Koronavirüs hastalığı 2019 (COVID-19) çoğunlukla insandan insana yayılırken, insanlardan hayvanlara da bulaşabilir. COVID-19, bir tür koronavirüstür. Koronavirüsler bir virüs ailesidir.


ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, kediler ve köpekler de dahil olmak üzere birkaç evcil hayvan da COVID-19’a neden olan virüsle enfekte oldu. Bu, çoğunlukla hayvanların COVID-19 virüsü ile enfekte insanlarla yakın temas halinde olduktan sonra oldu.

Mevcut sınırlı bilgilere dayanarak, hayvanların COVID-19 virüsünü insanlara yayma riskinin olmadığı kabul edilmektedir. Hayvanlar, COVID-19’a neden olan virüsün yayılmasında herhangi bir rol oynamıyor.

Virüslerin bir evcil hayvanın derisinden, kürkünden veya saçından insanlara veya diğer hayvanlara yayılabileceğine dair hiçbir kanıt yoktur.

Bununla birlikte küçük çocukların evde bir köpek ile büyümesi onların bağışıklık sistemini güçlendiriyor. ilgili yazımızı okumak için tıklayınız…

Evcil hayvanınızı COVID-19 virüsünden korumak için köpeğinizin veya kedinizin evinizin dışındaki insanlarla veya hayvanlarla etkileşime girmesine izin vermeyin. Örneğin:

  • Pek çok insanın ve köpeğin bir araya geldiği köpek parklarından veya halka açık yerlerden kaçının.
  • Köpeğinizi gezdirirken, köpeğinizin tasma taktığından emin olun ve köpeğinizi diğer insanlardan ve hayvanlardan en az 2 metre uzakta tutun.
  • COVID-19 ile hastalanırsanız ve bir evcil hayvanınız varsa: Kendinizi evcil hayvanınız dahil herkesten izole edin. Mümkünse, evinizde başka bir kişinin evcil hayvanınıza bakmasını sağlayın. Evcil hayvanınızla içiçe durmaktan, sarılmaktan, öpmekten ve yiyecek veya yatak paylaşmaktan kaçının.
  • Evcil hayvanınıza bakıyorsanız veya hastayken hayvanların yanındaysanız, maske takın.
  • Hayvanlara ve onların yiyeceklerine ve malzemelerine dokunmadan önce ve sonra ellerinizi yıkayın.


COVID-19’unuz varsa ve evcil hayvanınız hastalanırsa, evcil hayvanınızı kendiniz veterinere götürmeyin. Bunun yerine veterinerle iletişime geçin. Sanal bir ziyaret yoluyla tavsiye verebilir veya evcil hayvanınızı tedavi etmek için başka bir plan yapabilir. Test, yalnızca semptomları olan ve COVID-19’lu bir kişiye maruz kalmış evcil hayvanlar için önerilir.

Evcil hayvanınızın sağlığı ve COVID-19’dan nasıl etkilenebileceği hakkında sorularınız veya endişeleriniz varsa, veterinerinize başvurun.