Evcil hayvanlara çok fazla aşı yapılır. Gerekli ve gereksiz aşılar hakkında kendinizi bilgilendirin ve köpeğinizi zararlı aşı sonuçlarından kurtarın.

Veteriner hekim yararına yapılan aşılar

Normalde her yıl evcil hayvanlarımızı veterinerimizin tavsiyesi üzerine aşılamak için götürürüz. Bunun nedeni ne yazık ki, veterinerin evcil hayvanınızı düşünmesinden dolayı değil, daha cok kendi karını düşünmesi. Tabiki uygulanan senelik aşılar veteriner hekimlerin ekonomik temelini oluşturuyor ancak çeşitlilikleri ve sıklıkları nedeniyle hayvanlarımızı hasta hale getirebilirler. Aşı konusunda bilgilenmek ve hayvanının sağlığı üzerine karar vermek sahiplerinin sorumluluğundadır.

Aşılarda zararlı katkı maddeleri

Hayvanlar için kullanılan aşılar, insanlar için olan katkı maddeleri ile yaklaşık aynı katkı maddelerini içerir. Thiomersal sinir sistemine zarar verebilecek derecede toksik bir cıva bileşiğidir. Alüminyum hidroksit ayrıca bir nörotoksindir ve diğer şeylerin yanı sıra enjeksiyon yapılan yerde doku değişikliklerine (kedilerde granülomlar veya sarkom) neden olabilir.

Aşılamanın diğer yaygın yan etkileri şunlardır (köpeklerde ve kedilerde):

 • Cildin alerjik reaksiyonları,
 • Kaşıntı,
 • Şok halleri (kalp krizi ve ani ölüm dahil),
 • Garip davranışlar
 • Uyuşukluk;
 • Huzursuzluk,
 • Kafanın şişmesi
 • Kusma,
 • Ishal,
 • Enjeksiyon yerinde saç dökülmesi,
 • Nekroz,
 • Bağışıklık ile ilgili kan damarı duvarlarının iltihaplanması (vaskülit),
 • Anemiler,
 • Nefes darlığı,
 • Koordinasyon bozukluğu,
 • Poliartrit,

Bağışıklık ile ilişkili tiroid hastalıkları ,kulak, idrar ve bağırsak iltihabı gibi bakteriyel enfeksiyonlara duyarlılık artışı.

Karma aşılar

Günümüzde tek aşılar neredeyse tamamen ortadan kaldırılmıştır. Köpeklere rutin olarak karma aşılar verilir. Aşılama sırasında, daha sonra, genellikle, bu harf dizisi ile bir etiket (veya daha fazla) yapıştırır: SHPPi / LT. Bu, distemper (S), hepatit (H), parvovirüs (P), parainfluenza virüsü (Pi, kuluçka öksürüğü), leptospiroz (L) ve kuduza (T) karşı bir aşıdır.

Tabii ki aşı tutkunları, genellikle veteriner hekim tarafından Lyme hastalığı veya Corona gibi aşıları da önerebilir.

Neden yavru köpekler daha çok aşı oluyor?

Birçok kişi yavru köpeklerin aşı tekrarlarından sürekli olarak daha yüksek seviyede aşı koruma oluşturduğuna inanıyor. Bu doğru değil. Yavrular annelerinin koruma antikorlarıyla donatılmış oldukları sürece – yeni antikorların oluşturulması ile birlikte aşılara cevap vermezler –

Annenin antikoru şu anda 8, 10, 12 veya 14 hafta kadar kalıcı olup olmadığına emin olamayacağınız için birkaç kez aşılamış ve birçok aşıdan en az birinin işe yarayacağını umuyor olabilirsiniz.

Aşıya rağmen hastalanabilir mi ?

Köpekler, aşıya rağmen hastanlıyorsa farklı nedenler sebep olabilirler.

Ya aşının içeriği az gelmiştir (böylece bağışıklık tepkisine neden olmaz) veya yeterince azaltılmamiştir böylece köpek hastalanabilir.

Bununla birlikte, çoğu zaman, aşılanmış hayvanlar aşı oldukları hastalıklara maruz kalırlar, çünkü farklı bakteri türleri bulunur (bunlar da sürekli değişebilir) ve nihayetinde herşeye aşı olamazlar.

