Kusmanın nedeni nasıl teşhis edilir?

Kusmanın çok sayıda nedeni vardır (Tablo 1: Köpeklerde Kusmanın Nedenleri, Teşhisi ve Tedavisi’ni inceleyin). Uygun tedavinin uygulanabilmesi için, nedeni belirlemek önemlidir. Veterineriniz sizden aldığı bilgileri, fiziksel muayene, laboratuar ve diğer test sonuçlarını kombinleyerek kusmanın temel nedenini belirleyecektir.

Köpekler ve kediler kustuğunda, yiyecekler ağızdan tam olarak çıkarılana kadar, karın kasları defalarca çok şiddetli bir şekilde kasılır. Bu kasılmalar esnasında tüm vücut efor halinde gibi görünebilir. Genellikle bu süreci art arda birkaç kez yaşayabilirler.

Semptomların Başlangıcı: Semptomlar ne kadar ani ortaya çıkarsa, teşhisin konulması o kadar kolay olacaktır. Eğer semptomlar aniden ortaya çıkarsa, kusma “ akut” olarak adlandırılır. Eğer semptomlar uzun bir süreç içerisinde gelişiyorsa, “kronik” olarak adlandırılır.

Kusmuğun Görünümü: Kusmuğu yiyeceklerin ağza geri gelmesinden ayırmada, kusmuğun yiyecek içermesi ya da sadece sıvı olması, kusmuğun rengi, kusmukta kan ya da safranın varlığı önemlidir.

Bulantının Derecesi: Dudakları yalama ya da şapırdatma, salya artışı ve yutkunma bulantının derecesini belirlemede etkili olan işaretlerdir. Yeme ve içme saatlerine bağlı olarak kusmanın vakti de not alınmalıdır.

Şiddeti: Kusmanın ne sıklıkta meydana geldiği kusmanın şiddetini belirlemede önem taşımaktadır.

Diğer belirtilerin varlığı: Ateş, ağrı, vücudun susuz kalması, idrarda değişiklikler, depresyon, zayıflık, ishal ya da kilo kaybı. Kusma, sindirim sistemi bozuklukları haricinde farklı hastalıklar nedeniyle de meydana gelebilir. Hepatit, pankreatit, diyabet ve böbrek hastalıkları gibi hastalıklar kusmaya neden olabilmektedir.

Hastalık Geçmişi: Veterineriniz aşı, diğer köpeklerle iletişim, diyet, herhangi bir zehirli maddeye maruz kalma ve kullanılan ilaçlar hakkında size sorular sorarak köpeğinizin hastalık geçmişiyle ilgili bilgi edinir. Siz veterinerinize ne kadar bilgi verebilirseniz, tanı koymak o kadar kolaylaşacaktır.

Fiziksel Muayene: Köpeğinizin kilosunu ve ateşini ölçerek, kalp ve nefes alımını kontrol ederek, ağız içini muayene ederek, karnını elle muayene ederek, vücudunun susuz kalıp kalmadığını kontrol ederek ve rektal muayene yaparak veterineriniz köpeğinize kapsamlı bir fiziksel muayene uygulayacaktır.