Köpeklerin insanların en iyi arkadaşı olduğu söylenir, peki tabloyu ters çevirsek insan köpeğin en iyi dostu mudur?

Dostluk çift taraflı bir kavramdır ve iki tarafı vardır. Onlar bizlerin dostu olduğu gibi bizimde onlara dostluk yapmamız gerekir.

Köpeğiniz ile o bağı kurduktan sonra sizden mutlusu olmaz. Köpek beslemek ayrı onunla gerçekten dost olmak ayrıdır. Gerçek dostluk yaşamı zenginleştirir. Karşılıklı güven, sevgi, sadakat, bağlılık ve saygı gibi duyguları ortaya çıkartır.

Ben buna dostluk denklemi diyorum, her gün köpeğim bana dostluğun ne demek olduğunu gösteriyor. Benim de, ona karşı olan sorumluluklarımı yerine getirip sevgimi göstermem gerekiyor.

Duygusal ve fiziksel ihtiyaçlar nedir? Nasıl iletişim kuruyorlar? Onları koruma, saygısını kazanmak için ne yapabilirim? Dostluk bir yolculuk ve bu yolda öğrenecek daha çok şey var.

İşte size 10 öneri;

1. Köpeklerin temel ihtiyaçları için bakım:

Köpeğimize”bakmak” ne demektir? “Bakım” sözcüğünün bir kaç tanımını okuduktan sonra, köpeğime “bakmak” benim için ne anlam ifade ediyor buldum.

Köpeğim için endişelenmek, ihtiyaçlarını karşılamak, sorumluluk sahibi davranmak  ve köpeğimin sağlığıyla ilgilenmek, refah içinde yaşamasını sağlamak ve onu korumak ondan sorumlu olmak.

Köpeklerin tıpkı  çocuklar gibi fiziksel ve duygusal gereksinimleri vardır. Onlara bakmanız gerekir. Köpeklerin temel ihtiyaçlarını karşılamak, uygun beslenme ve egzersiz programını uygulamak, sağlığı ile ilgili devamlı kontrolde olmak gerekir. Bunlar olmadan, köpek dostumuz ile ilişkimizin gelişmesi imkansızdır.

 

2- Köpeğinizin konuştuğu dili öğrenin

Birisi ile dost olacaksanız öncelikle iletişiminizin iyi olması gerekiyor. Ancak köpeklerle nasıl iletişim kurulacağını öğrenerek doğmadık. Bizim olduğu gibi onların da bir dili var. İyi köpek sahibi, köpekçe konuşmayı öğrenerek iletişim kopukluğunu engelleyecektir.

Köpekler anlamadıkları konular için sizden azar yerse, dostluğunuz azalmaya başlar ve güven kaybolur. Köpeğinize ve kendinize sabredin, onun sizi anlamasını istediğiniz gibi sizde onu anlamaya çalışın. Çok kısa sürede olacak olan değişime siz bile şaşıracaksınız. Sadece sabır.

 

3- Köpeğinizi eğitin

İyi köpek sahibi, dostunu geliştiren ve öğrenmesine fırsat sunan kişidir. Çocukların gelişmesi için okula ihtiyaçları vardır. Aynı şekilde bir köpek yavrusu da bu ihtiyacı duyar. Nasıl iyi köpek olması gerektiğini aranızda ki iletişimi güçlendirerek öğretmeniz gerekiyor. Bu çok büyük bir sorumluluktur. Sizin davranışlarınız, onun için seçtiğiniz müfredat, çalışma saatleri ve ilginiz, ileride nasıl bir köpek olacağını gösterecektir.

Eğer bu konuda bilginiz yoksa ve ilk köpeğinize bakıyorsanız mutlaka profesyonel yardım alın. Çoğu durumda köpek eğitim sınıflarında esas eğitilen insandır. Köpeği ile nasıl iletişim kuracağını ona nasıl yol göstereceğini öğrenir.

 

4- Yardımsever bir lider olun

Çocuklar etrafını keşfederken, sağa sola çarpıp dönüp yeni şeyler denerken onları güvende tutacak ve yönlendirecek ebeveynlere muhtaçtırlar. Bir köpek yavrusu da aynı şeylere ihtiyaç duyar.

