Ev İçerisinde Köpek Dostunuza Egzersiz Yaptırmanın Yolları

Dostumuz için en ideal egzersiz düzenli yapılan yürüyüşlerdir. Köpeğinizin yaşına, ırkına ve fiziksel durumuna göre değişiklik gösterse de en az 30 dk yürümesi gerekir. Bazı durumlarda köpek dostunuzu dışarı çıkaramayabilir ve ihtiyacı olan egzersizi yapmasını sağlayamayabilirsiniz ya da aşıları tamamlanmamış yavru dostunuzu dışarı çıkartamazsınız. Aşırı yağan yağmur, aşırı soğuk vb. durumlarda da dışarı çıkmanız azalır. Köpeğinize evde yaptırabileceğiniz birkaç egzersiz ile ihtiyacı olan fiziksel çalışmayı yaptırabilirsiniz. İşte bu egzersiz yöntemleri;

1- Özel Egzersiz Alanları

Köpeğiniz için oluşturacağınız çalışma alanları onun için çok faydalı olabilir. Tavana sabitlenen bir ip, yoga lastiği ve kemirme oyuncağı ile saatlerce uğraşacağı ve optimum efor sarf edeceği bir oyuncak oluşturabilirsiniz.

2- Herhangi bir top

Köpeğiniz varsa, oynayabileceği (tenis topu, oyuncak toplar, vb.) topları asla hafife almayın. Köpek dostunuzun önüne, ev içinde koridora topunuzu atın ve kalan işi dostunuza bırakın. Köpek, topu kovalarken gereken çalışmayı yapacaktır. Ancak, özellikle bazı ırklarda, köpeğinizi top ile çok fazla yalnız bırakmayın. Kısa sürede topu kemirip parçalayarak bu parçaları yutmaya başlayacaktır.

3- Çekiştirme Oyunu

Köpek dostunuzla, çekiştirme oyunu oynamak onun yüksek miktarda efor sarf etmesini sağlayacaktır. Bu oyunu oynamak için hemen hemen her petshop’larda satılan çiğneme iplerini kullanabilirsiniz. Hatta evde kullanmadığınız bir havlu bile iş görür. Çekiştirme oyunu oynarken dikkat etmeniz gereken şeyler;

  1. Sert nesneler ile bu oyunu oynamayın; köpeğinizin ağzına ve dişine zarar verebilir.
  2. Kullandığınız oyuncağı asla sert ve hızlı biçimde çekmeyin.
  3. Çekiştirme oyunu  oynarken asla fazla agresifleşmeyin.

Eğer köpeğiniz saldırgan bir tavır sergiliyorsa oyuna ara verin, oyuncağı elinden alarak ondan uzaklaştırın. Böylece köpek dostumuz oyun sırasında nasıl davranması gerektiğini anlayacaktır.

4- Hız ve Çeviklik Çalışmaları

Evinizdeki eşyalar ile köpek dostunuza özel parkurlar hazırlayabilirsiniz. Sandalye, vileda sopası ya da kutu gibi şeyleri köpeğinize engel olarak hazırlayın ve parkur sonunda ödül maması ile bekleyin.

5- Merdiven Çalışması

Köpek dostunuz da bizler gibi merdiven çıkarken yüksek enerji harcar. Evinizde merdiven varsa orayı kullanın yoksa apartman merdivenlerini kullanabilirsiniz. Köpek dostunuz inat eder ve çıkmak istemezse, en üst merdivene sevdiği biroyuncağı koyun yada ödül maması kullanın.

Dikkat edin; yavru köpeklerde ve Golden Retrıever gibi kalça sorunu olan hassas köpeklerde merdiven inerken yapılacak ani hareketler sakatlanmalara yol açabilir.

6- Yat & Kalk Çalışması

Yat & kalk çalışması ile köpek dostunuzun hem temel itaat eğitimini hem de egzersizini yaptırmış olursunuz. Köpeğinize otur, yat, kalk komutlarını çalıştırırken aynı zamanda bol miktarda da enerji harcatmış oluruz.

7- Çiğneme Oyuncakları ve Kemikler

Köpek dostunuz içgüdüsel olarak her şeyi çiğnemek ister. Dostunuza alacağınız kemikler yada çiğneme oyuncakları; hem köpeğinizin bu içgüdüsünü diğer çiğnememesi gereken eşyalardan uzaklaştırır hemde enerji harcamasını sağlar. Köpekler genellikle bir şeyleri yatar pozisyonda çiğneseler de hoşlarına giden bir nesneyi saatlerce çiğneyebilir ve çeneleri ile harcadıkları kuvvet nedeniyle önemli miktarda enerji harcayabilir.

8- Koşu Bandı

Evinizde koşu bandı varsa, yada köpek dostunuz için özel üretilen koşu bandına sahipseniz, köpeğinize çok rahat egzersiz yaptırabilirsiniz. Koşu bandı sadece insanlar için değil aynı zamanda köpekler içinde önemli bir egzersiz aletidir.

 Köpeğinizi koşu bandına yavaş yavaş alıştırmalısınız ve alıştıktan sonra bile köpeğinizi koşu bandında asla yalnız bırakmamalısınız.

9- Oyun Arkadaşı

Hava kötü olsa da köpek dostumuzun bir oyun arkadaşını evinize davet edebilirsiniz. Önlerine oyuncaklar konulan 2 köpek arkadaş saatlerce bıkmadan oynayıp birbirlerini çok iyi yorarlar  ve oyun sonunda saatlerce uyurlar.

Ev içi egzersizi, köpek dostunuzu dışarı çıkartamadığımız durumlarda yaptırmalıyız. Ne kadar meşgul edip yorduğumuzu düşünsekte asla dışarıda harcadığı kadar enerji harcatmayız. Köpek dostumuz egzersiz esnasında sadece fiziksel olarak değil zihinsel olarak ta gelişir. Ve son olarak, hiçbir şey temiz havada, gün ışığı alarak dostumuzla yaptığımız bir yürüyüşten daha zevkli ve faydalı olamaz.


BU REHBERİ KÖPEK SAHİBİ DOSTLARINIZ İLE PAYLAŞMAYI UNUTMAYIN.