Öncelikle köpekler durup dururken asla saldırmaz ve esas soru köpeğin saldırmaması için ne yapılmalı olmalı.

Köpek dostlarımız olaylara bizler gibi bakmazlar, onların daha farklı bir düşünce tarzı vardır. Aynı insan gibi iyi ve daha kötü olanları da vardır. Saldıran bir köpek çok ciddi hasarlar verebilir.

Her şeyden önce köpeği korkutabilmek için deneyebileceğiniz birkaç şey bulunuyor.

  • Yüksek sesle bağırmak
  • Yerden taş alıyormuş gibi yapmak
  • Kollarınızı yukarı kaldırıp, kendinizi yüksek göstermek ve üzerine hızlıca hamle yapmak

Köpek dostumuz bir kere geri adım atarsa korkmayın. Artık sizden korkmuş ve kaçmazsanız sizi ısırmaya kalkmayacaktır.

Şayet karşınızda eğitimli bir bekçi köpeği yada saldırganlaşmış ve gözü hiç bir şey görmeyen bir köpek varsa; (yeni doğum yapmış bir köpek, aşırı acıya maruz kalmış bir köpek yada eğitimli bir bekçi köpeği gibi…)

  1. Ceketinizi ve hatta tişörtünüzü çıkarıp kolunuza dolayabilir, cüzdanınızı veya varsa çantanızı kullanabilirsiniz.
  2. Bunları elinize almanız köpeğin dikkatini bunlara odaklayacak, böylece vücudunuzdaki hayati bölgelere saldırmamasını sağlayabilecektir.
  3. Kolunuzda asıl korumanız gereken yer ise kolun iç kısmı. Yani köpek kolunuzu ısıracaksa kesinlikle iç kısmı değil, görselde görülen dış kısmı ısırmalı.
  4. Köpeğin burnu hassastır ve bu bölgeye vurmanız onu korkutup geri çekilmeye itecektir.
  5. Köpeklerin ön ayaklarının karınla birleştiği yer oldukça hassastır.

Özetle Alfa’nın siz olduğunuzu göstermeniz gerekiyor.

Ve unutmayalım ki hiç bir köpek durup dururken saldırgan olmaz. Yaşadığı bir travma yada bir rahatsızlık vardır. Dolayısıyla sokakta gördüğünüz köpeklere durduk yere vurmaya, tekme atmaya çalışmayın. Size zarar vermeye çalışmayan hiçbir ama hiçbir hayvana en ufak bir kötülükte bulunmayın. Sevgi göstermek zorunda değilsiniz, ama en azından kötü de davranmayın.

 

 

2 YORUMLAR

  1. Merhabalar apbt ile ilgili bir sorum olacak rednose köpeklerin özellikle kırmızı yada chocolate olanların ayaklarının beyaz olması yada tırnaklarının beya olması normalmidir? Ofrn olması için ayak tırnaklarına kadar kızıl mı olması gerekir.. Ofrn rednose nasıl anlarız, saygılarımla