Laboratuar ve Tanı Testleri: Bazı kusma durumlarında, veterineriniz köpeğinizin dışkısının yüzdürme metoduyla parazitolojik olarak incelenmesini isteyebilir. Bu test, bağırsak kurtlarının ya da Giardia hastalığının tanısında kullanılmaktadır. Bakteriyel bir enfeksiyondan şüpheleniliyorsa, dışkı kültürü ve duyarlılık testi uygulanır. Parvovirüs gibi bazı viral hastalıklarda ise, dışkı üzerinde uygulanacak başka testler tanı koymada etkili olabilmektedir.

Köpeğiniz hastalık belirtileri gösteriyorsa, kapsamlı bir kan tahlili önerilir. Eğer bazı hastalıklardan şüphe ediliyorsa, özel kan testleri de gerçekleştirilebilir.

Tümör, yabancı cisimler ya da anatomik problemler gibi durumlarda radyolojik incelemeler uygun olmaktadır.

Baryumlu grafiler ya da ultrason gibi diğer görüntüleme yöntemleri de etkili olabilmektedir. Endoskopi ya da kolonoskopi de teşhis koymada başvurulan yöntemler arasındadır.

Bazı hastalıklarda ise, tanı koymanın tek yolu cerrahi biyopsidir.

Kusma Nasıl Tedavi Edilir?

Kusmanın çok sayıda nedeni olabildiğinden, tedavi de çeşitlilik göstermektedir.

Çoğu kusma vakasında, en az 24 saat köpeğinize yemek vermemeniz ve az miktarda su vermeniz önerilir. Pişirilmiş kıyma ve pirinç gibi hafif yemekler tavsiye edilir.  Kusma tekrarlamazsa, köpeğinizi yavaş yavaş normal beslenme düzenine döndürmeniz istenir.

Bazı kusma vakalarında, diyet üzerinde kalıcı değişiklikler yapmak gerekebilir. Bazı içeriklerden kaçınmak için köpeğinize özel besinler temin etmeniz, diyete lifli gıdalar eklemeniz, yağ alımını azaltmanız ya da sindirilebilirliği arttırmanız gerekebilir.

Bağırsak kurtları mevcutsa, kurtlar için uygun ilaç yazılacaktır. Kurtlar için üretilmiş ilaçların birkaç tanesi bağırsak kurtlarının her türünü öldürebilmede etkilidir. Bu nedenle uygun ilacın seçilmesi önemlidir. Çoğu durumda, birkaç hafta ya da birkaç aydan sonra kurt ilaçlarının tekrarlanması gerekir. Ayrıca kurt yumurtalarının ortamdan uzaklaştırılması da çok önemlidir. Dışkının yüzdürme metoduyla incelenmesinde kurt yumurtalarının varlığı araştırılır. Eğer yumurta mevcut değilse, yetişkin kurtlar ya da larvalar mevcut olsa bile, test negatif olabilir. Bu nedenle, bazı durumlarda, dışkının yüzdürme metoduyla incelenmesinin sonucu negatif olsa bile, kurtlar için üretilmiş ilaçlar yine de reçete edilebilir.

Susuz kalma durumu söz konusu ise, genellikle köpeğe damar içi ya da deri altı sıvı verilmesi gerekir. Kusma ya da ishal süresince oral sıvılar yetersiz kalmaktadır.

Kusmanın nedeni bakteriyse antibiyotik tedavisi uygulanır. Mide ya da bağırsak zarar gördüyse de antibiyotik verilebilir (dışkı ya da kusmukta görülen kan, zarar görmüş mideyi ya da bağırsağı işaret ediyor olabilir) ve mide ya da bağırsağın gördüğü bu zarar bakterinin sindirim kanalından kan dolaşımına geçmesine izin verebilir.

Bazı durumlarda, ilaçlar kusmayı azaltmak için verilebilir. Genellikle, köpek zehirlenmişse ya da bakteriyel enfeksiyon kapmışsa bu ilaçlar verilmez. Ayrıca, bu ilaçlar verilmeden önce kesin tanının konmuş olması oldukça önemlidir.