Köpek dostumuzun olduğu bir evi temiz tutmak sanıldığı kadar kolay değildir. Tüyleri sürekli olarak temizlemenin yanı sıra, hayvanların sebep olduğu lekeleri veya kötü kokuları önlemek için ev yapımı çözümler ve düzenli temizlik gerekir.

Evde uyabileceğiniz basit bir kaç yöntemle tüy dökülmesini azaltabilirsiniz. Ayrıca aşırı tüy dökmek bir hastalığın habercisi olabilir. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Bir ya da daha fazla köpek dostumuz olan bir evde temizlik bir disiplin ile yapılmıyorsa, köpeklerin kokusu daha kötü bir hal alacaktır. Çoğu köpek sahibi, evini sık sık temizlemesine rağmen, asla temiz görünmediğinden ve kokunun gitmediğinden şikayet ediyor.

1- Köpeğinizi düzenli olarak tarayın.

Düzenli olarak tüylerini taradığınız köpek eve tüy dökmeyecektir.  Sabah akşam yürüyüşlerinden sonra eve girmeden yapılan 2 dakikalık işlem hem köpeğinizin hoşuna gidecek hemde tüy dökülmesini durduracaktır. Böylelikle evde tüy probleminiz bitecektir. Ama yinede bazı insanları tüy meselesi çok rahatsız edebilir. Size tüy dökmeyen köpekler listemizi incelemenizi öneririz. Liste için tıklayınız..

2- Evcil hayvanınızı yıkayın

Köpeğinizi 20- 25 günde bir yıkamak herhangi bir soruna yol açmaz. Ama unutmayın köpeklerin doğasında yıkanmak yoktur. Sık  şampuanlı yıkamalardan kaçınmak gerekir. Kirlenen köpeğimizi duru su ile her zaman temizleyebiliriz. Onlar için özel şampuan yada arap sabunu ile de 20-25 günde bir yıkayabiliriz. Şayet köpeğinizde aşırı koku problemi varsa beslenme mama seçimi yanlış olabilir yada bir sağlık problemi olabilir. Köpek maması incelemelerimizi okumanızı öneririz. Mama listeleri için tıklayınız…

3- Evinizin dekorasyonunu iyi seçin

Evinizin dekorasyonunu temizlik yapmak kolay olacak şekilde Düzenleyebilirsiniz. Evinizde temizliği zorlaştıran kilimler veya yanlış seçilen kumaş koltuklar, yastıklar varsa işiniz çok zordur. Köpek büyük bir sorumluluktur ve hayatınızı ona göre şekillendirmeniz gerekir, ve evet bu koltuk seçiminize kadar yansır. Köpek sahibi olmaya hazır mısınız? Lütfen ilgili yazımızı okuyup karar verin, yazıya gitmek için tıklayınız…

  • Lekeye dayanıklı kumaşları toplayın.
  • Deri düşünün.
  • Boyanmamış kumaşları tercih edin.
  • Denim kusurları gizler.
  • Desen en iyi arkadaşın unutma.

Eğer çok titiz iseniz ve mobilya seçimleriniz yanlışsa; Koltuklarınızın kötüleşmemesini ve kirlenmemesini istiyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey üzerine örtü veya battaniye sermek olacaktır. Tüm koltukları temizlemek yerine sadece üzerindeki örtüleri yıkamak çok daha kolay olacaktır. Örtüleri yıkarken koku giderici bir ürün kullanmalısınız.

Köpek yatağını yıkayın; Bazı hayvan yataklarının kılıfları çıkarılamasa bile, o halde çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz ya da kuru temizlemeye verebilirsiniz.

5-  Evi sürekli havalandırın

Kötü kokuların gitmesi ve evinizde temiz ve ferah bir hava olması için evinizi sürekli olarak havalandırmanız çok önemlidir. Havalandırma işlemini sabahları ve olabildiğince sık yapın. Özellikle de köpek dostumuzun uyuduğu yeri iyice havalandırmalısınız.

Evinizde bir evcil hayvanın bulunması, kirli bir eviniz olacağı anlamına gelmez. Yukarıda belirtmiş olduğumuz ipuçlarını dikkate alırsanız, eviniz her zaman misafir ağırlayabilecek kadar temiz olacaktır.