Köpek dostunuza vereceğiniz isim dostunuzla iletişiminizde ve eğitimin için büyük önem taşır. Seçilen ad hoşunuza giden bir isim olmasının yanı sıra, şu kriterlere de uymalıdır.

1. İsim Kısa ve Net Olmalı
Köpek dostunuza Şerafettin, Çikolata, Aleksander gibi bir isim vermeniz onun ismini algılamasını ve sizin komut vermenizi zorlaştırır.Ani olaylarda tepki verirken köpeğinizle hızlı şekilde iletişim kurabilmek için kısa olmalı. Mesela köpeğiniz caddeye doğru koşmaya başladığında, onu kısa bir isimle çağırmak çok daha kolay ve etkilidir. Üstelik köpeklere verilen uzun isimler zaman içinde hep kısalır. Şerafettin Şeco, Çikolata Çiko, Aleksander Alex olur. Kısa güzel bir isim verin.

2. Sert Sessizleri Kullanın
Köpek dostlarımız  p, ç, t, k, ş gibi sert sessizleri daha kolay ve net algılarlar. Vereceğiniz ismin içinde sert sessizlerin bulunması, onun ismine cevap vermesini kolaylaştırır. Eğitim süreci içinde yararlı olur.

3. İsim Kullanacağınız Komutlara Benzer Seslerden Oluşmamalı
Köpek dostunuz Çotur otur komutunda, Yel gel komutunda, İngilizce eğitim veriyorsanız ve ismi Seth ise sit komutunda sorun yaşayabilirsiniz. Köpek dostunuz zaten insan dilini anlamaz, sadece ses tonu ve vücut diliniz ile sizi algılamaya çalışır, dil ve kelimeler insanın çıkardığı karmaşık seslerdir. Üstüne kelimeler arasındaki ses yakınlığı eklendiğinde köpek dostunuzun kafasının karışması ve size ne yapacağını anlamayan bakışlarla bakması kaçınılmazdır.

4. Günlük Kullandığınız Kelimelerden Uzak Durun
Mesela köpek dostunuza gece ismini verdiyseniz , isim eğitiminin ardından siz muhteşem yıldızlarla dolu geceden bahsederken, o size şimdi bana ne komutu veriyor diye bakar.

Adı Kurabiye ya da Sosis ise yine yandınız. Ödüllerin adları, köpeklerin eğitime gerek kalmadan en kolay öğrendiği şeydir. Onu her çağırdığınızda ödül beklentisinde olan köpek, bir zaman sonra vaat ettiğiniz ödüle ulaşamayacağını anlar ve köpeğinizin hayal kırıklığı, eğitim sürecinde size olumsuz şekilde geri döner.

Sonuç olarak en doğrusu günlük hayatınızda kullanmadığınız bir isim seçmektir.
Yaratıcılığınız konuşturup yeni kelimeler üretebilir ya da Türkçe ancak günlük hayatınızda kullanmadığınız spesifik bir kelime secebilirsiniz.

Türkiye`de yaşıyorsanız ve bir başka yabancı dili evde günlük hayatınızda kullanmıyorsanız ismini yabancı dilde seçebilirsiniz. Patinize Gece yerine İngilizce Night adini vermek ismin fon sesine dönüşmesini önler.

5. İsmini Sokakta Yüksek Sesle Söylemek Zorunda Kalabileceğinizi Unutmayın
Ona komik, ilginç bir isim vermeye çalışırken aşırıya kaçmayın. Köpeğinizi sokakta ya da parkta yüksek sesle çağırmanız gerektiğinde, çevrenin tepkisini çekecek ya da utanmanıza neden olacak bir isim olmamasında fayda var.

6. İsmine Ek Olarak Lakap / Rumuz Verin
Köpeğinize ikinci bir isim vermek her zaman iyi fikirdir. Ona komut vermediğiniz, iyi bir şey sunmadığınız, sadece onunla konuştuğunuz ya da ondan bahsettiğiniz zamanlarda kullanabileceğiniz bir ismi olmalı.

Lakabı seçerken özgürsünüz. İsmin uzun ya da kısa olması, hangi harflerden oluştuğu,komik, ilginç hatta halka açık yerlerde çok fazla söylenemeyecek bir isim olup olmaması fark etmez. Köpek dostunuza lakap vermek, isminin onun için özel kalmasını sağlar. Aynı zamanda asıl isminin anlamını yitirmesini, fon sesine dönüşmesini önler.

Köpek dostunuza isim önerileri için tıklayınız…