Köpek besleyenlerin çoğu bunu yanlış yapıyordur. Önce yemek mi yedirmeli yoksa spor mu yaptırmalı?  Yada tuvalet zamanı, yemekten öncemi yoksa sonramı? Bu konulara biraz değinelim

Hayvanınızın keyifle, doya doya ve daha sağlıklı olarak yemek yemesini istiyorsanız önce tuvalete çıkartın. Mesela sabah kalkar kalkmaz ilk iş olarak köpek dostunuzu tuvalete çıkartın. Tuvalet işi bittikten sonra yemeğini verin.

Sanılanın aksine, önce tuvalete çıkartıp sonra yemek verirseniz, yemekten sonra köpek dostunuzun tuvaleti gelmez.

Köpek dostumuz zaten kakasını yaparken bir önceki yediği öğünü sindirmiş ve çıkarıyordur. Köpek dostunuzun yediği mamayı öğütüp sindirebilmesi için bir kaç saat geçmesi gerekmektedir.

Şimdi gelelim köpeklerde egzersize. Eğer dostunuzu 2 öğün besliyorsanız bu yazının devamını okuyabilirsiniz.  Önce egzersiz yaptırıp ardından mamayı veriyoruz. Çünkü dostumuz tok olursa, dolu bir mide ile %100 verim alamayız hatta bazı hastalıklara neden olabiliriz. Büyük ırk dostlarımızda bu tür hastalıklar görülme şansı daha da fazladır.

Egzersizleri kesinlikle aç karna yaptırın.

Egzersiz sonunda, köpek dostumuz ciş ve kakasını yapacaktır. Ardından hemen mamasını verin. Hem iştahı daha fazla olacaktır hemde daha severek yemeğini yer. Yatmadan önce ufak bir tur dışarı çıkarmanız, sabaha kadar rahat etmenizi sağlar.

Köpek egzersizlerinde ayrıca dostunuza eğitim veriyor olabilirsiniz. Egzersiz esnasında yada eğitimlerde köpeğinizin aç olması çok önemlidir. Vereceğiniz ödül onu daha çok cezbeder ve daha kolay sözünüzü dinletebilirsiniz, ayrıca daha istekli de olur.

Köpeklerde antrenman teknikleri için tıklayınız…

1 Yorum