, Siyah, Beyaz, Kahverengi karışımı.
Irk Özellikleri
Kişilik Dominant, Uysal, Arkadaş canlısı, Kendine güvenen, Zeki, Neşeli, Sahibine karşı oldukça kibar.
Kötü Huyları Kızdırılır ve korkutulursa saldırganlaşabilirler.
Yetenekli Olduğu Görevler Bekçi
Yaşadığı iklim Sıcak İklim
En uygun yaşam alanı Küçük Boyutlu Ev
Yatkın Olduğu Hastalıklar Kalça displazisi, Deri problemleri, Diz kapağı çıkığı, Entropion, Distichiasis, Prograsiv Retinal Atrophy ( PRA ), Renal cortical hypoplasia, Kalp hastalıkları, Urolithiasis.
Yaşam Süresi 15 Yıl
Diğerleri
Irk grubu Sportif olmayan
Diğer İsimleri
Bağlı Olduğu klüp AKC, ANKC, CKC, FCI (Group 9), KC (GB), UKC
Kökeni Tibet

Lhasa Apso Resim Galeri