Koruma ve av köpeklerinin sayısının hızla artması ile birlikte, bu tür görev köpeklerindeki yaralanmalar da gündeme geldi. Neden ve belirtilerini tanıyın ve köpeğinizi yaralanmalardan koruyun.

Eğitimli bir atlet, ya da sadece bir “haftasonu sporcusu” köpeklerden zor görevleri yapmaları istendiğinde yaralanmalarında sayısı artıyor. Aktif köpeklerde bazı yaralanmalar daha sık görünüyor. Bu koşulları bilen köpek sahipleri hayvanlarına daha doğru bir bakım sağlayabilir. Köpek sahipleri aktiviteye bağlı yaralanmaların belirtilerini tanımalı, tedavi olanaklarını ve yaralanmaların üzün süreli etkilerini bilmelidirler.

Diz problemleri

Aktif köpeklerde sık görülen yaralanma, çapraz diz bağının yırtılmasıdır. Köpeklerin diz eklemlerini oluşturan kemik ve bağlar, insanlarınki ile aynıdır ve bu yüzden de aynı türde yaralanmalara maruz kalabilirler. Yük taşırken veya dizi aşırı derecede açarken diz bağı zarar görebilir. Futbol oyuncularında, kayakçılarda veya diğer atletlerde en sık görülen yaralanma budur. Köpeklerde, bu türde yaralanmalar normal atlama ve koşma sırasında meydana gelebilir. Yaralanmış bir köpek genellikle ağlar ve yaralı bacağını havaya kaldırır.

Çapraz diz bağı aynı zamanda herhangi bir travmatik olay oluşmadan da, daha uzun bir süreç içinde oluşabilir. Bu türde bir yaralanması olan köpekler, yürüyüşler ve koşulardan sonra artan kronik ağrılar ve topallama gösterir. Her iki durumda da, söz konusu olan diz bağındaki bir zayıflıktır. Acı ve topallamaya neden olur, ileride artrite de neden olabilir; köpeklerin diz eklemindeki bir yaralanma, artritin başlıca nedenidir.

Muayene sırasında çoğu zaman şiş ve ağrılı bir diz görülür. Aşırı durumlarda, eklemde su birikintisi olur. Bazı köpek hastalarda dizi sıkı bir şekilde bandajlamak ve hareketsiz bırakmak tatmin edici sonuçlar verebilir, ama bu çoğu zaman daha hareketsiz olan küçük köpeklerde başarı gösterir. Faal veya iş köpeklerinde, eski performans düzeylerine geri dönebilmeleri için ameliyat gerekebilir. Eklemde ikincil artritin oluşmasını önlemek için ameliyatın yaralanmadan sonraki birkaç hafta içinde yapılması önerilir. Ameliyat için pek çok seçenek vardır. Hangi ameliyat tekniğinin uygulanacağı ise, köpeğin boyuna ve yaşına ve yaralanmanın türüne bağlıdır.

Ama hiç bir teknik, köpeğin diz eklemini normal şekline geri döndüremeyecektir ve ameliyattan sonra çoğu durumda artrit meydana gelir. Dizi desteklemek için ameliyattan sonra, köpeğin durumuna ve veteriner hekimin tercihine göre bandaj önerilebilir. Ameliyattan sonra köpeğin hareketliliğinin en az sekiz hafta boyunca kısıtlanması çok önemlidir. Sadece tasma ile kısa yürüyüşlere izin verilir, ama köpeğin koşması, atlaması veya oyun oynaması yasaktır. Çoğu köpek, üç ile dört ay içinde normal hareketliliklerine geri döner. Köpek sahipleri, özellikle yoğun hareketlerden veya uzun süre yattıktan sonra zaman zaman topalladığını göre-bilirler.

Köpeklerin % 20-25’i yaşamlarının daha ileriki bir döneminde diğer dizlerinde benzer bir yaralanma daha yaşar. Bazı köpekler, yapı bozuklukları veya kalça kemiği çıkığı gibi mevcut bir arka bacak sorunu yüzünden diz yaralanmalarına daha yatkındır. Köpeği diz yaralanmalarından korumanın tek yolu, köpeğinizi olabildiğince sağlıklı tutmaktır.