Müzik terapi biz insanlar ve hayvanlar üzerinde de olumlu etkiler yaratır. Köpeklerde stres, anksiyete, fobi, uykusuzluk gibi sorunların tedavisinde  terapi müzikleri kullanılıyor.

Fransız Kulak, Burun, Boğaz Uzmanı, Doktor Alfred Tomatis’in alternatif tıp alanında Tomatis yöntemi olarak bilinir ve duyma, dinleme teorilerini oluşturur.

Müziği köpek dostumuzun sorununa bağlı olarak yağmur, araba, havai fişek gibi seslerin eklendiği, klasik müzik ya da meditasyon müziği gibi algılıyoruz. Ancak bir köpek için terapi müziğinin içeriği o kadar basit değil. Terapi müziklerinde, sadece onların duyabildiği ultrasonik sesler, onların müzik zevkine uygun melodik düzenlemeler yer alıyor.

Köpek dostunuza her gün düzenli olarak, farklı  terapi müzikler dinletmek onun daha sakin ve daha mutlu olmasını sağlıyor. Farklı sesli uyaranlar, gün boyunca evde yalnız canı sıkılan köpeğinizin, zihinsel egzersiz ihtiyacını karşılıyor. Müziğe odaklanan köpekler, hassas kulaklarını tırmalayan, araba, siren, motorsiklet, bilgisayar gibi seslerden kendilerini soyutlayabiliyor.

Bio-Akustik Araştırma ve Geliştirme ( BioAcoustic Research & Development -BARD) köpek terapi müzikleri alanında en iyilerden biri.

Victoria Stilwell’de köpek eğitiminde ve davranış problemlerinin çözümünde müzik terapinin kullanılmasında önemli isimler arasında yer alıyor. Stilwell’in terapi müzikleri, fobilerin ve agresyon problemlerinin çözümüne odaklanıyor.

iCalmDog dog serileri; Özellikle 3 saatten fazla müzik içerenler. Böylece gün içinde uzun saatler dışarıda kaldığımda köpeklerimin evde sıkılmadan, mutlu ve huzurlu vakit geçirdiklerini biliyorum.

iCalmDog ünitelerinin 12 saate kadar çalma kapasitesi olanları da mevcut.  iCalmDog serilerini ,amazon ya da positvely ve through a dog’s ear sitelerinden bulabilirsiniz. Ya da CDleri i-tunes üzerinden indirerek, ya da youtube favorilerinizi düzenleyerek köpeğinize özel çalma listeleri oluşturabilirsiniz.