Köpeğinize verdiğiniz mama ne kadar sağlıklı?  Reviews.com köpek mamaları hakkındaki korkutucu gerçeği bir kez daha ortaya koydu. Piyasada satılan mamaların sadece %5’i köpeklerin sağlıkla ve güvenle yiyebileceği nitelikte. Köpek sahiplerinin %70’i ise kullandıkları mamanın içeriğinden habersiz.

Reviews.com. internet sayfasında araştırmaya başlama nedenleri hakkında şu açıklamayı yaptı;
“Köpek sahiplerinin %70’i , köpeklerine verdikleri mamanının içeriğini bilmiyorlar, buna Purina davasının merkezinde olan içerik dahil. Sadece bu da değil, şu anda her zamankinden daha çok marka var ve pek çok pet sahibi bunlar hakkında çok az şey biliyor. Hepsi “premium” ve “tam doğal” olduklarını iddia ediyorlar, ancak bu iddiaların büyük bölümü göz boyayan pazarlama dalavereleri ve sahte reklam.

Veteriner Marc Abraham bu konuya dahil olarak “ Kişisel olarak bugün ortada çok fazla tercihin olduğuna inanıyorum. Bu, köpek sahipleri böylesine önemli bir seçimi yaparken üzerlerinde inanılmaz baskı yaratıyor. “

Biz bu kararın önemini aklımızda tutarak, köpek mamaları hakkındaki gerçekleri ortaya çıkarmak için yola çıktık.”

Araştırma Nasıl Yapıldı?

Reviews.com. araştırmanın nasıl yapıldığı, araştırmacıların nasıl seçildiği konusunda şu bilgiyi verdi:
7 araştırmacı, 20 katılımcı uzman, 1400 saat çalışma, 300 köpek sahibiyle görüşme ve 72 makale ve çalışmanın incelenmesi sonucu araştırma ortaya çıktı.

 • Köpek maması endüstrisiyle bağlantılı çalışan 11.000 kişilik bir liste oluşturuldu ve liste daha sonra en iyileri seçilerek daraltıldı.
 • Veteriner, köpek eğitmeni, hayvan davranışları, uzmanları, üniversite araştırma görevlileri ve yazarlardan oluşan 20’den fazla uzman çalışmaya katkıda bulundu.
 • 300 köpek sahibiyle anket yapıldı ve köpeklerinin mamasının içinde ne olduğu soruldu.
 • Köpek sahipleri için en çok nelerin önemli olduğu bulmak amacıyla 8000in üzerinde arama sorgulandı.
 • Köpek mamaları hakkında 72 en popüler makele ve araştırma okundu, analiz edildi.
 • 115 markanın, 2219 köpek maması formulünün yer aldığı bir liste oluşturuldu ve içeriklerinde bulunan 2500 malzeme değerlendirdi.

Mamaların Değerlendirilmesi

Araştırmanın sonunda sadece 26 markadan, 121 köpek maması formülü sağlık ve güvenlik açısından tatmin edici bulundu ve köpek beslenmesinde kullanılabilecek mamalar listesine girdi.

Reviews.com. ürünleri eleme aşamasındaki kriterleri şöyle belirledi.

 • İçeriğindeki ilk malzemesi et ürünü (kırmızı et, beyaz et) olmayan köpek mamaları elendi.
 • İçeriğinde mısır, soya, tahıl ve tahıl ürünleri bulunan köpek mamaları elendi.
 • İçeriğinde pancar posası veya şeker olan köpek mamaları elendi.
 • İçeriğinde yan ürünler ( bacak, tavuk ayağı, bağırsak, deri gibi atık niteliği taşıyan malzemeler ) veya soslarla tatlandırılan köpek mamaları elendi.
 • Toplatılma kararları, mamada kullanılan malzemelerin nerede üretildiği, markanın geçmişi ve müşteri memnuniyeti değerlendirildi . Çok fazla müşteri şikayetinin olduğu, sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle sürekli toplatma skandallarına dahil olan mamalar listeden elendi. Çin gibi malzemelerin ve mama üretiminin denetlenmediği ülkelerden malzeme temin eden ya da üretim yapan markalar yine listeden çıkarıldı.
 • Mama formülleri, protein, yağ, karbonhidrat dengelerine ve protein kaynaklarına göre değerlendirildi. Minimum limitlere uymayan mamalar listeden elendi.

Köpek Beslenmesine Uygun Bulunmayan Mamalar

Ayrıntılı önerilmeyen mama listemiz için tıklayınız….

Bu Mamalara Dikkat!

Gerek içerik ve üretim koşulları gerekse müşterilerin tecrübelerine dair yeterince bilgi bulunmayan bu nedenle köpek beslemesinde kullanılabilir mamalar listesine giremeyen mamalar grubu için ise benim tavsiyem, farklı kaynaklardan bu mamalara dair daha fazla bilgi edinmeniz.

Yeterli Bilgi Toplanamadığı İçin Tavsiye Edilen Mamalar Listesine Girmeyen Markalar 

 • Against the Grain
 • Canine Caviar
 • Dave’s Pet Food
 • Dr. Harvey’s
 • Great Life
 • Nulo
 • Pioneer Naturals
 • TruDog
 • Vital Essentials

Köpek Beslenmesine Uygun  Mamalar

Ayrıntılı önerilen mama listesi için tıklayınız…

Önerilen Köpek Maması Markaları

 1. Orijen Köpek Mamaları (%80-%90 oranında et içermektedir.)
 2. Acana Köpek Mamaları  ( düşük tahıllı ve tahılsız olarak iki çeşidi vardır. Düşük tahıllı mamaları %20 oranında glisemik indeksi düşük yulaf içermektedir.)
 3. Naturea Köpek Maması Tahılsız Köpek Mamaları
 4. Brit Care Köpek Maması  Tahılsız Köpek Mamaları
 5. N&D Köpek Mamaları ( düşük tahıllı ve tahılsız olarak iki çeşidi vardır. Düşük tahıllı mamaları %20 oranında glisemik indeksi düşük buğday içermektedir.)
 6. Wildfield Köpek Maması Tahılsız Köpek Mamaları
 7. Naturea Köpek Maması
 8. Petcurean Go Köpek Maması

Türkiye’de üretilen mamalar yine en çok karşılaştığımız sorular arasında yer alıyor. 

Ben hala Türkiye’de yaşarken köpek maması ve ödül kemiği gibi köpeklerin beslenmesine dair üretim başlamıştı. O günlerde üretim tesislerini ziyaret eden arkadaşım gördüklerine inanamamıştı. Bizde genelde bir tesis açıldığında en azından üç gün temiz kalır, özenli iş yapılır sonra bozulur. Ancak burası daha o zamanlarda bile arkadaşımı şok etmeyi başarmıştı.

Böylesi bir anlatıya şahit olmasaydım bile Türkiye’de üretilen bir köpek mamasını almadan önce iki kere düşünürdüm. İnsanların tükettiği yiyeceklere dair bile skandallar bitmezken, kötü koşullarda üretilen insan yiyeceklerine yönelik bile düzenli bir denetim yokken, hala sistem kurallardan çok yan cebe atmalarla ve eş, dost, tanıdıklarla yürürken ben köpeklerimi Türkiye’de üretilen bir mamayla beslemem.  Ne yazık ki ülke olarak hala çok yolumuz var.