Köpek dostlarımız etçil (karnivor) hayvanlardır. Yapılan araştırmalarda köpeklerin atası olan kurtların 14 bin yıl önce insanlar tarafından evcilleştirildiği bulunmuş. Bu konu hakkında ayrıntılı yazımı okumak için tıklayınız.

İnsanlarla bir arada yaşamaya başlayan köpeğinde beslenme düzenini insanlar etkilemeye başlamıştır. Beslenme düzenleri bize ne kadar benzese de arada çok farklı olan bazı unsurlarda vardır.

Önce bilinmesi gerekenler;

Besleme Şekilleri

Köpeğimizin salıklı bir yaşam sürmesi için hazır mamalar yada Barf (bone and raw food -kemik ve çiğ sebze) ve RAW (Çiğ ve katkısız beslenme) ile besleriz. Köpeğimizin diyeti, ona uygun ve özel hazırlanmış olması gerekir. Ev yemeği ile köpek beslenmez ileride ciddi sağlık sorunları çıkabilir.

Köpek Maması; Köpek maması seçerken dikkat etmemiz gereken bazı şeyler vardır;

Önermediğimiz köpek mamalarını aşağıda belirttiğimiz sebeplerden ötürü önermiyoruz.

 1. Birden fazla tahıl çeşidi bulundurması
 2. Hayvansal yan ürünler içermesi
 3. Et oranlarının az olması
 4. Alerjen maddeler içermesi
 5. Kalitesiz protein kaynaklarına sahip olması
 6. Kalitesiz tahıl/tahıllar içermesi
 7. Hepsinin yüksek oranda tahıl içermesi
 8. Bitkisel proteinin çoğunlukta olması
 9. Katkı, koruyucu ve kimyasal madde içermesi

Ayrıntılı olarak hazırlanan köpek maması inceleme rehberine bakmanızı öneriyoruz. Mama inceleme sayfasına gitmek için tıklayınız…

Barf, Raw; Köpek dostlarımız için en iyi ve sağlıklı beslenme yöntemidir. Fakat bu konu hakkında bilginiz yoksa ve yeterli araştırmayı yapmadan bir diyet uygularsanız köpeğinize zarar verebilirsiniz.

Köpeğime iyi bakıyorum diye devamlı et yedirmek yarardan çok zarar verir. Doğru olan beslenme; köpeğin YETERLİ ve DENGELİ beslenmesidir. Yani günlük protein, enerji, mineraller ve vitamin gereksinimini dengeli olarak alabilmesidir.

Baf diyeti hakkında ayrıntılı yazımı için tıkalyınız….

Mesela örnek bir barf menüsü hazırlayalım. 27 kilo günde en az 1 saat egzersiz yapan 2 yaşında bir köpeğimiz olduğunu varsayalım;

Günlük diyetinde olması gereken (BESİNLER ÇİĞ OLARAK VERİLİR);

Et (balık, tavuk, kırmızı et vb) 1.020gr
Sebze, Meyve 320gr
Sakatat 114gr
Etli kemikler 160gr
Yağlar 6 gr
Toplamda 1.620gr
En uygun yiyecek miktarı aktivite, ağırlık ve yaş, metabolizma ve yaşam koşullarına bağlıdır. Her bir hayvan, yiyeceği farklı kullandığı için, evrensel kılavuz yoktur. Hamile ve emziren sürtüklerde veya kedilerde ve köpeklerde ve kedilerde, büyümede büyüme için çok yüksek bir talep vardır. Yaşlılar daha küçük bölümlerle çıkıyor. ÖNEMLİ, evcil hayvanınızın fiziksel gelişimini gözlemlemeniz ve muhtemelen veterinerden tavsiye almanızdır. *

 

Köpekler için meyve ve sebze hakkında bilgi almak için tıklayınız….

