Köpeklerin sağlığı için doğru beslenme ve egzersizin önemini sizin için araştırdık.

Köpeklerde Doğru Beslenmenin Önemi

Köpeklerde doğru beslenme, köpeklerin sağlıklarında en önemli faktörlerden bir tanesidir. Köpeklerin beslenmesi aşamasında köpeklerin yaşlarına göre beslenmesi ve cinslerine göre beslenmesi gerekir. Bunun için en doğru bilgiyi veterinerinizden alabilirsiniz. Köpeğinizin cinsine, ırkına ve yaşına uygun mama seçimi yapmanızda ve köpeğiniz için uygun diyeti oluşturmanızda yardımcı olacaktır.

Köpeklerin doğru beslenmesi aşamasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Köpek sahibi olan insanların zaman zaman aklından geçen sorulardan bazıları “Köpeklere kemik verilir mi?”, “Köpeğime ev yemeği ile beslemek doğru mu?” şeklinde sorular olabilir. Fakat köpeklerin ev yemeği ile beslenmesi ya da köpeklere kemik verilmesi sırasında oldukça dikkatli davranılmalıdır. Çünkü köpekler için zararlı olan gıdalar biz insanlar için zararlı değildir. Örneğin köpeğinize verdiğiniz yemekte soğan olabilir. Soğan köpeklerde oldukça kötü sonuçlar doğurabilen besin maddeleri arasında yer alır.

Köpeklere kemik verilirken dikkatli olunması gerekir. Köpeklere tavuk kemiği ya da balık kılçığını kesinlikle vermemelisiniz. Bunlar çok ince yapılı kemikler oldukları için köpeğinizin boğazına takılabilir, diş etlerinin arasında kalarak ağız ve diş hastalıklarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Köpeklerin bağırsaklarında sorunlar ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu anlamda dikkatli ve çok özenli davranmalısınız.

Köpeklerin doğru beslenmesi aşamasında yapılacak olan diyetler çok önemlidir. Hamile köpeklerin beslenmesi, yavru köpeklerin beslenmesi, yaşlı köpeklerin beslenmesi aşamalarında farklı özelliklerde diyetler uygulanır. Bu diyetler köpeklerin protein ihtiyaçlarını, vitamin ve mineral ihtiyaçlarını karşılayacak düzeyde olmalıdır.

Köpekler için gerekli olan bütün besin değerleri kuru mama ya da yaş mamalarda bulunur. Fakat köpekler etobur canlılar oldukları için kemik ve etlerden alacakları proteinler onlar için daha besleyicidir. Bunun için belli aralıklarla ve veteriner kontrolünde köpeklerde barf diyeti uygulayabilirsiniz. Köpeklerde uygulanan barf diyeti pek çok açıdan onların sağlıkları için iyi olacaktır.

Köpekleri beslerken dikkat edilmesi gereken bir başka konu ise harcanan enerjiden fazla besin değerinin verilmesidir. Eğer böyle bir şey yapılırsa köpeklerde obezite hastalığı baş gösterir. Köpeklerde obezite tedavi edilmesi gereken ve köpeklerin hayat standartlarını olumsuz yönde etkileyen bir durumdur.

Köpeklerde Egzersiz Yapmanın Önemi

Köpeklerin doğru beslenmesinin yanı sıra köpeklerde egzersiz de oldukça önemli bir noktadır. Köpekler gün içerisinde mutlaka hareket etmeleri ve oyun oynamaları gerekir. Bu onların hem sosyalleşmesi hem de sağlıkları için çok önemlidir. Köpeklerin cinslerine göre egzersiz ihtiyaçları farklılık gösterebilir. Bazı köpek cinsleri çok hareketli bir yapıya sahipken bazıları tembel bir yapıya sahiptir. Egzersiz süresi de buna göre ayarlanmalıdır.

Köpeklerin egzersiz ihtiyaçları yaşlarına ve vücut yapılarına göre değişiklik gösterir. Köpekler egzersiz yapmaya yavru iken alıştırılmalıdır. Bu nedenle yavru köpeklerde egzersiz çok önemlidir.

Köpeklerde doğru beslenme ve egzersiz bir arada götürülmelidir. Tıpkı insanlarda nasıl ki dengeli beslenme ve spor sağlık açısından çok önemliyse köpekler içinde doğru beslenme ve egzersiz çok önemlidir.

Köpeklerin hareketsizlikten ve yanlış beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarının önlenmesi için doğru beslenmeleri gerekir. Bu aşama da veterinerinizden yardım almak güzel bir adım olabilir. Veterineriz köpeğinize uygun kuru mama seçimiya da yaş mama seçimi yaparak en doğru kararı vermenizde yardımcı olacaktır.