Sizi takip eden, sözlerinize itaat eden, ve ondan ne beklediğinizi bilen bir köpeğe sahip mi olmak istiyorsunuz? Her şey güven temelinde bir ilişki geliştirerek başlar korku değil. Böylece köpek birlikte vakit geçirmekten keyif alacaktır. İyi bir lider ve köpek sahibi, liderlik ve egemenlik arasındaki farkı iyi bilir. Liderlik, köpek arkadaşınızı istenen şekilde istenen bir davranışı gerçekleştirme yeteneği olarak tanımlanır. Amerikan Hayvan Davranışı Veteriner Topluluğu (AVSAB) egemenlik teorisinin davranış değişikliği için genel bir kılavuz olarak kullanılmaması gerektiğine işaret etmektedir. İyi bir lider sevecen ve merhametli olmalıdır.

 

5- Sabırlı ol

Sabır “sinirlenmeden veya üzülmeden bekleme sakin olma halidir. Zorluklarla karşılaştığı zaman sakince inat etme yeteneği olarak tanımlanır. Eminim çoğumuzun, köpek dostumuz yasaklanan şeyleri yaptı diye sabrı zorlanmıştır.

Köpeğinizi “yaramaz” bir şeyler yaparken yakalarsanız, asla köpeğinizi azarlamayın ya da kızmayın. Bunun yerine, şu 4 şeyi yapın;

  1. Sükunetini Koru. Dikkatini daha pozitif bir şeye yönlendirin. Kabul edilemez davranışları düzeltmek için olumlu köpek eğitim teknikleri kullanın.
  2. Durumun tekrar oluşmasını önlemek için köpeğinizi eğitirken kendinize farklı şekillerde neler yapabileceğinizi sorun.
  3. Gülün ve olumsuz halinizden vazgeçin! Güzel anılarınızı düşünüp negatif duygularınızdan kurtulun.
  4. Kızgın hareket etmeyin.

 

6- Tutarlı ol

Köpeğinizin kanepeye atladığı bir gün düşünün, ona kızmıyor sevip kucaklıyorsunuz. Ama ertesi gün aynı hareketi yaptığı zaman kızıp tepki gösteriyorsunuz. Bu durumda köpeğin tamamen kafası karışmış olur  ve size karşı güveni azalmaya başlar. Kanepede köpeğin olması yanlış bir davranış değildir, ama bu durumu görmek istemiyorsak en baştan tutarlı olup kanepeye çıkmasına hiç izin vermemeliyiz. Köpek, beklentileri açıkça anladığı dengeli bir çevreye sahip olduğunda daha mutlu ve huzurlu olur.

 

7- Dikkatli olun

Ona zarar verebilecek her şey için gözlerinizi açık tutun. Köpeğinizin sizin yanınızda güvende hissetmesi gerekir. Köpek oyuncağı sağlam mı, yatağında gevşeyen iplikler var mı, yutabileceği zararlı şeyler neler, gibi bir sürü konuda tedbirli olmanız gerekiyor. Dikkatli olmak köpek sahibinin günlük hayatının gerekli bir parçasıdır.  Biz köpek koruyucusuyuz.

 

8- Olumlu olun ve sık sık övgülerde bulunun

Köpeğiniz iyi bir şey yaptığında onu onore edin, iltifatta bulunun ve sevin. “iyi çocuk” “güzel köpek” gibi sözcükler çok hoşuna gidecektir. Ayrıca bu davranış köpek dostunuzun size itaat etmesi için onu motive eder. Olumlu olun, sık yapılan övgüler ile köpeğiniz mutlu ve dengeli bir yetişkine dönüşür.

 

9- Köpeğinize onun yaşına göre davranın

Köpeklerin yaşına, olgunluk seviyesine ve fiziksel ihtiyaçlarına yönelik beklentilerinizi ve rutininizi uyarlayın. Köpeklerin her yaş evresinde farklı ihtiyaçları vardır. Örneğin yavru köpek tuvaletini uzun süre tutamaz, yetişkin köpek daha fazla hareket etmek  ister, yaşlı dostumuz ise daha çok ilgiye ihtiyaç duyar. İyi bir dost, dostunun tüm ihtiyaçlarını anlar.

 

10- Onunla bol  bol oynayın

Hayat kısa, köpek dostlarımız için iyice kısa. Onunla geçireceğiniz zamanları ertelemeyin, ilginizi ve sevginizi bol bol gösterin. Birlikte eğlenin, birlikte mutlu olun. Köpeğinizle bağ kurmak için en önemli basamaklardan birisidir. Onlara aşkla yaklaşın çünkü onlar bize öyle davranıyor.