Köpeğimi Nasıl Cesaretlendiririm?

Esas sorulması gereken soru budur, hiç bir hayvan sever hırçın, saldırgan ve agresif bir köpek istemez ve yetiştirdiği köpek dostumuz da bu şekilde bir kişiliğe sahip olmaz. Köpek sahibi olmak sorumluluktur.

Köpek dostlarımız sevimli ve biz insanlara çok bağlı hayvanlardır hatta çok zeki olmaları sayesinde kolay da eğitilebilirler. Köpekler asla bir silah ya da diğer insanları korkutmak için bir araç değildir.

Kötü niyetli insanların eline düşen köpek dostlarımız kendilerine verilen işkence gibi eğitimler sebebiyle saldırganlaşır. Yoksa en saldırgan ırklar olarak bilinen dogo argentinopitbull ya da rottweiler aslında son derece tatlı ve sevgi dolu köpeklerdir.

Unutmayın bir köpeği saldırgan yapan yaradılışı değil onu buna zorlayan insanlardır. Suç hiç bir zaman köpek dostumuzun değildir.

Sağlıklı ruh haline sahip köpek dostumuzun ne gereksizce cesareti olur ne de çok korkak olmalıdır. Yani şayet  dostumuz çok korkak ya da çekingense bunun altında yaşadığı fiziksel ya da ruhsal bir travma yatıyor olma ihtimali son derece yüksektir.

Korkak köpeklerin güvenini kazanmak gerekir

Belirttiğimiz gibi korkak ya da çekingen köpeklerin ruh hallerinin bozulması için bir travma yaşamış olmaları ihtimali yüksektir, dolayısıyla bu köpeklere karşı sevgi dolu ve sabırlı davranmak gerekir.

Köpek dostumuzun cesaretini geri kazanması için sahibine ve kendine güvenmesi ilk koşuldur. Sahibine güvenen köpek kendine de güvenir. Çünkü köpek bir sürü hayvanıdır ve sürü başına güvenmek ister. Köpekler sahiplerini de sürü lideri olarak görürler. Bu nedenle öncelikle siz kendinize güvenmeli, kendinizden emin hareket etmelisiniz. Köpek bunu mutlaka hissedecektir.

Sosyalleşme de önemli

Köpek dostumuzun bize ve kendine güvenmesinin yanı sıra dış dünyayı ve diğer hayvanları tanıması yani sosyalleşmesi de cesareti kazanması için çok önemlidir. Dış dünyayı tanımayan, diğer hayvanlar ve insanlar ile sağlıklı ilişkiler kurmayan köpeklerin diğer hayvanlardan, insanlardan korkması gayet normaldir. Bu nedenle köpeklerin küçüklükten itibaren sosyalleşmesi, düzenli olarak dışarıya çıkartılması ve bu yolla hem dış dünyayı hem de diğer hayvanları tanıması son derece önemlidir.

1 Yorum

  1. Benim 2.5 yaşında bir dişi pitbull’um, var profil resmimdeki. 2 yaşında geldi geç geldi yani biz yetiştirmedik bakıldığı zaman çok tehlikeli ve korkutucu gözülüyor ama gerçek apayrı fazla sakin ve fazla sesten ürküyo sanırım önceki şerefsiz sahibi dövmüşte çünkü dayaktan korkuyor velhasıl kelam benim onun korumasına ihtiyacım yok istediğim kendini ezdirmemesi sokaktaki köpekler onu görünce deli gibi saldırmaya çalışıyo ama onun umru olmuyo artık en son biri hamle yaparsa oda kariılık veriyo bir hamleyle bazen o bile yok nasıl cesurlaştırabilir kendini koruyacağı kadar saldırganlaştırırım?