Beslenme Dönemleri;

 1. Gebelikte ve doğum sonrası beslenme
 2. Yavru köpeğin beslenme
 3. Yaşlılıkta beslenme

1) Gebelikte ve Doğum Sonrası Beslenme

Gebelik köpek dostumuzun besin gereksinmelerinin arttığı, özel bir dönemdir. Gebeliğin ilk dönemlerinde besin ihtiyacı fazla değişmez. Gebelik hareketin ve kalori gereksiniminin de o nispette azaldığı dönemdir. Enerji bakımından az ama protein, vitamin, mineral olarak fazla besin alınmalıdır. Hamile dostumuz kilo almaya başlar. Bu dönem yürüyüşlere daha önem vermek gerekir çünkü köpeğimizin yağlanması doğumun güç olmasına sebep olmaktadır. Kademeli olarak yemek miktarını artırılmalıdır. Köpeğin kendisi dışında yavruları için de besin gereksinimi karşılamak gereklidir.

Karnındaki bebekler yüzünden karın daralacağından mideye de baskı artar ve sıklıkla az miktarda yemek verilmesi gerekir. Ev yemekleriyle dengeli bir beslenme sağlamak olanaksızdır. Protein, enerji, minerallerle ve vitaminlerle desteklenmiş mamalar vermekte yarar vardır. Yavru köpek mamaları, anneye de verilebilir. Doğumdan önceki 24 saatte gebe hayvan yemeden kesilebilir. Bu normaldir, köpeğin önünde temiz su bulundurulmalıdır.

2) Yavru köpeğin beslenmesi

Yavru köpeklerin aksi bir durum yoksa 3 ay anneleri ile kalması ve anne sütü alması çok önemlidir. Anne sütü üstün besleyici özelliğinin sahiptir ve yavrunun bütün besin gereksinimini tam olarak karşılar. Anne sütü besleyiciliğinin yanında ,yavruları hastalıklara karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Anne sütündeki kolostrum içerisindeki bağışıklık maddeleri sayesinde yavruyu patojen bakteri ve mikroorganizmalardan korumaktadır.

Yavruların süt dişleri çıkmaya başladıklarında anne emzirmeyi bırakır. Çünkü,yavrular anneyi emerken acı vermeye başlayacaklardır. Sütten kesilen yavrular hastalıklara karşı savunmasızdır. Bu dönem yavru parazitlerden temizlendikten sonra, aşılamaya başlanmalıdır. Annenin kuru maması ıslatılarak verilebilir. İnek sütü verileceğinde sütü su ile karıştırmakta yarar vardır, ishali önler. Sütte bulunan laktoz ishale sebebiyet verir.

Yavru köpeğe günde 5 öğün mama verilmelidir. Erişkin olduklarında tek yada iki öğüne düşürülebilir. Yavru köpeğin sindirim kapasitesi daha düşüktür. Öğün sayısının birden fazla olması, az miktarda sıklıkla gıda alması yararlıdır.

3) Yaşlılıkta beslenme

Organizma yaşlandıkça metabolizma yavaşlar ve vücuttaki yağ oranı artar. Verilmesi gereken miktar azalır ama farklı şeylere ihtiyaç duymaya başlar. Öğünü en az 2 ye çıkarmakta fayda vardır. Temiz ve yeterince su köpeğin önünde sürekli bulunmalı.Yaşlılıkla birlikte kalsiyum gibi minerallerin gereksinimi artar.

Köpeklere Zararlı Gıdalar

Köpek dostlarımız için, insanlar ve diğer hayvan türlerinin yemesinde sakınca olmadığı bir çok gıda zararlı olabilir. Sebebi; köpek dostlarımızın farklı bir metabolizmaya sahip olmalarıdır. Bu gıdalardan bazıları sadece hafif sindirim problemleri yaparken, bazıları da ciddi rahatsızlıklara ve hatta ölüme sebep olabilmektedir. Kediler sütü sever, köpeklerde kemiğe bayılır genellemesi günümüz bilgileri ışığı altında çok ta doğru sayılmaz. Özellikle yazının devamında belirteceğimiz gıda maddeleri köpeklere verilmemeli ve erişemeyecekleri yerlerde saklanmalıdır.

Ayrıntılı bilgi için lütfen tıklayınız….