Boyun tasmasını yürüyüş tasması zannedenler çok yanılır, boyun tasmasında yapılan yanlış ve doğrular;

Doğru tasma seçimi, köpeğinizin fiziksel ve psikolojik sağlında hayati rol oynar. Konunun önemi ve genişliği nedeniyle bu yazı dizisinde size hangi tasmaların, hangi köpekler için ve hangi amaçlarla kullanılması gerektiğini, yanlış tasma kullanımının köpeğinize verdiği zararları anlatmaya çalışacağım.

Hangi tasmanın doğru seçim olduğu konusunda 10 farklı yazı okursanız, 10 farklı görüşle karşılaşırsanız. Dikkatkopekvar.org tasma seçimi konusunda, farklı tasmaların köpeğin fiziksel ve psikolojik sağlığına  etkileri konusunda araştırma yapan veteriner hekimlerin ve yine köpeğin fiziksel ve psikolojik sağlığını ve rahatlığını ilk sıraya koyan hayvan davranış uzmanlarının ve pozitif eğitimcilerin görüşlerini temel almaktayım.

Boyun Tasması Köpeğinizin İsim Etiketini Takmak İçindir

 • Boyun tasmalarının ilk ve temel amacı köpeğin isim etiketini takmaktır. Köpeğinizi dışarı çıkartırken mutlaka köpeğinizin isminin ve sizin iletişim bilgilerinizin bulunduğu isim etiketinin takılı olduğu boyun tasmasını kullanın. sadece dış alanda kullanım için olan boyun tasmaları, köpek eve gelince çıkartılmalıdır.
 • Av köpekleri, dağ ve trekking köpeklerinde, sahibinden uzaklaşma, kaybolma problemi olan köpeklerde, köpeğin bulunduğu yeri gösteren GPS cihazlarının takılması için mükemmel bir aksesuardır.
 • Boyun tasması, köpeğin yürüme tasması değildir. Yürüyüş için kullanılması gereken, köpeğin fizyolojisine uygun gövde tasmalarıdır.
 • Boyun tasmasını yürüyüş amaçlı kullanmanın çok sınırlı istisnaları vardır ve bu istisnalar bile tartışılmaktadır.

Farklı aktiviteler içeren köpek şovlarında, köpek yarışmalarında, köpeğin ve sahibinin hareket imkanını artırdığı için boyun tasmaları kullanılmakta. Köpek şovlarına, yarışmalarına katılıyorsanız, köpeğiniz şov ya da eğitim köpeğiyse ya da bu köpeklerde olduğu gibi sahibinin tüm emirlerini, ekstreme koşullar dahil, eksiksiz ve hemen yerine getiriyorsa boyun tasmasını belli durumlarda, yürüyüş amaçlı kullanabilirsiniz.

Serbest / gevşek tasma yürüyüşüne alışkın, hiç bir şekilde çekme huyu olmayan,  bir köpek,  çok gerekli olan, zöel durumlarda doğru boyun tasması seçilerek gezdirilebilir. Ancak genel anlamda köpeğinizi boyun tasmasıyla yürütmek iyi bir fikir değildir.

Boyun Tasmasıyla Yürümek Neden İyi Fikir Değildir

Köpeğin boynunun güçlü ve kolay zarar görmeyeceğine dair yanlış inanç, eğitim vermek yerine güç kullanmayı tercih eden anlayış ya da köpek eğitiminde eski okul baskınlık, üstünlük anlayışıyla zorbalığı eğitimin parçası görenler nedeniyle, ne yazık ki boyun tasması hep en kullanılmaması gereken yerlerde, özellikle çekme huyu olan, kontrolü zor olan, reaktif köpeklerde ve onların eğitiminde kullanılıyor.

Köpeğiniz çok az bile olsa çekiyorsa, boyun tasmasıyla yürütmek uzun vadede köpeğinizde fiziksel rahatsızlıklara neden olur. Eğer aşırı çekme huyu varsa, boyun tasmasının köpeğe verdiği fiziksel ve psikolojik zararın boyutlarıda büyür.

 • Köpeğin boyun ve baş bölgesi hayati hassasiyete sahiptir. Köpeğin çekmesi durumunda, boyun tasması boyuna, başa ve omuriliğe direk baskı uygular.
 • Boyunda nefes borusunun, trakeanın ezilmesine, kıkırdak yapının zarar görmesine, boyun ve çene bölgesinde yer alan bezlerin baskılanmasına neden olur.
 • Boyun tasmasının troid bezinde yarattığı travma köpeklerde hipotroidin nedenleri arasındadır
 • Kan dolaşımını (özellikle boyundan başa olan kan dolaşımını)  , lenf sistemine, sinir sistemini olumsuz yönde etkiler.
 • Göz ve kulak rahatsızlıklarına neden olur
 • Sinir sistemine baskı uygular
 • Nöbet geçiren köpekler üzerinde yapılan araştırmalar, boyun tasmalarının yarattığı baskının nöbete neden olan faktörler arasında yer aldığını tespit etmişlerdir
 • Boyun sakatlanmalarına ve psikolojik travmaya neden olur
 • Türkiye’de hala eğitim tasması, yürüyüş tasması olarak anılan boğma tasmalar, çivili tasmalar, eğitimciler tarafından kullanılmakta, hemen hemen tüm pet-shoplarda veterinelerde satılmaktadır. Boğma tasmalar ve çivili tasmalar bugün pek çok ülkede hayvana kötü muamele kapsamına girdiği için yasaklanırken, amazon gibi büyük alışveriş siteleride hayvan haklarını desteklemek amacıyla bu kapsamdaki tasmaların satışını durdurmuştur. Eğer köpek eğitmeniniz bu tasmalardan birini kullanıyorsa, köpeğinizin fiziksel ve psikolojik sağlığıı tehlikededir, eğitmeniniz yeni gelişmelerden habersiz, eski kafalı yöntemlerle yoluna devam etmektedir. Durmayınız ve bu eğitmenden direk kaçınız.
 • Köpeğinizin aşırı pati yalama, bacak uyuşması gibi problemleri varsa, bu boyun tasmasının yarattığı baskıdan kaynaklanan fiziksel problemlerin göstergesi olabilir.
 • Çekme huyu olan köpeğinizde bugüne kadar boyun tasmasını yürüyüş tasması olarak kullandıysanız, ya da boğma tasma, martingale tasma, çivili tasma gibi tasmaları kullandıysanız, mutlaka köpeğinizi veterinere götürerek, troid seviyelerini, boyun, sırt ve omuriliğini kontrol ettiriniz. Omurilik zedelenmesini tespit edecek nitelikte çok az veteriner olması nedeniyle bu konuda uzman bir veterinere gitmek önemlidir.