Köpek Maması Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Yeni bir köpek edindiniz ve onun doğru beslenmesini ve dolayısıyla sağlıklı bir yaşam geçirmesini istiyorsunuz. Peki sevimli can yoldaşınız için hangi köpek mamaları uygun ve neye göre tercih etmelisiniz. Sürekli konserve mamalar ile beslemek mi doğru yoksa onun tüm ihtiyacını tam karşılayacağını düşündüğünüz kuru mamalar mı tercih etmelisiniz.

İşte kısaca köpeğinize uygun mama seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı öneriler şunlardır;

  • Dostunuzun Yaşı; mama tercihi açısından en büyük önemi taşımaktadır. Yavru köpekler için özel üretilen mama çeşitleri dostlarımızın diş yapılarına, sindirim yapılarına özel tasarlanmıştır. Bu da diğer mama türlerinden yapısal olarak farklı oldukları anlamına gelmektedir. Yavru köpekler yetişkin ürünleri sindiremezler. Yetişkinlerde de özel ihtiyaçları doğrultusunda üretilen ürünler mevcuttur. Bunlar kemik sağlığını pekiştiren, düşük yağ içeriklerine sahip ürün yelpazeleridir. Köpek mamaları yaş kategorizasyonu açısından, yetişkin, yaşlı, ve yavru olarak sınıflandırılmaktadır.
  • Dostlarınızın türleri de beslenme şekillerini etkileyen bir diğer önemli faktördür. Evrimsel olarak birbirinden ayrılan ırklarda, ihtiyaçlar da değişmektedir. Bu anlamda eğer özel bir ırka sahipseniz markaları çok daha detaylı olarak incelemeniz gerekebilir. Bu çeşit ürünler uzun yıllar süren klinik araştırmalar sonucu türlerin spesifik ihtiyaçları için üretilirler. Bu da dostunuzun yaşamında çok önemli ve olumlu sonuçlar yaratabileceği anlamına gelmektedir. Örneğin Alman Çoban Köpeğinizin ırka özel eklem problemi sorunları yaşamaması için belkide eukanuba german shepherd köpek maması kullanmanız veterineriniz tarafından önerilebilir.
  • Yaşamsal süreçler bir diğer önemli kıstas noktasıdır. Hamilelik, hastalık, alerjik reaksiyon gibi problemler canlılarda farklı fizyolojik tepkiler yaratabilmektedir. Bu yüzden mama tercihlerinizi tam olarak yapmadan önce dostlarınızı veterinere götürmeniz ve ihtiyaçlarını anlamanız büyük önem taşımaktadır. Örneğin deri sorunları olan bir köpeğiniz varsa veteriner hekimin önereceği tahılsız orijen  mama kullanmak sevimli dostunuzun sorununu çözecektir. Köpekler çok seçici canlılar değildir. Bu yüzden beslenme yöntemleri tamamen size bağımlıdır. Eğer doğru beslenme ürünlerini dostlarınız için tercih etmezseniz sağlık sorunları ile karşılaşmanız olasıdır. Petmamashop geniş ürün çeşitleri ile tüm hayvan dostlarının en iyi arkadaşıdır. İhtiyacınız ne olursa olsun, dostunuza uygun bir ürün mutlaka sitemizde vardır.

Konserve Köpek Maması Seçimini Nasıl Yapmalıyım?

Köpek maması çeşitleri içerisinde konserve ürünler protein açısından zengin içeriklere sahip ürünlerdir. Köpeklerin beslenme modelleri içinde önemli bir yer tutmaktadır. Sadece yaş ve ya sadece kuru mamaların kullanıldığı tek yönlü beslenme doğru olmamaktadır. Minik yavrularda başta olmak üzere hidrasyon dengesinin sağlanması için önemlidir. Bu da özellikle idrar yolu enfeksiyonlarının önüne geçilmesinde büyük katkı sağlar. Kuru mamalara oranla kokuları daha çekicidir. Evrimsel beslenme metotlarına çok daha yakın bir beslenme yöntemi olduğu için yaş mamaların dostlarınız tarafından iştahla tüketildiğini kolaylıkla görebilirsiniz. Protein köpeklerin beslenmesindeki ana unsurdur. Bu yüzden yaş mamanın beslenmede önemi yüksektir. Doğru yaş mama tercihi yaparken içerikleri dikkatli kontrol edilmelidir.

Tüm konserveler aynı protein kaynakları ile yapılmamaktadır. Doğru ve kaliteli etler kullanılarak üretilen ürünler arasından tercih yapmak gerekmektedir. Bu açıdan Petmamashop sadece doğru değerlere sahip ürünleri sunarak hayatınızı kolaylaştırmaktadır.

