Köpeklerde Aşırı Havlama Çözümü

Köpeğinizin aşırı havlaması sizin ve çevreniz için büyük bir sorun teşkil edecektir. Bu sorundan kurtulmak sabır ve sevgiyle mümkündür.

Köpek dostlarımız havlamaya bayılırlar. Bu onlar için çok normal bir eylemdir. Biz nasıl konuşuyorsak onlar da havlıyorlar.

Zaten sorun köpek dostunuzun havlamasında değildir, esas sorun, köpeğinizin aşırı havlamasıdır.

Bizim isteğimiz ve amacımız köpek dostunuzun havlamasını kesmek değil, onun aşırı havlamasını engellemek olmalıdır. Asla unutulmamalıdır, köpeğimizin havlamasını istediğimiz durumlar da olacaktır.

Aşırı havlamayı engellemek için ilk önerimiz, Köpek dostunuzun neden bu kadar çok havladığını bulmak olmalıdır. İlk olarak aşırı havlamanın sebebini bulmalıyız ki, bundan onu vazgeçirmek için doğru eğitimi köpek dostunuza uyguluyabiliin.

Köpekler neden havlar ile ilgili yazımız için tıklayınız…

Aşırı Havlama Nasıl Tedavi Edilir?

Köpeğinizin havlamasını kontrol altına alacak birkaç tavsiyeyi şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Bağırmak, köpeğinizi daha fazla havlamaya teşvik edecektir. Çünkü köpeğiniz, ona bağırdığınızda ona katıldığınızı sanacaktır. İlk kural, köpeğinizle sakin ve yumuşak bir ses tonuyla konuşmaktır.
 • Köpeklere “Sus” diye bağırıldığında, çoğu köpek onlardan ne istenildiğini anlamaz. Bu nedenle, köpeğinize “sakin ol” komutunu anlaması için eğitim vermelisiniz.
  Bunun için iki yöntemden bahsedebiliriz:
 1. Köpeğiniz havladığında, ona sakin ve kararlı bir ses tonuyla “Sakin ol” deyin. Havlamayı kesene kadar bekleyin. Bu duraksama sadece soluklanmak için olsa bile. Daha sonra onu övün ve bir ödül verin. Onu havlarken asla ödüllendirmemeye dikkat edin. Eğer “Sakin ol” komutu ile havlamayı keserse ödül alacağını anlayacaktır.
 2. Alternatif olarak; köpeğiniz havlarken, onu “sakin ol” gibi farklı bir komutla, parmağınızı dudaklarınıza götürerek havlamayı kesmesi için uyarın (köpekler beden komutlarını sesli komutlardan daha hızlı kavrarlar). Bu komutları, köpeğiniz sakinken uygulayın, bir şeye havlamak istese bile zamanla komutunuzla havlamayı kesmeyi öğrenecektir.
 • Yorgun köpek sakin köpektir. Eğer köpeğiniz yalnızken havlıyorsa, onu yalnız bırakmadan önce iyice yorulmasını sağlayın. Bu uzun bir yürüyüş ile, top oynamak ile ya da park gezintisi ile olabilir.
 • Sorunların devam etmesine izin vermeyin. Köpeğinizin uyguladığı yanlış bir davranış ne kadar uzun süre devam ederse, o kadar kökleşecektir. Havlama köpeklerde adrenalin yükselmesine neden olabilir. Bu durum da havlamayı onlar için zevkli hale getirmeye başlayacaktır. Ayrıca köpeğinizin, postacı geldiğinde ya da buna benzer durumlarda havlamasına izin vermeniz bu durumlarda köpeğinizin agresifleşmesine neden olacaktır. Havlama problemlerini mümkün olabildiğince çabuk bir şekilde çözüme kavuşturmanız gerekmektedir.
 • Arı sokmasından beyin hastalıklarına kadar çeşitli sağlık problemleri de aşırı havlamaya neden olabilmektedir. Yaşlı köpekler, aşırı havlamaya neden olan bir yaşlılık formu geliştirebilir. Problem teşkil edecek tıbbi bir neden olup olmadığını öğrenmek için köpeğinizi veterinere götürmek iyi bir fikir olacaktır.

Köpeğinizin neden havladığını bilirseniz, bu can sıkıcı alışkanlığını azaltma yolları üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Köpeklerin havlamasına neden olabilecek bazı özel nedenleri ve gürültüyü azaltmaya yardımcı olabilecek tavsiyeleri size şu şekilde sıralayabiliriz:

Sıkıntı/Yalnızlık: Köpeğiniz, siz gittiğinizde aşırı bir şekilde havlıyorsa, onu sıkıntı ve yalnızlıktan uzak tutmak için daha fazla arkadaşlık ve aktivite sağlamanız gerekecektir.

Dışarıda barınan köpeğinizi evin içerisinde tutmak, komşular üzerindeki gürültü etkisini azaltacak ve eviniz için daha fazla güvenlik sağlayacaktır. Ayrıca bu durum daha güvenilir olacaktır. Çünkü köpeğiniz dışarıda yalnız kaldığında, hırsızlık, kaçma, zehirlenme, rahatsız edilme ve diğer tehlikelerle karşı karşıya kalabilecektir.

