Sarımsağı mucizevi ilaç olarak köpeğimizin tabağında mı  saklasak , yoksa kansızlığın ve zehirlenmenin sebebi olduğu için dolabınızın en üst rafına mı kaldırsak ?

Karar vermeden önce sarımsağın köpeklere etkileri ve medikal kullanımı üzerine yapılan son çalışmalara göz atmakta fayda var.

Sarımsak Tartışması

Köpek dünyasında sarımsağı nasıl saklamalı tartışması neredeyse 100 yıldan fazla zamandır devam ediyor. 19’uncu yüzyılda ineklere, koyunlara, atlara  sarımsakla aynı allium bitki ailesinden gelen yabani soğan verilmekteydi. Yabani soğanla beslenen hayvanların zehirlenerek ölmesi üzerine başladı tartışmalar. 1930’da yapılan araştırma soğanın köpekler için tok-sik olduğunu ortaya koydu. Ardından 1980’lerde yapılan araştırma soğanın kedilere,  köpeklere göre 7-8 kat daha fazla zarar verdiğini gösterdi.

1990’larda insanların yaşam tarzının değişmesiyle başlayan önce vitamin hapları trendi başladı, ardından organik yaşam ve doğal tedaviler popülerlik kazandı. Her zaman olduğu insanların yaşam trendi, sağlık anlayışı, köpeklerin hayatını da direk etkiledi. Geçmişte zehir olarak görülüp, dolapların en gizli raflarına saklanmış sarımsağın, kötü ününün yerini bu kez mucizevi ilaç imajı aldı. Köpeklerde sarımsağın etkisi  ve olası medikal kullanımı konusunda yapılan çalışma ve araştırma sayısı arttı.

Bugün köpek bloglarında ve forumlarda, sarımsak iç parazit başta olmak üzere pek çok hastalığa karşı kesin çözüm olarak sunulmakta. Sanırım köpeklerimizin karşılaştığı en büyük risk her şeyi sadece siyah ve beyaz olarak görmesi.

Amerika Veterinerler Birliği ve ASPCA ( Amerika Hayvanlara İşkenceyi Önleme Örgütü ) sarımsağı köpekler için zehirli yiyecekler arasında kabul ediyor. Sarımsağın faydalarının hayvanlarda sağlık problemlerinin çözümünde ve tedavisinde kullanılabilecek kadar etkili olduğunu gösteren araştırmaların eksik ve yetersiz olduğunu savunurken, sarımsağın zararlı ve zehirleyici etkilerinin şüpheye yer bırakamayacak kadar kesin olduğu görüşünü savunuyorlar.

National Research Council ( Amerika Ulusal Araştırma Konseyi ) sarımsak konusunda daha farklı bir yol izliyor. Geniş bir uzman kadro tarafından hazırlanan kılavuz niteliğindeki rapor sarımsak hapları ve sarımsak tozu gibi beslenme destek ürünlerininin kedi, köpek ve atlarda güvenli kullanımı için standartları belirliyor.

FDA ( Amerika İlaç ve Yiyecek Yönetimi ) , Amerika Ulusal Araştırma Konseyinin raporunda belirtilen değerleri temel alarak sarımsağın kullanıldığı kedi ve köpek mamalarını, vitaminlerini onaylarken, sarımsağı hala kedi, köpek ve atlar için zehirli yiyecekler listesinde tutmaya devam ediyor. Sarımsak bu anlamda avokadoyla aynı kategoride yer alıyor. Faydaları için kedi ve köpek mamalarında kullanılan bu besinler, zararları dolayısıyla zehirli yiyecekler kategorisindeki yerini koruyor.

 

Kırmızı Kan Hücrelerine Zarar Verir

Sarımsak, soğan, pırasa gibi allium ailesinden gelen bitkilerin içerdiği tüyosülfatın yüksek dozda sindirilmesinin, kırmızı kan hücrelerine zarar verdiğini gösteren pek çok araştırma var. Kırımızı kan hücrelerinin zarar görmesi nedeniyle, çok miktarda, sarımsak, soğan, pırasa gibi bitkileri yiyen köpeklerde başlıca şu sorunlar gözlenmektedir.

