Köpek dostlarımızda iç parazit veterinerlerin en sıklıkla karşılaştığı önemli olan bir sağlık sorunudur.

Köpek dostlarımızda iç parazit olup olmadığını anlamak ve bizlerin sağlığını da tehdit eden bu asalak canlılardan kurtulmak hepimiz için önemli bir sorundur.

Köpeklerde İç Parazit Nasıl Anlaşılır ?

Parazitler sinsi sinsi içeride büyürler ve genellikle farkına vardığımızda iş işten geçmiş olur. Çoğu parazit türü köpek dostlarımızın vücuduna o denli yerleşirki hiçbir belirti göstermeden ve herhangi bir sağlık sorunu ortaya çıkarmadan sessizce yaşamaya devam eder. Fakat bu süreç kolaylıkla değişebilir ve parazitlerin fazla üremesi ciddi sağlık problemlerine yol açabilir.  Parazitlerin kendilerini gizledikleri için çok geç olmadan köpek dostumuzun vücudundan temizlenmelidir.

Köpek dostlarımızda iç parazitin belirtilerinin başında ( özellikle yavru köpeklerdeki iç parazitlerin belirtileri), büyümede sorunlar, ortalama büyüklüğün altında gelişim, donuk tüyler, ishal ve enerji yoksunluğudur.  İç parazitler çoğunlukla kötü  ve pis dış koşullarda yaşayan köpeklerde görülür.  Yetişkin köpeklerde iç parazit belirtileri ile solgun bir renk, enerji yoksunluğu, ishal, mukusumsu dışkı, yemek seçme veya aşırı yeme şeklinde sıralanabilir. Bazı iç parazit türlerinin akciğere yerleşmesi sonucu solunum sorumları veya öksürük şeklinde sorunlar gözükebilir.

İç Parazit Nasıl Tespit Edilir

İç parazitler nadir olarak köpeğimizin kakasında kendini gözükür. Görebildiğimiz kurtçuk gibi yaşayan ufak canlılar gibi kakada belli olan bu parazit türlerinin yaygınlık oranı gözle görülmeyen parazitlere göre daha azdır. Genellikle gözle görünemeyecek kadar küçük olan iç parazitlerin tespiti için veterinerler tarafınan gaita (dışkı) testi yapılmalıdır.  Çok uzun süre parazitler ile yaşamış köpeklerde taşıyıcı vücutta sayısı artmış parazitler mikroskopla bile görülebilir.

Bazı parazitlerin yumurtaları dışkıda yer almaz. Köpeklerin bağırsak zarlarına yapışık olan yer alma durumunda yumurtuların dışkı testi ile tespit edilmesi mümkün değildir. Bu yumurtalar genellikle bir süre sonra (5-10 gün) yumurtadan çıkarak parazit döngüsünü devam ettirirler. Tedavi için hem yaşayan hem de yumurtadaki parazitler hedef alınmalıdır.

Köpeklerde iç parazitler genellike çok ciddi bir sağlık sorunu yaşatmazlar. Köpeklerin bünyesi çoğu paraziti bertaraf etmek için iyi bir potansiyele sahiptir. Bağırsağa yapışan ve besin emen parazitler genellikle aşırı bir zarar vermez. İleriki zamanlarda ishal ile birlikte aşırı parazit sayısı köpeğin besin alımına engel olur. Bazı parazit türleri ise köpek bağırsakları kemirmeye başlar. Bu tarz parazitler daha zararlıdır. Kan kaybı ve anemiye sebep olabilirler.

Köpeklerde İç Parazit Tedavisi

Uygun ilaç (hap veya aşı ile) iç parazitlerin tedavisi mümkündür.

Kızılderililerin kullandığı en önemli ilaçlardan biri olan Kabak Çekirdeğinin köpeklerimizin bağırsaklarında oluşan iç parazitleri döktüğünü biliyor muydunuz ?

Köpek dostunuz iç parazit sorunu yaşıyorsa, iyileşene kadar günde 5-10 tuzsuz ve kavrulmamış kabak çekirdeğini kabuğundan ayırıp vererek bağırsak parazitlerinden kurtulmasına yardımcı olabilirsiniz.

İç parazit türleri ve  tedavi hakkında bilgi almak için tıklayınız…