Köpek dostlarımıza bit,  pire gibi dış parazitler en çok görülen deri rahatsızlıklarından olarak bilinirler. Bu parazitler genelde genç yavruların ve aşısız köpeklerin derilerinin üzerine yaşarlar. Bit ve pireden kurtulmak için bazı yöntemler vardır, yazımızda bu konuyu işleyeceğiz.

Köpekler için bit ve pire şampuanı

Bit pire şampuanları içerisinde bu parazitleri önleyici  kovucu kimyasal maddeler barındırırlar. Farklı şekillerde uygulanan bir çok şampuan markası vardır. Bu yüzden aldığımız bit, pire şampuanı üstünde yer alan açıklamayı dikkatlice okumamız gerekir çünkü bazı  şampuanlar göze zarar vermez bazıları ise göze temas bile etmemesi gerekir. Aşırı kullanmakta köpek dostumuzun cildinde başka sorunlara neden olabilir. Zaten köpekleri çok yıkamak onlar için iyi değildir, 2 haftada bir yıkamaz en uygunudur.

Spray İlaçları 

İyi bir sonuç almak istiyorsanız hem yetişkin hemde yumurtalara etki eden bir sprey kullanmanızı öneririz. Köpeğinizin bit ve pirelerden tamamen kurtulmasını istiyorsanız ikisinden de tamamen kurtulmak zorundasınız. Bazı markalar sadece yumurta bazıları ise sadece yetişkinlere etki ediyor olabilir, alırken dikkat edin. Yine Köpek dostumuzun gözlerini korumanız, kulaklarına, ağzına ve burnuna gelmediğine emin olmanız gerekir. Hatta kullanırken bir eldiven giyerek kendinizi de koruduğuna dikkat edin.

Pire Tozu 

Veteriner, petshop yada hayvanlar  ile ilgili ürün satan yerlerde bulabileceğiniz toz şeklindeki bu  kimyasal sprey ile aynı mantığa sahiptir. Veterinerinizin tavsiye ettiği ölçüde köpek dostumuzun bütün cildine temas  ettiğininden emin olarak genellikle haftada 1 uygulanır. Tozun dostumuzun vücuduna tam olarak yayılması bit ve pireden tamamen kurtulmak için önemlidir.

Pire Tasması

Özel koku ve kimyasal içeren boyuna takılan ince normal tasması ile birlikte takabileceğiniz tasmalardır. Tasmanın kalitesine dikkat edin, bazıları  o kadar ince oluyor ki köpek kaşınırken parçalanıp boynundan çıkıyor. Eğer köpek dostumuzun boynunda alerji benzeri tüy dökümü veya aşırı kaşıntı yaparsa pire tasması kullanmayın.

Olmazsa Olmaz Parazit İlaçları

Köpek dostlarımız ile birlikte yaşayan hayvan severler zaten iç ve dış parazit ilaçlarını düzenli yaptırıyordur. Dış parazit ilaçları bit ve pire için önleyicidir. Düzenli olarak dış parazit vurulan köpeklerde bit ve pire gözükmez.

Ayrıca düzenli tarama, düzenli olarak yıkama ve düzenli kontrol köpeğinizin bit ve pireler ile mücadelesinde size düşen önemli bir görevdir.

Merak ettiğimiz bir konu var, acaba dış parazit ilacı vurulduğu halde bit ve pire sorunu  ile karşılaşan var mıdır?