 • Hemolitik anemi ( hemolitik kansızlık )
 • Heinz Vucut Anemisi

Gasto Sistem Mukozasına Zarar Verir

 • Sarımsak köpeklerin gastro mukozasını tahrip eder ve doğal mukoza yapısını bozar.
 • Kaynatılmış sarımsak tozu mukozada enfeksiyona ve şişmeye neden olurken , bekletilmiş sarımsak özünün toksinlerden ayrıldığı için böyle bir etki yaratmadığı araştırma notlarında yer almakta.
 • Gastro sistem mukozasındaki hasar köpeklerde gastroenteritise ( Miğde ve Bağırsak İltihabı ) neden olur. Mukozanın zarar görmesi nedeniyle köpeklerde gastroentriris probleminin belirtileri arasında sermesleme, kusma, ishal, hematuria ( idrarda kanlanma ), uyuşukluk , enerji kaybı , taşikardi ve sık nefes olma vardır.

Sarımsağın faydaları

Sarımsak önemli oranda protein, lif, potasyum, fosfor, kalsiyum, sodyum, A vitamini,  Thiamin(B1 ) , niacin( B) , taurine, çinko, riboflavin ( B2) ve onlarca diğer faydalı vitamin içerir. Newyork Eyalet Üniversitesi tarafından yapılan Sarımsaktaki Sülfür Bileşenlerinin Organik Kimyası konusundaki çalışma, nereye koyacağımızı bilemediğimiz bu besinin içeriğindeki faydalı bileşenleri ortaya koyuyor.  Çalışmada bir diş sarımsağın, içerdiği 100den fazla sülfür bileşiğin tamamının medikal kullanıma uygun olduğu belirtiliyor.

Allisin ( sarımsağın içerdiği uçucu yağ ) ,  sarımsakta bulunan mikrobiyal inhibitör maddelerden biri . Sarımsak yağı oılarak da bildiğimniz allisin, oldukça güçlü bir antibiyotik. Çiğ sarımsağın ve Tetraksilinin ( antibiyotik ilaç ) albino fareler üzerindeki etkilerine dair yapılan çalışmada, sarımsağın çok daha etkili olduğu görüldü.

Bugün allisin maddesini içerik etiketine dahil eden pek çok ilaç ve vitamin hapları raflarda. Ancak allisin uçucu özelliğinden dolayı ayrılabilir, uzun zaman saklanabilir bir bileşim değildir. Bu nedenle allisin içeriğini almanın en iyi yolu sarımsaktır.

Bağışıklı Sistemini Güçlendirir

 • Sarımsak mikropları öldürür ve kedi ve köpeklerin bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kanserle Savaşır

 • Vücudun savunma sistemini güçlendirerek ve kanser hücrelerini öldürerek kanserle savaşan petinize yardım eder.
 • Tümörlerin Ufalmasını Sağlar

Karaciğeri Güçlendirir

 • Sarımsak içindeki sülfür bileşikleriyle, karaciğerin toxinleri atmasına yardım eder. Doğal detoks özelliği vardır.

Bakterilere, Parazitlere, Virüslere ve Mantar Enfeksiyonlara Karşı Etkilidir

 • Antimikrobiyal ve antibiotik içeriğiyle bakterileri, parazitleri, virüsleri öldürür. Diğer anti-bakteriyel ve antibiotik ilaçlar gibi sindirim sistemindeki iyi bakterileri öldürmez, sadece zararlı bakteri ve parazitlerden vücudu arındırır.
 • Kedilerde ve köpeklerde  özellikle kulaklarında, patilerinde görülen mantara karşı oldukça etkilidir.
 • Sarımsak yağı kedi ve köpeklerde kulak enfeksiyonlarının önlenmesi ve kulağa yapışan kenelerin  çıkartılması için kullanılır.
 • Pek çok pet sahibi sarımsağı doğal iç parazit ilacı olarak kullanır. Giardia, dermatophytes ( cilt hastalığına sebep olan mantar ) , yuvarlak kurtlara karşı tedavi amaçlı olarak kullanılabileceğine dair araştırmalar mevcut. Ancak bu yöndeki araştırma ve örnek sayısının sınırlı olduğunu unutmamak lazım.

Kolestorolü ve Trigliseriti Düşürür

 • Mamasına doğru miktarda eklenecek çiğ sarımsak, petinizin kanındaki kolestorü ve trigliseriti düşürür.

