Balık yağını biliyoruz değil mi? İnsanlar için olduğu kadar hayvanlar için de faydalı olan bu ürünü en azından bir kez olsa da duymuşuzdur. Peki kril yağını duydunuz mu?

Duymamış olmanız doğal çünkü kril, çok uzun süredir doğada mevcut bulunan bir canlı olmakla beraber, çalışmaları yakın zamanda hız kazanmış ve halka ulaşmaya başlamıştır.

Nedir bu kril? Kril, karidesi andıran, kabuklu bir deniz canlısıdır. Balık yağı kadar zengin bir Omega3 kaynağı olmakla birlikte, emilimi daha kolay olduğundan balık yağından daha fazla Omega3 sağlayabilmektedir.

Kril yağının faydaları hakkında sayfalarca yazı yazılabilir. Biz burada, öne çıkan en temel özelliklerinden bahsedip, fikir sahibi olmanızı sağlayacağız. Karar size kalmış.

 

  • Köpeğinizin genel sağlığını, bir çok açıdan geliştirir

Kril yağı, köpeğinizin; bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, tüylerini ve kürkünü güzelleştirir, alerjilerine iyi gelir, eklem ve zekâ gelişimine büyük katkı sağlar. Ayrıca kril, astaksantin adı verilen antioksidanın doğal bir kaynağıdır.

 

  • Balıktan daha sürdürülebilir bir kaynaktır

Kril, dünya üzerindeki en büyük biokütledir (canlı yoğunluğu) ve buna rağmen hasat yönetmelikleri, yılda toplam biokütlenin %1-2’sinin hasat edilmesine izin verilecek şekilde düzenlenmiştir. Yani ekosisteme balık hasatından daha az zarar verir ve çok uzun süre boyunca kril kıtlığı yaşanmayacak diyebiliriz. 🙂

 

  • Balık yağından daha etkilidir

Kril, yukarıda da belirttiğimiz üzere, emilimi daha kolay olduğundan balık yağından daha tesirlidir. Bir başka deyişle aynı oranda fayda için, kullanacağınız balık yağından daha az miktarda kril yağı kullanabilirsiniz. Çalışmalar, krilin takribi 45 kat daha etkili olduğunu söylemektedir. Bununla birlikte kril yağında, balık yağının içerdiğinden daha çok EPA (Eikozapentaenoik Asit) yağ asidi bulunur. Bu yağ asidi anti-inflamatuvar özellikli olup; iltihaplanmaya sebebiyet veren kalp, böbrek, deri ve eklem sorunlarının önüne geçilmesine yardımcı olur. Gram başına  EPA oranları standart bir balık yağı için 180mg iken, kril yağı için 240mg olarak belirlenmiştir.

 

  • Balık yağından daha az kirletici unsur içerir

Kriller, bitki planktonlarıyla beslendiklerinden balıklara ve besin zincirinin üst sıralarındaki diğer canlılara oranla kirletici ve ağır metale maruz kalma ihtimalleri çok daha düşüktür. Bu da krili, balığa nazaran daha güvenli bir alternatif olarak öne çıkarmaktadır. Balıklar ise yedikleri diğer balıklar ve canlılardan çok daha fazla oranlarda kirleticiyi absorbe edebilirler.

 

Ayrıca balık yağı, köpeğin ağzından ve poposundan balık kokusu salgılatması, reflüye sebebiyet verme  ihtimali ve balık kokulu gaz çıkarma gibi dezavantajları yüzünden de kril yağına kıyasla giderek daha az tercih edilmektedir.

Kril yağı, doğrudan yağ olarak veya kraker şeklinde bulunabilir. Doğru miktarı belirlemek için her zaman söylediğimiz gibi; veterinerinizle başbaşa verin. Esen kalın.


Bu rehberi köpek sahibi dostlarınız ile paylaşmayı unutmayın.