Köpek dostlarımızın bizimle iletişim kurarken en sık kullandıkları yöntem kuyruklardır. Dostumuzun bu kuyruk hareketlerini bilmek ve anlamak, bize anlatmaya çalıştığı şeyi çok daha kolay anlayacağımız anlamına gelir. Bu sayede onunla kurduğumuz iletişim ve bağ da kuvvetlenecektir.

Elbette köpek dostlarımız iletişim kurmak içim sadece kuyruklarını kullanmazlar. Köpeklerin beden dili hakkında daha geniş bilgi almak için ilgili yazımıza tıklayarak gidebilirsiniz.

Köpek dostlarımız kuyrukları ile iletişim kurmayı öğrenirler, doğuştan gelen bir davranış şekli değildir. Yaklaşık 1.5 aydan sonra annesini taklit ederek bu davranışı öğrenmeye başlar.

Bu yazımızda köpeklerin kuyruk hareketleri ve anlamlarından bahsedeceğiz.

1- Sallanan kuyruk 

Bilinenin aksine, köpek dostlarımız sadece mutlu olduklarında yada oyun oynamak istediklerinde kuyruklarını sallamazlar. Kuyruklarını sallama biçimine göre vermek istedikleri mesajda değişir;

 • İleri geri ve kısa, hızlı hareketlerle sallanan bir kuyruk, bir tehdit algıladığını gösterir.
 • Geniş ve sürekli sallanan bir kuyruk, oyun oynama isteğini ve mutluluğu gösterir, arkadaş canlısıdır.
 • Kendi boy hizasında ve sakince sallanan bir kuyruk, köpeğinizin nötr bir duygu durumunda olduğunu gösterir.
 • Hafifçe sallanan bir kuyruk, yeni gelen birini karşılama biçimidir ve bu sayede ondan gelecek tepkiyi de ölçerler.

Köpek dostumuz kuyruğunu sağa veya sola doğru sallaması o an beyninin hangi kısmının çalıştığını da işaret eder. Eğer Köpek dostunuz kuyruğunu sağa doğru sallıyor ise mutlu ve rahat hissediyor anlamını, sola doğru sallıyor ise gergin ve endişeli olduğu gösterir.

2- Havada sabit tutulan kuyruk

Köpek dostunuz kuyruğunu havaya kaldırıp sabitliyorsa ve öyle tutuyorsa bu onun odaklandığı bir şeyler olduğunu göstermektedir.

3- Bacakların arasına alınan kuyruk

Köpek dostunuz kuyruğunu aşağıya indirip bacaklarının arasında tutuyor ise bu onun korktuğunu yada üzgün olduğunu size anlatır.

4- Dikleştirilmiş kuyruk

Köpek dostunuz kuyruğunu dik bir pozisyona getiriyor, başını ve kulaklarını da sabit tutmaya başlıyorsa bu onun tehdit algıladığı ve her an saldırıya geçebileceği anlamına gelmektedir.

Köpek kuyruk sözlüğü

 1. “Denemeye bile kalkmayın. Ben patronum burada. ”
 2. “Gerçekten, denemeyin. Yüzünü ısırırım. ”
 3. “Bana bak, kuyruğuma bak!” Beeeeeen bak! Müthişim!!”
 4. “Herneyse pifff”
 5. “Sen kimsen  sana güvenmiyorum ve mutlaka seni ısırıcam. ”
 6. “Beni yalnız bırakın”
 7. “Özür dilerim insan dostum, tabağından yemeği almak istememiştim”
 8. “Ben bu adamı ısırsam mı? yoksa kaçsam mı?”
 9. “Burada sürü lideri ben değilim”
 10. “Dostum, zaten patron olduğunuzu söyledim. Bunu daha yüksek sesle söylemem gerekir mi? ”
 11. “Daha ne kadar üstüme geleceksin?”

Köpeğinizin poposunun dilini öğrendiniz peki kuyruğun diğer görevleri nelerdir?

 • Köpek dostlarımız kuyruklarını iletişim kurmak dışında dengelerini sağlamak amacıyla da kullanır. Dar yollardan veya yüksek ve tümsekli bir yerden bir yerden geçtiklerinde yön değiştirirken kuyrukları sayesinde dengelerini sağlarlar.
 • Yüzmeyi seven bir köpek dostunuz varsa görmüşsünüzdür,  yüzerken kuyruklarını bir yönlendirme aracı olarak kullanırlar.
 • Köpek dostlarımız kuyruklarının havada olmasının bir diğer sebebi de alfa olan köpeklerin kendi alanlarına anal bezleri sayesinde koku bırakmayı sağlar ve bölgeyi sahiplenir.

Hareketsiz Bir Kuyruk Neyi İfade Eder?

Hareketsiz kuyruk, halsizlik ve iştahsızlık gibi durumlar köpeğimizin hasta olduğuna işaret olabilir. Önlemimizi erken almak hayat kurtarabilir. Mutlaka köpeğinizin davranışlarını kontrol edin.