Kuru Köpek Maması Tüm İhtiyacı Karşılar mı?

Köpek maması seçiminde yaş mamaya oranla çok daha zor ve itinalı bir süreç istemektedir. Dostunuza en uygun ürünleri seçerek beslenmesini yaş mama ile beraber doğru şekilde sürdürebilirsiniz. Düşük su içeriklerine sahiptir. Saklaması kolay ve uzun ömürlü ürünlerdir. Yaş mamalar açıldıktan sonra kısa sürede tüketilmelidir. Kuru mamalarda bu süreç çok daha uzundur. Özellikle nd köpek maması gibi kaliteli ürünler üreten firmaların sağlam ambalajları sayesinde, son kullanma tarihlerine kadar ilk günkü tazeliğinde tüketebilirsiniz. Çiğneme sindirim sürecinde önemli bir aşamadır. Doğru mamalar aynı zamanda diş gelişimlerini ve sağlıklarını olumlu anlamda etkiler. Kuru mama alışkanlığı kazandırmak bazı yavru köpeklerde zor olabilmektedir. Bu konuda ısrarcı olunmalı ve köpeğinizi kuru mamaya alıştırmalısınız.

Doğru ve dengeli beslenme açısından sadece tek yönlü değil, ıslak ve kuru mama türlerinin birlikte tüketildiği, düzenli öğünlerin planlandığı bir yeme kültürü küçük yaştan itibaren oluşturulmalıdır. Bu tarz yeme alışkanlık bozukluklarının ilerleyen yaşlarda düzeltilmesi gittikçe zorlaşmaktadır. Bu da köpeklerde, obezite, sindirim sorunları gibi uzun vadede yaşamsal kaliteyi düşüren etkiler yaratmaktadır. Uzmanlarımıza danışarak dostlarınız için en doğru beslenme modelini geliştirebilirsiniz. Yaşamsal koşullarınızı ve çevresel etkenleri de dikkate katarak uzun ve sağlıklı bir dostluğun adımlarını atmak çok da zor değil.

Kaliteli Köpek Maması İle Dengeli Beslenme Mümkün!

Mama incelemeleri için tıkayınız…

Önerilen köpek maması markaları için  tıklayınız…

Önerilmeyen  köpek maması markaları için tıklayınız…

Kaliteli köpek maması kullanarak sevimli dostunuzun dengeli beslenmesini sağlayabilirsiniz. Özellikle yaşam evresinin en önemi olan bir yaşına kadarki dönem içerisinde yavru köpek maması kullanarak sevimli dostunuzun doğru gelişimini sağlamakla kalmayıp aynı zamanda onun bağışıklık sistemini destekleyerek bu en hassas oldukları dönemi sağlıklı geçirmelerini de sağlar. Piyasada adını sizin de sık sık duyduğunuz markalardan Acana, oOijen gibi üreticilerin ürünlerini tercih edebilirsiiz. Evcil dostlarınız için karbonhidrat kaynaklarının besin kaynakları olarak kullanılması yapılan en büyük yanlışlardan biridir. Özellikle ev yemeği ile beslenen köpeklerin besin ihtiyaçlarını tam olarak gidermeleri mümkün değildir. Evcil dostlarınız; etobur canlılardır.

Fakat çiğ etler de çeşitli hastalıklara neden olmaktadır. Bağırsak ve sindirim sorunları yaşamsal sonuçlar doğurabilmektedir. Bu yüzden doğru şekilde paketlenmiş yaş ve kuru mamaların dengeli bir beslenme içinde beraber kullanılması en doğru tercih olacaktır. Proplan köpek maması hem yenilenen içerikleri ve arttırılmış lezzetiyle hem de kaliteli şık yeni ambalajıyla yine tercih edebileceğiniz kaliteli markalardan birine örnektir. Tek yönlü beslenmek aynı insanlarda olduğu gibi köpeklerde de doğru değildir. Doğru bir planlama yaptığınız takdirde, hem sizin, hem de dostunuzun hayatı kolaylaşacaktır. Eğer oyun oynamaya doymayan, enerjisi düşmeyen, tüm zorlu dönemlerini kolayca atlatan bir dost istiyorsanız mağazamızdaki tüm ürünlere göz atın. Eminiz ki sizin dostunuz için de doğru ürünler sitemizde. Köpek mamaları uzun vadede en doğru beslenme metotlarıdır. Uzman firmalar tarafından üretilen binlerce çeşit ürünleri Petmamashop.com da kampanyalı fiyatları ve güvenilir çeşitli ödeme yöntemleriyle satın alabiirsiniz