Ancak köpeğiniz sıkıldıysa, evin içerisinde de havlamaya devam edebilir. Siz işteyken, köpeğiniz bütün gün havlıyorsa, bir yakınınızdan en azından günde bir saat onu yürüyüşe çıkarmasını ya da onunla oynamasını isteyebilirsiniz.

Köpeğinize gün içerisinde yapacağı bir şeyler temin etmek faydalı olacaktır. Farklı şekil ve boyutlarda olan, ödül dağıtıcı oyuncaklardan evin birkaç köşesine bırakabilirsiniz. Bu, onu birkaç saat meşgul edecek ve daha sonra şekerleme yapmasını sağlayacaktır.

Ayrıca köpeğinizi haftanın 2 ya da 3 günü, köpek merkezlerine bırakabilir ya da köpeğinize eğitim vermeye başlayabilirsiniz.

Bölge/Koruma/Uyarı/Korku: Bu havlama çeşidinde, bölgelerini ve sahiplerini algılanan bir tehdide karşı koruma içgüdüsü vardır. Bu havlamalar, köpeğinizin gördüklerini sınırlandırarak azaltılabilir. Eğer köpeğiniz çit ile çevrili bahçede barınıyorsa, tel örgü yerine sert ahşap kullanın. Eğer köpeğiniz ev içerisinde barınıyorsa, pencere ve kapılara erişimini sınırlandırarak ya da bunları opak filmle kaplayarak çözüm bulabilirsiniz.

Bu eğitim biraz zaman alacaktır. Ancak zamanla, kapı açıldığında havlamamayı öğrenecektir. Bu süreçte, eve geldiğinizde ya da kapı açıldığında havlamaya başlarsa, havlaması kesilene kadar onu asla ödüllendirmeyin, okşamayın, hatta onunla göz teması bile kurmayın. Havlamayı bırakıp sakince oturduğunda onu ödüllendirebilirsiniz.

Köpeğiniz havlıyorsa ve su kabı boşsa, birkaç dakika bekleyin. Başka bir şeyler yapmaya gidin. Daha sonra kabı doldurun. Bu sayede, havlamasının etkili olmadığını anlayacaktır.

Köpeğinizi asla azarlamamanız gerektiğini unutmayın. Kilit nokta, havlamayı kesene kadar köpeğinizi ve istediği şeyi görmezden gelmektir.

Köpeğin neden azarlanmaması gerekiyor ile ilgili yazımız için tıklayınız…

İlgi arayışı: Havlamayı asla ödüllendirmeyin. Eğer köpeğiniz su istediğinde havladıysa ve siz bunun sonucunda ona su dolu bir kap verdiyseniz, ona istediği şeyi almak için havlamayı öğretmişsiniz demektir. Dışarı çıkmak için havlaması da aynı şeydir. Bu durumda, kapı koluna bir çan bağlayarak, dışarı çıkmak istediğinde bu çanı çalması gerektiğini köpeğinize öğretebilirsiniz. Köpeğinizle havlamadan iletişim kurma yolları bulun.

Kutlama/Oyun: Köpeğinizi, eve her geldiğinizde ya da her kapı çaldığında çılgınca havlamaktan alıkoymak için ona başka davranışlar öğretmeniz gerekecektir. Birincisi, köpeğinize kapı açıldığında bir noktaya gidip orada kalmasını öğretmektir. Bu noktanın, kapıyı görebilecekleri ancak kapıya çok yakın olmayacakları bir yer olması en iyisidir. Bunu eğlenceli hale getirebilmek için ödül ve övgülerden faydalanın.

 

Ayrılık Endişesi/ Dürtü: Ayrılık endişesi ve dürtü kaynaklı havlamaların ikisinin de tedavisi zordur ve bu havlamalar bir hayvan davranış bilimcisi tarafından ele alınmalıdır. Bu problemlere sahip köpekler için genellikle ilaç tedavisi gerekli olmaktadır.

Havlama Tasması Kullanmalı mıyım?

Havlamayı hemen kesme vaadinde bulunan birçok ürün piyasada yer almaktadır. Tasmalar, köpeğinize sesli ya da ultrasonik uyarılar vermektedir ancak bunlar her köpekte etkili olmamaktadır. Citronella spreyli tasmalar genellikle işe yaramaktadır ama bazı köpekler için bunlar da yeterli olmamaktadır.

Elektrik şoku veren tasmalar köpeğinize zarar verir. Ayrıca bu tasmalar köpeğinizi agresifleştirecektir.

Tasmasız diğer araçlar da işe yarayabilmektedir. Havlamayla aktifleşen su spreyleri ya da köpeğinize su atan ya da irrite edici ses yayan cihazlar da mevcuttur. Ancak, eğer evdeyseniz, en iyisi köpeğinizi ödüllendirme yöntemiyle eğitmek olacaktır. Bu, köpeğinizin yapmasını istediğiniz şeylerin güçlenmesine yardımcı olacaktır.

Yapılmaması Gerekenler:

 • Gözlem altında olmadıkları zamanlarda, köpeğinizin uzun süre sessiz kalması için ağızlık ya da başka araçlar kullanmayın. Bu, köpeğiniz için tehlikeli olabilir.
 • Köpeğinizi bazı seslere havlamaya teşvik etmeyin (kapı çarpması, insan yürümesi vb.)ve bu konuda ısrarcı olun.