Eğer bir köpekseniz, insanlarla yaşamak her zaman kolay değildir. İlk olarak, iç mekanlarda tuvalet yaparken insanların hoşlanmadığını öğrenmelisiniz. Bu yüzden dışarı gitmeniz gerektiğinde bunu istemeyi öğrenmelisiniz! Kapı açmak için ellere sahip olmadığından bir çıkmazın içindesiniz.

Bazen köpek sahiplerinin, köpeklerinin ne zaman dışarı çıkmaları gerektiğini anlamak zor olabilir. Bazı köpekler belirgin işaretler gösterirken, bazıları insanlara ne zaman dışarı çıkmaları gerektiğini söyleme konusunda becerikli değildirler. Köpeğiniz ikinci kategoriye giriyorsa endişelenmeyin. Bunu ona öğretmek için bazı yöntemler var.

Köpeğiniz Zaten Soruyor mu?
Köpeğinden hep seni anlamasını istiyorsun ama belkide senin biraz onu anlaman gerekiyor. Henüz ne söylediğini anlamıyor olabilirsin. Köpeğinizin dışarı çıkması gerektiğinde hareketleri ile verdiği ipuçları şunları içerir:

 • Daire çizerek turlamak
 • Koklanmak
 • Sızlanmak
 • Odanın uzak bir yerine, bir köşeye veya mobilyaların arkasına geçmek
 • Kapının yanında durmak
 • Kapıya ayakları ile tırmanmaya çalışmak
 • Duvarlar veya mobilya ayakları gibi dikey nesnelere yaklaşmak ve sanki tuvaletini yapacak gibi koklamak (genellikle erkek köpekler)
 • Size yaklaşmak ve bakmak, sızlanmak veya sallanmak

Yukarıdaki işaretlerden herhangi birini görürseniz, köpeğinizi hemen dışarı çıkarın. Eğer yaparsa, sakin ama coşkuyla onu övün ve bitirirken ona lezzetli bir ödül verin. Köpeğinizin tuvalet yapmadan hemen önce yaptığı belirli davranışları not etmek size ne zaman çıkarmanız gerektiği ile ilgili tüm ip uçlarını verir.

Köpeğiniz sormayı bilmiyorsa ne yapabilirsiniz?
Köpeğiniz, evde tuvalet yapmadan önce size net bir işaret vermezse veya işaretleri iyi okuyamıyorsanız, ona ne zaman dışarı çıkması gerektiğini size söyleyecek açık bir şey yapmayı öğretebilirsiniz. Örneğin, mevcut yönteminin bir kapının yanında sessizce durup durmayacağını öğrenmek için köpeğinizi eğitmeniz gerekebilir. Evin başka bir odasındaysanız ve onu göremiyorsanız, onun verdiği işaret konusunda hiçbir fikriniz olmaz!

En basit yöntemlerden biri, onu kapıya asılan bir zili çalması için eğitmektir. Bu şekilde, başka bir odada olsanız bile isteğini duyabilirsiniz. Köpeğinize burnuyla dokunarak bir zili nasıl çalacağını öğrettikten sonra, her seferinde dışarı çıkmasına izin vermek için kapıyı açmadan hemen zili çalmasını isteyeceksiniz. Bu şekilde, zili çalma davranışını, dışarı çıkmanıza izin verir. Başka bir deyişle, zili çalmanın seni kapıyı açtığını öğrenecek.

Dışarı Çıkmak İçin Zil Çalmayı Nasıl Öğretebilirim?

Birinci Adım: Köpeğinize Burnuyla ZİL’e Dokunmayı Öğretme

Köpekler için kapı zili satın alın veya kendiniz yapın. Çanlara bir tür sağlam ip takın. (İpi daha sonra zilleri bir kapı tokmağına veya kapınızın yanındaki bir kancaya asmak için kullanacaksınız.) İlk egzersize başlamadan önce, köpeğinizin kuru üzüm boyutunda parçalara sevdiği bir dizi lezzetli ödülü hazırlayın. Tavuk, sosisli sandviç, kruton veya peynir kullanabilirsiniz.