Hiçbir veteriner hekim bahsetmez: Aşı korumasının gerçek süresi

2003 ABD Köpek Aşı Kılavuzunda, çeşitli aşılar için aşı koruma süresini listeleyen bir tablo içermektedir. Türkiye’de bulunan aşılar için de geçerli olan aşağıdaki bilgiler ışığında, sözde gerekli yıllık aşıları merak edebilirsiniz:

En az 7 yıl Distemper

En az 7 yıl parvovirüs

Hepatit (CAV-2) en az 7 yıl

En az 3 yıl kuduz

Kanin influenza virüsü en az 3 yıl

Peki neden her yıl hayvanlarımızı aşılamalıyız?

Köpekler ve kediler, insanlar gibi harika bir bağışıklık sistemine sahiptirler. Aşıların anlaşılabilir olmasını sağlayan makul, ancak oldukça tartışmalı teorisinin yanı sıra, aşıların işe yaradığını varsayarsak, bir hastalığa karşı korunma sözde bağışıklık belleğine bağlıdır.

Aşı böylece bağışıklık sisteminin zayıflatılmış ya da ölü bir virüs ele almasını ve ona karşı antikorlar oluşturmasını sağlar. Eğer bir gün gerçek virüs ortaya çıkarsa, bağışıklık sistemi zaten bunu bilir ve herhangi bir sorun yaşamadan yok olur.

Antikorlar olmadan bile koruma?

Birçok araştırma köpeklerin ve kedilerin aşıdan yıllar sonrada kanlarında antikor bulunduğunu gösteriyor. Ek olarak, deneysel test enfeksiyonlarında, (antikor seviyeleri) korunma eksikliği ile eş anlamlı değildir; artık tespit edilebilir antikorlara sahip olmayan hayvanlarda bile (aşılamadan birkaç yıl sonra oldukça mümkündür) , yine de virüs ile temasa geçse bile hastalanmadıkları gözlemlenmiştir.

Yıllık tekrar aşı gerekli değildir

Aşının hastalığa yatkınlık ile hiçbir ilgisi yoktur, ancak belki de bir hayvanın hasta olup olmadığı ile ilgili olarak çok farklı şeyler ve koşullar sorumludur. Ancak yine de aşıların işe yaradığını varsayıyoruz.

Bu bakış açısından yola çıkarsak yukarıdaki çalışmalar, hayvanların bağışıklık sisteminin her yıl yeniden bir “hatırlatıcıya” ihtiyaç duymadığı, yani her sene yapılmasının gerekli olmadığı olduğu anlamına gelir, aşıdan yıllar sonra bile virüsü çok iyi hatırlayabilir Bu nedenle bağışıklık kalır.

Yavruların ilk aşılanması: distemper ve parvovirus

Bir yavruyu bir çok aşıdan kurtarmak için, anne antikorları kan testleri ile tespit edilebilir. Aynı yarı ömrü bilindiği için (ilgili laboratuarda isteyin) yuva koruması ortadan kalktığında ve dolayısıyla ideal aşılama zamanı geldiğinde hesaplanabilir. Aşılamadan iki hafta sonra, aşılamanın başarılı olduğunu gösteren bir titre araştırması düzenlenebilir.

Bu şekilde, bir köpek yavrusu sadece bir aşı yapılmış olur. Kuduz aşısı hariç .Karma aşısı içerisinde en fazla üç aşı içeren bir kombinasyon ürünü kullanırlar.

Temel bağışıklık kuduz aşısı

Kuduz aşısı ile ilgili olarak genellikle dört aylık yavru köpeklerin yeterli koruma geliştirmediği gözlemlendi, bu nedenle dört aydan küçük köpeklerde aşılama genellikle başka bir kuduz aşılamasına neden oluyor. Bu nedenle, bazı köpek sahipleri meseleyi tek bir aşı ile süt dişlerin tamamı değiştiğinde ele alırlar sonra.

Yenileyici aşı üç yıl sonra gerçekleşir.

Gerekli olup olmamasına bakılmaksızın geçerli bir kuduz aşısı olmayan bir köpeğin mahkeme tarafından uyutulmasına sebep olur. Köpek – ne sebeple olursa olsun, provoke edilmiş ya da sadece savunma amaçlı bir hamle yapmış olsa bile.

Dikkat: kuduz aşısı sadece üç veya dört yılda bir tekrarlanmalı

Birçok kuduz aşısı dört yıla kadar kedilerde üç yıla kadar bir aşı koruma süresi vardır. Veterinerler çoğu zaman sadece 1 yıllık geçerlilik süresini aşı defterine kayit ederler.

Sağlık bir hayvanın bağşıklık sistemi yaşam ve beslenmesi ile alakalı olduğunu ve uygulanan aşının üzerinden bağlı olmadığını özellikle unutmayın.