Araştırmalar, köpek yavrularının “bebek konuşmasına” olumlu yanıt verdiğini göstermiştir.

Aynı araştırmalar, bu tür iletişimin yetişkin köpekler üzerinde de etkili olduğunu söylüyor.

University of York Üniversitesinde yapılıyor bu araştırmalar. York Üniversitesi psikoloğu Dr. Katie Slocombe’a göre, “Bebeğe yönelik konuşma şeklinin dil öğrenmeye yardımcı olduğu ve insan bebeğin yetişkine bağlanmasını sağladığı düşünülmektedir. İnsanların köpeklere karşı bebek gibi konuşması da benzer yararları sağladığı görülmüştür.”

İnsan sesleri bir hoparlör aracılığıyla köpekli bir odaya yayınlanıyordu Fakat bu deneyde, araştırmacılar insanları fiziksel olarak köpeklerle birlikte odaya yerleştirdiler. Bunu şekilde, daha gerçekçi bir karşılaşmayı simüle edebileceklerdi ve bu dili kullanarak kendileriyle konuşan insanlara köpeklerin tepkilerini gözlemleyebilieceklerdi.

Bir dizi deneyde, araştırmacılar “İyi bir köpeksin” ve “Yürüyüşe çıkalım mı?” ve “Dün gece sinemaya gittim” gibi köpeklerle alakalı ve alakasız konuları onlarla bebekle konuşur gibi konuştular.

Daha sonra, araştırmacılar köpekle ilgili olmayan kelimeleri düzenli olarak köpeklere söylemeye başladılar. Bu önemliydi, çünkü araştırmacıların köpeklerin konuşma şekline mi, kelimelere mi, yoksa her ikisine de mi tepki verdiklerini belirlemelerine izin verdi.

İnsanlar konuşurken, araştırmacılar köpeklerin dikkatini ölçtü ve hangi konuşmacının fiziksel olarak daha iyi etkileşime girdiklerini belirlediler.

Ve köpeklerin onlarla ilgili konuları konuşan insanlarla, farklı konuları konuşan insanlardan daha çok ilgili oldukları gözlemlendi.

Çalışma Animal Cognition’da yayınlandı

Köpekler nelerden hoşlanır?

Şimdi eve git ve köpeğine tüm dünyadaki en iyisi olduğunu söyle! Bebek konuşmasında elbette.