 1. “Dokunun” ve zili köpeğinize gösterin. Onları burnundan bir iki cm uzakta tutun. Muhtemelen onları koklamak için zile doğru hareket edecektir. (Eğer yapmazsa, çanları biraz daha ilginç hale getirmeye çalışın.)
 2. Köpeğinizin burnu zile temas ettiğinde “EVET!” Deyin. ve hemen ona hazırladığınız ödüllerden verin. “EVET!” önemli. Köpeğinizin zile burnuyla temas ettiği anda doğru şeyi yaptığını bilmesi gerekir. (Köpeğinizi eğitmek için bir clicer kullanırsanız, “EVET!” Demek yerine tıklayabilirsiniz.) 10 ila 15 kez veya köpeğiniz burnu ile zillere kolayca temas edene kadar tekrarlayın.
 3. Yeteri kadar tekrardan sonra ,zilleri daha uzağa koyarak sizin Dokun demenizle zili çalmasını sağlayın ve yine hazırladığınız ödülü vererek onu mutlu edin.

Yukarıdaki egzersizi uygulamak için günde en az bir kere yaparak üç ila beş gün geçirin. O zaman İkinci Adım için hazırsınız.

İkinci Adım: Köpeğinizin Kapıdaki Zili Çalmasını Öğretin

Kapı tokmağınıza veya kapınızın yanındaki bir kancaya asmak için zilinize bağlı ipi kullanın. İkramlarınızı hazırlayın ve köpeğinizi kapıya çağırın.

 1. Zili gösterin , “Dokun” deyin ve köpeğinize doğru tutun.
 2. Köpeğinizin burnu zile dokunduğunda, “EVET!” Deyin ve bir ödül verin.
 3. “Dokunun” dediğiniz anda 5 ila 10 kez veya köpeğiniz çanlara kolayca dokunana kadar tekrarlayın.

  Yukarıdaki üç adımdan kısa bir aradan sonra, egzersizi tekrar yapın, ancak bu sefer zilleri tutmak yerine işaret edin
 4. “Dokun” deyin ve zili gösterin. Köpeğinizin zili burnuyla temas ettiği anda “EVET!” Deyin. ve ona bir şeyler verin.
 5. Köpeğinizin zillere dokunmazsa, ilk üç adımını bir süre daha uygulamanız gerekebilir. Köpeğinizin dokunmasını istediğinizde zillere elinizde tutarak egzersizi yukarıda anlatıldığı gibi tekrarlayın. Birkaç gün çalıştıktan sonra, tekrar zilleri göstermeyi deneyin. Egzersizi 5 ila 10 kez tekrarlayın.

İkinci Adım’ı, tıpkı Birinci Adım’ı uyguladığınız gibi, üç ila beş gün boyunca köpeğinizle uygulamayın.

Üçüncü Adım: Köpeğinize Zili Doğru Zamanda Çalmasını Öğretin

Şimdi planınızı eyleme geçirebilirsiniz. Köpeğinizi tuvalet molası için dışarı çıkarmanız gerektiğinde, kapıyı açmadan hemen önce zile burnuyla dokunmasını isteyin.

 1. Kapıya köpeğinizle yaklaşın. “Dokun” deyin ve zili gösterin.
 2. Zile burnuyla temas ettiği anda “EVET!” Deyin. Sonra kapıyı açın ve köpeğinizin dışarı çıkmasına izin verin.

Köpeğinizden, onu her çıkardığınızda zili çalmasını isteyin. Tekrarlı olarak, köpeğiniz kapıyı açmanız için zile burnuna dokunması gerektiğini öğrenecektir. Dışarı çıkmak istediğinde kapıya gidip zili çalacak. Bu ilk kez, köpeğinizi coşkuyla övün ve hemen dışarı çıkmasına izin verin ve mutlaka bir ödül ile onu ödüllendirin.

Oyun Zamanı ve Tuvalet Zamanı farkını anlamak

Zil çalmanın kapıyı açtığını keşfettiklerinde, birçok zeki köpek, dışarı çıkmak istedikleri zaman tuvaletleri olmazsa bile zilleri çalar. Bu köpeğinize benziyorsa, ona zil çalmanın sadece tuvalet molaları için olduğunu öğretebilirsiniz. Zili çaldıysa, onunla oynama. Sadece tuvaletini yapması için üç ila beş dakika verin. Eğer yaparsa, harika! Onu tekrar övün ve onu içeri geri alın.