Köpekler yapılan bilimsel araştırmalar, köpeklerin köklerinin gri kurtlara dayandığını göstermiştir. Gri kurtlar ile aynı DNA yapısına sahip olan köpekler bu yüzden etobur canlılardır. Bu nedenle beslenme düzenlerinin bu şekilde oluşturulması gerekmektedir.

Günümüzde evinde köpek besleyen ve kendine yeni bir dost edinen hayvan severler çeşitli sebeplerden ötürü minik dostlarımızı kuru mama ile beslemektedir. Kuru mama minik dostlarımız için iyi bir besin kaynağı olsa da köpekler için gerekli olan protein ve vitamin ihtiyacını karşılayamamaktadır. Bunun için hazırlanan özel diyetler bulunmaktadır. Bu diyetlerin başında Barf Diyeti yer almaktadır.

Pratik günlük Barf Tarifleri için tıklayınız…

BARF ( Biologically Appropriate Raw Food ) Diet:

Yani Türkçe karşılığıyla kemik ve çiğ gıda diyeti anlamında bir kısaltmadır.Açılımından da anlaşıldığı üzere kemik ve çiğ gıdalar kullanılarak hazırlanan bir diyettir.

Barf Diyeti çiğ et ve kemikler ile hazırlanan bir diyettir. Barf diyeti köpeğinizin enerjisi, yaşı ve ağırlığı göz önüne alınarak oluşturulan bir diyet listesinden meydana gelmektedir. Bu listede yoğunlukla çiğ et, kemik ve çeşitli sakatatlardan oluşan besinlerin yanında sebze ve meyvelerde yer almaktadır.

Barf diyetinin temel amacı köpekler için gerekli olan protein, vitamin ve yağ gibi mineralleri et ve kemikler ile almalarını sağlamaktır. Böylece onlar için gerekli olan enerjinin sağlanması ve sağlıklı bir şekilde yaşamaları amaçlanmıştır.

Bazı ekollere göre bazı özel hastalıklarda çiğ gıda önerilmektedir. .(Epileptik bir köpeğin çiğ etle beslenmesinin daha olumlu sonuçlar doğurması gibi.)Son zamanlarda bütün dünya bu konuyu hararetle tartışmaktadır.Çiğ gıda ile beslenme; hayvanın enerji seviyesini yükseltme prensibine dayanmaktadır. İşin bilimselliğine gelince; Homeopati bilimi bu durumu desteklerken geleneksel tıp bu durumu yadsımaktadır.Her ikisinin de haklı olduğu noktalar mevcuttur.Hijyenik çiğ etle beslenen köpeklerin kondüsyonlarının daha iyi olduğu gözlenmiştir.Ancak hijyenik olmayan çiğ gıdalarla beslenen köpeklerde çok ciddi hastalıklar görülmüştür.