Kurtlardan Köpeklerin Evrimi – Ev Köpekçiliği

Biyologlar, evcil köpeklerin yüzyıllar boyunca geçmişi ve evrimiyle ilgili tartışmalar yapmışlardır. Çoğu Bilim İnsanı, köpeklerin doğrudan Canis Lupus’tan – Grey Wolf’dan geldiğini kabul ediyor.

İnsanın en iyi dostu gerçekten kurtlardan bizim tarafımızdan oynanarak ve MÜDAHALE edilerek mİ geldi

Kurtlar Nasıl Evcilleşti ve Neden?

Kurt ve insanın ortak bazı şeyleri vardı. İkisi de kendi bölgesi içinde avlanırdı. Belli ki tarihimiz içinde yollarımız düzenli olarak kesişmiştir. Hatta birbirimizi avlamış ve yemiş bile olabiliriz.

En olası senaryo, bir insan av partisinin çok genç bir Kurt yavrusuyla karşılaşması, ve onu gurubuna almasıdır. Kurt yavrusu bu gün var olan köpeklerden daha az güvenilir olmasına rağmen, ortak bir fayda sağlanmış oldu.

Kurt avlanmasına gerek kalmadan besin bulabildi. İnsanlar içinde savunmacı olarak bir uyarı sistemi, hatta avlanmasına yardım eden bir yardımcı görevi gördü. Muhtemelen bu kurt avcı, toplayıcı  gurubun önemli değerleri arasına girdi ve kurdun evcil köpeğe evrimi başladı.

Seçmeli Damızlık, Soyun Devamı

Köpek yeni bulduğu hayatta kalma yolu ile bazı haklarından vazgeçmiş oldu. Artık besin aramasına gerek yoktu, iyi bir bekçi olur yada avlanırken insana ardım ederse karnını doyurabiliyordu. Bunun karşılığında eş seçme özgürlüğünü elinden bırakmış oldu ve insanlar onun yerine kiminle ve ne zaman çiftleşmesi gerekiğine karar veriyordu. Böylece köpeklerin neslinin kontrolü insanlara geçmiş oldu.

Farklı Köpek Cinslerinin doğması

Daha iyi bekçilik yapanlar, daha iyi avlananlar, daha iyi koşanlar, insanın ihtiyacı neyse ona göre özellikleri olanlar birbirleri ile eleştirilmeye başlandı. Ve köpek artık evriminin içindeydi. Bilindik kurt tipi yavaş yavaş kayboldu. Köpekler daha sevimli, daha itaatkar hale geldi. İhtiyaca göre farklı farklı çiftleştirmeler sonucunda kendi içinde de ayrılmaya başladı. Daha hızlı koşanlar, daha ufak yada büyük olanlar, vb şekilde türler oluşmaya başladı.

Ehlileştirilmeye beraber köpekler; Av Köpekleri, Çoban Köpekleri, Tazılar, Süs Köpekleri, İşçi Köpekleri ve Terrierler olarak sınıflandırılıyorlar.

Av Köpekleri; Sahiplerinin vurduğu hayvanların düştüğü yeri bulup onu sahibine teslim ederler. Ayrıca iyi eğitilmiş bir av köpeği avın izini sürer ve ava yön vererek sahibine yaklaşmasını sağlar.

Çoban Köpekleri; özelliği koruyucu ve güçlü olmalarıdır. Sürü hayvanları beslenmek için dağlara çıktığında kurtların ilgisini çekmesi kaçınılmaz olur ve sürülere saldırırlar. Bu türlere karşı sürüyü korumak için çoban köpekleri kullanılmıştır. İşin en ilginç noktası ise Çoban köpeklerinin ataları olan kurtlar ile düşmandırlar.

Tazılar; diğer ırklardan ayıran en önemli özellik çeşitleridir. Bu türün en meşhur olanı İngiliz Greyhoodur. Bu tür hızlı koşmasıyla ünlüdür. Bu grup o kadar kalabalıktır ki kendi içinde de ikiye ayrılır.
– Görerek iz sürenler
– Koklayarak iz sürenler

Süs Köpekleri; minik, süslü, şirin görünümlü köpekleri evlerinde beslemesiyle oluşmuş bir köpek ırkıdır.

İşçi Köpekleri; insanların önemli işlerinde kullanılır. Çoğunlukla bekçilik, rehberlik, yük çekme, hayat kurtarma, yakın koruma gibi özel koruma görevlerinde kullanılırlar.

Terrierler; Ahır hayvancılığının gelişmesi ile çiftliklere musallat olan haşereleri ve hayvanları etkisi hale getirmek için oluşturulmuş bir köpek ırkıdır.

 

Modern Evcil Köpekler

Çeşitli köpek ırklarının geçmişi ve evrimi bugün hala devam etmektedir. Yeni kullanımlar bulunmakta. Yeni eşlemeler ile daha farklı köpek ırkları ortaya çıkmakta. Mevcut  ırklar ise mevcut özelliklerini daha belirgin hale getirmekte.