Biz insan dostları ile iyi anlaşan, dediklerimizi algılayabilen ve evlerde beslenen köpekler, oldukça iyi arkadaştırlar. Özellikle evde beslenen köpek dostlarımız sahiplerine her geçen gün daha fazla bağ kurmaktadır.

Köpek dostlarımız, bizlere olan sadıklığı ve dostlukları ile bilinmektedir. Arkadaş canlısı olmalarının yanı sıra, sahiplerini korumak için de her şeyi yapabilir hiç bir şeyden çekinmezler.

Bizlerde olduğu gibi köpeklerin korkmasına neden olan unsurlar da vardır. Köpek dostunuz çok korktuysa içine kapanabilir, iştahsızlık başlayabilir ve davranışlarında bazı değişmeler olabilir. Özellikle Köpek dostunuz çok hareketliyse ve bir anda durgunlaşmaya başladıysa, sizden ve çevrenizdekilerden korkuyorsa bunun nedenini mutlaka bulmalı ve en iyi dostunuza destek olmalısınız.

Köpeklerin Korkmasına Neden Olan Sebepler

Bu sebeplerin başında bizlerden kötü davranışlar gören köpekler vardır. Biz köpek dostları köpeğe çok kızıyor, bazı durumlarda dövüyor ve sürekli bağırıyorsa, köpek giderek kendi içine kapanır.

Köpekleri neden azarlamamanız gerekir ilgili yazı için tıklayınız…

Hem bizleren, hem de çevresinde bulunan insanlardan kaçmaya, daha fazla yalnız kalmaya çalışabilir. En çok sokak ve barınaktan alınan köpeklerde başka köpeklerden korkma durumları gözüküyor. Bu durumda da içine kapanıklıklar başlar. Başka bir köpeğin saldırısına uğramışsa veya daha büyük köpekler tarafından korkutulduysa ne yazık ki sorun oldukça büyük oluyor. Hatta etrafından uzaklaşma, yemek yememe ve iştahsızlık gibi belirtiler göstermeye başlıyor. Evde olan kavga, tartışma ve bağrışmalar da köpek dostlarımızı çok fazla etkilemektedir. Özellikle yüksek sesle konuşan ve bağıran kişilerden uzak durmaya çalışabilirler. Hassas kulaklara sahip olan köpekler bağırma sesleri karşısında havlayabilir ve sevdiği kişiyi korumak için çeşitli tepkiler verebilir. Bu tür ortamlar köpek dostunuzun psikolojisini kötü etkiler.

Köpeği Yatıştırmak İçin Neler Yapılabilir?

Köpeklerin korkmasına neden olan unsurlar belirlendikten sonra bunlara çözüm aranmalıdır. Sorun başka bir köpekse, köpeğinizin kendini güçlü hissetmesini sağlayabilirsiniz. Evdeki bağrışlardan etkileniyorsa, o sırada köpeğinizi ortamdan uzaklaştırmalı ve daha sakin yerlere götürmelisiniz. Bunun yanı sıra korktuğu zamanlarda ona olan sevginizi hissettirmeli, tüylerini sevmeli ve hoşlandığı yerleri okşamalısınız. Hafif masajlar yaparak vücudundaki gerilimin azalmasını ve rahatlamasını da sağlayabilirsiniz. Özellikle korktuğu zamanlarda yanında olmalı, uyuma sürecine yardım etmelisiniz. Mümkünse yakınınızda bulundurmalı ve korkusunu yenmesini sağlamalısınız.


BU REHBERİ KÖPEK SAHİBİ DOSTLARINIZ İLE PAYLAŞMAYI UNUTMAYIN.