Kardiyovasküler Destek Sağlar

 • Yaşlı, obez kedi ve köpeklerde kanda pıhtılaşmayı azaltır, kolesterol seviyesini düşürüp, damar tıkanılıklığının ve damarlarda yağlanmasının önlenmesine yardım eder.

Salmonella

 • Allisin maddesinin köpeklerde ve kedilerde salmonella tedavisinde etkin olduğu görülmektedir. Sarımsak bol miktarda allisin içerir.

Pire ve Kenelere Karşı Kullanımı

Sarımsak Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tüm tartışmaların ışığında köpeğinize, kedinize sarımsak vermeyi düşünüyorsanız, petinizin cinsi, ırkı, sağlık durumunu dikkate almak ve dozu doğru ayarlamak hayati önem taşır.

Sarımsağın Asla Verilmemesi Gereken Durumlar

 • Hamile köpeklerde sarımsak yavrunun sağlık problemleri geliştirmesine neden olur. Ayrıca kanın incelmesine neden olduğu için doğum sırasında aşırı kanamaya yol açar.
 • Henüz emen yavru köpekler, annenin sütündeki sarımsak nedeniyle gastolojik sorunlar yaşarlar , ayrıca bağırsak iltihabı yaratma ihtimali vardır. Sonuç olarak emziren köpeklere sarımsak verilmez.
 • Yavru köpeklere yine gastrolojik sornlara yol açma riski nedeniyle sarımsak verilmemelidir.
 • Kanı incelttiği için ameliyat olacak köpeklere , ameliyattan en az bir –iki ay önceden başlamak kaydıyla sarımsak verilmemelidir.
 • Diabetiği olan, kan basıncı düşük olan köpeklere sarımsak verilmez.

Sarımsak Kullanımının Riski

 • Japonya kökenli tüm köpek ırkları ( Akita, Shiba Inu vb ) sarımsağa, genel olarak diğer hayvanlara göre 7-8 kat daha fazla hassastır.
 • Köpeklerde genel olarak sarımsak kullanımını onaylayan veterinerlerin büyük bölümü  Japon kökenli köpek ırklarında sarımsak kullanılmaması gerektiği konusunda hem fikirler.
 • Japon kökenli köpek ırklarında sarımsak kullanımını onaylayan ufak bir grupsa, dozajın hayati önemini vurgulamaktalar.
 • Japon kökenli köpek ırklarına sarımsak vermeye karar verirseniz, bunu ancak hayvanın 48 saat boyunca gözetiminiz altında olabileceği bir zamanda veterinere danışarak yapınız.

Sarımsak Kullanımında Dozun Ayarlanması

Amerika Ulusal Araştırma Konseyi Tarafından Belirlenen Besinsel Destek Ürünlerinin Güvenli Kullanım Oranları ( Sarımsak Hapı , Sarımsak Özü vb )  

 • Köpek kg / Tahmin Edilen Güvenli Kullanım Oranı : 1 kg / 56 mg
 • Köpek kg / Tarihsel Güvenli Kullanım Oranı : 1 kg / 22 mg

Köpek ( Japon köpek ırkları hariç olmak üzere diğer köpek ırkları)

 • 5 kg ve üstü köpekler için yarım diş sarımsak
 • 10 kg ve üstü köpekler için 1 diş sarımsak
 • 15 kg ve üstü köpekler için 1 ½ diş sarımsak
 • 20 kg ve üstü köpekler için 2 diş sarımsak

Sarımsak Zehirlenmesi

Kusma, ishal, çarpıntı, hızlı soluk alıp verme, idrarda rengin koyulaşması, idrarda kan bulunması, depresyon, halsizlik, astım atağı, deride kızarıklık, depresyon, iştahsızlık, baygınlık , ağzın iç kısmının ( yanak içlerinin ) renginin açılması, gibi belirtilere rastlarsanız, petinizi hemen veterinere götürün. Sarımsak petinizin sindirim sistemine, karaciğerine zarar vermiş ya da anemi problemi yaşıyor olabilir.

Çok ağır vakalarda sarımsak zehirlenmesinin tedavisinde kan transferi ve oksijen terapisi gerekebilmektedir.