Köpek dostumuzu beslerken yaptığımız yanlışları 4 pratik başlık altında toplayabiliriz.

Ne yazık ki bu yanlışlar hayvan sahipleri tarafından sıkça yapılmaktadır. Tüm beslenme hatalarını minimuma indirmek ve daha sağlıklı bir köpek dostumuz olsun istiyorsak bu yanlışlara dikkat etmeliyiz.

1. Enerji fazlalığı

Büyük (Doberman, Rootweiler, Kurt köpeği, vb…) ve dev ırk (Kangal, Bernharrd, Alman Dogge, vb…) köpek ırklarında, büyüme dönemindde yüksek enerji alınması sonucunda Osteochondros-Sendromu oluşur ve geri dönüşümsüz olarak iskelet sisteminde bozukluklara neden olur.

Enerji fazlalığı, yetişkin köpek ddostlarımızda ise Adipositaza (aşırı kilo) neden olur. Normal ağırlığının %20 sinden daha fazla kil oalırsa bu problem başlıyor. Adipositaz iskelet ve dolaşım sistemi üzerine olumsuz etki yaptığı gibi, Diabetes mellitus ve tümör riskini attırır. Ayrıca enfeksiyon hastalıklara karşı direnci düşürür.

2. Yetersiz Beslenme

Köpek dostumuzu beslerken yaptığımız en büyük hatalardan biri de kalsiyum (Ca) yetersizliğidir. Özellikle büyüme döneminde Ca yetersizliğinin nedeni fosfor (P) alımıdır. Ca:P  oranının fazla et ve sebze yenerek düşmesidir. Bu olduğu zaman besinlere ek olarak Ca takviyesi alınması gerekir.

Sodyum (Na) eksikliği ise evde hazırladığımız köpek dostumuzun mamasına yeterince tuz koymamamızdır. Bu; taşikardi ve exsikkoz gibi problemlere neden olur.

Özellikle linolenik asit (sakatatla besleme, bitkisel yağca fakir rasyonlar) eksikliği, farklı vitaminler (Biotin, Vitamin A, E, B2,B6) ve mineral maddelerin (çinko, demir, iyot) eksikliklerinde deri ve tüy problemleri ortaya çıkar. Kedi-köpek kliniklerinde gözlenen deri-tüy hastalıklarının temelinde bu besleme yanlışları bulunmaktadır.

3. Hypervitaminoz (Vitamin fazlalığı)

D vitamini gereksiz yere kullanılır ve fazla olursa; yumuşak dokuların kireçlenmesine ayrıca damar ve böbreklerde problemlerini ortaya çıkartır.

4. Diğer Beslenme Yanlışları

All-meat-Sendromu: Ani veya fazla et ürünleriyle beslenme sonucunda, Ca ve I yetersizliğine bağlı olarak hyperparatiroidismus şekillenir ve deri yapısında bozukluk (kepeklenme), cıvık, kötü kokulu dışkı, iskelet bozukluğu problemleri ortaya çıkar. Bu durumu önlemek için, sebze ve meyve ağırlıklı rasyonlar ve ilave mineral katkısı yapılır.

Erişkin kedi-köpeklerde gözlenen güçlü veya zayıf Laktoz-intoleransı nedeniyle, süt ve süt ürünlerinin sadece belli sınırlar dahilinde verilmesi gerekmektedir. Günlük laktoz alımı, 1-2 g/kg Canlı Ağırlık (CA)düzeyini aşmamalıdır.

Köpeklerde çok fazla miktarda kemik tüketilmesi (> 10 g/kg CA/gün) hareket zorluğuna, ağır obstipasyonlara (tıkanıklık) neden olur. Yine yumuşak yapılı kemiklerin tüketilmesi (tavuk-hindi kemikleri) sindirim sisteminde yaralanmalar ve bozukluklara neden olmaktadır.